kapat
   
13 Kasım 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Okan Muderrisoglu @ SABAH
 

Merkez ile Babacan soğuk mu?

Bu sıralar Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın dikkatle izlenmesi gerekiyor. Atanmasının üzerinden 6 ay geçtikten sonra Yılmaz'ın söylemi giderek keskinleşiyor. Başkan'ın, "Seçimler, fiyat istikrarı açısından risk" vurgusuna hükümetten gelen tepkiler, giderek renk ayrımına dönüşüyor. Aslında sis perdesi kalktığında ilginç gerçekler de ortaya çıkıyor. Tarih sayfaları biraz aralandığında, Yılmaz'ın Merkez Bankası İdare Meclisi üyeliği sırasında Başkan Süreyya Serdengeçti ile aynı safta algılanması Bakan Ali Babacan'ı rahatsız ediyor. Öyle ki Babacan, aylarca Yılmaz'a randevu vermiyor. Yılmaz'ın, Merkez Bankası için düşünülen öncelikli isim olmaması da aradaki soğukluğu belgeliyor. "Eşi baş örtülü, Köşk'ten veto yer" varsayımıyla gönderilen kararname, bizzat Ak Parti'li bazı isimlerin Cumhurbaşkanı'na kefil olması sonucu onanıyor.

Memnun oluruz
Yılmaz'a yakın kaynaklar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Kaç bütçe yaptık. Hepsinde mali disipline özen gösterdik. Parti çıkarlarına ülkenin geleceğini teslim etmem. Seçim yılı da böyle olacak" sözlerine Başkan Yılmaz'ın, "Bundan ancak mutluluk duyarız" tepkisini verdiğini aktarıyor. Yine Yılmaz'ın yakındaki isimler, Başkan'ın, "Seçimlerin demokratik ve anayasal bir süreç olduğunun farkındayız. 'Seçim şu tarihte olsun, şöyle sonuçlansın' gibi bir duruşumuz yok ve olamaz. Ama seçim nedeniyle bekleyişlerde gözlenecek değişikliği, risk primini vurgulamak bizim görevimiz" dediğini ifade ediyor.
Son günlerde medya ile ilişkilerinde ketum bir çizgi tutturan Yılmaz, günlük hayatına ilişkin sorulara, "Evden işe, işten eve. Oran'daki lojmana taşındık. Lakin sağdaki komşu kim, soldaki komşu kim bilmiyorum" yanıtını veriyor. Peki, okumaya vakit bulabiliyor mu? Başkan'ın yanıtı, "Eskisi gibi değil. Not, resmi yazı, rapor derken her gün 200 sayfa önümden geçiyor" oluyor. Doğrusu, Merkez Bankası bağımsızlığı adına Başkan'ın, "Bildiğini okuması" gerekiyor. Oysa ılımlı tondaki çıkışları bile siyasi hazım sorununa dönüşüyor. Belki de bu yüzden başkan yardımcılığı atamaları kilitleniyor. Başkan Yılmaz'ın, Merkez Bankası Newyork Temsilcisi Akil Özçay'ı başkan yardımcılığına getirememesi bile yönetime siyasi etki arzusunu yansıtıyor. Banka içinden önerilen Necati Şahin'in, siyasi engele takılmaması ise son günlerde çok tartışılan İstanbul'daki muhafazakar gruplardan icazet almasına bağlanıyor.

Yılmaz'ın memur hali
Bu toz duman arasında Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, yarın büyük buluşmaya hazırlanıyor. Hani, "Biliyorum benim düzeyimde geliri olan birisi için bunu söylemek ahlaki değil ama maaşlara yapılan zam, 2007 enflasyon hedefi üzerinde risk yaratıyor" dediği memurlarla tarihi görüşme 14 Kasım'da. Kamu Sen Başkanı Bircan Akyıldız, "Memur aldığını harcıyor. Tüketim, talebi talep, üretimi üretim yatırımı, yatırım büyümeyi tetikliyor" görüşünde. "Ben memurun halini bilirim" diyen Yılmaz, acaba ne mesajı veriyor? Yine yakın dostlarından dinlediğimiz kadariyle "1976'da Ticaret Bakanlığı'nda çalıştığım, Demetevler'de oturduğum, odun kömür parası telaşı yaşadığım, dolmuşla, otobüsle işe gidip geldiğim günleri hiç unutmuyorum" diyor. Hatta "Asgari ücretlinin bir aylık kazancını lüks restoranda bir öğünde harcayanların ülkesinde yaşıyoruz" vurgusunu ihmal etmiyor.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Lipsky'nin 'mali sektör markajı'   / 06-11-2006
 100 bin kaçak yabancıyla savaş   / 30-10-2006
 AB ve IMF çıpası zayıflıyor!   / 23-10-2006
 Babacan'ın AB karnesi   / 16-10-2006
 Sıkıntılı Bütçe Denklemi   / 09-10-2006
 IMF'nin seçim marjı   / 25-09-2006
 Başbakanlık'ın "Köşk şifreleri"   / 19-09-2006
 TOBB anketinin siyasi şifresi   / 28-08-2006
 Özelleştirmede, 'Tüpraş' hisselerini nasıl geri alırız' kargaşası   / 14-08-2006
 500 bin istihdam kaybı   / 24-07-2006
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Yabancı Türkiye riski alıyor yerliler ise riskten...
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Merkez ile Babacan soğuk mu?
Bu sıralar Merkez Bankası...
ŞÜKRÜ BİNAY
Tevfik Bilgin maksadını aşıyor mu? (2)
Dün BDDK Başkanı...
UFUK SANDIK
Yılın 'Oscar'larında asıl Türkiye kazandı
Otomotiv...
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Global piyasalardaki gelişmeler ve Türkiye'ye...
'Hassas bölge'yi arayamayan Türklere eğitim
Denemelerde Frankfurt Havaalanı'na silah ve bomba sokuldu. Genital...
Savcı kocam beni hem dövüyor, hem aldatıyor
Cumhuriyet savcısı Mehmet Uyanık'ın boşanmak istediği eşi Şahender...
Partimiz seçime yetişecek Sarıgül de bizimle
Partimiz seçime yetişecek Sarıgül de bizimle
Turkuaz Hareketi ile ortaya çıkıp yeni parti mesajı veren Ali Müfit...
Aşkla son yürüyüş tam 7.3 km sürdü
Aşkla son yürüyüş tam 7.3 km sürdü
Cenazede akıllara kazınan görüntü, Rahşan Hanım'ın mezarlığa kadar...
IMKB
E: 39.030 D:% -1,51
DOLAR
S: 1,453 D:% 0,833
EURO
S: 1,863 D:% 0,649
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu