kapat
   
11 Kasım 2006 Cumartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hükümet protesto edildi!

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in cenaze namazında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleri sloganlarla protesto edildi.

TBMM'deki törenin ardından eski Başbakan Ecevit'in naaşı cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camisi'ne getirildi. Namaz öncesi Rahşan Ecevit ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer taziyeleri kabul etti.

Gerek bu sırada gerekse namaz sonrasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer Rahşan Ecevit'i yalnız bırakmadı. Sezer çifti yer yer Rahşan Ecevit'in koluna girerek destek verdi.

Rahşan Ecevit'e Cumhurbaşkanı Sezer'in yanı sıra KTTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Eski Başbakan Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli taziyede bulundu.

HÜKÜMET
CAMİYE ARKA KAPIDAN GİRDİ...


Öğlen namazının ardından Ecevit için kılınacak cenaze töreni ise protestolara sahne oldu. Emniyetin protokol için ayırdığı koridoru kullanmayarak camiye arka kapıdan giren Başbakan Erdoğan ile TBMM Başkanı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Aydın önce cami içinde öğlen namazını kıldılar.

Erdoğan ve beraberindeki bakanlar Ecevit için kılınacak cenaze namazı için camiden çıkıp cenazenin bulunduğu musallah taşına yaklaşırken cami avlusunda toplanan vatandaşlar tarafından "Türkiye laiktir, laik kalacak", "Halkçı Ecevit" sloganları atarak protesto edildi.

Tören sırasında Başbakan Erdoğan'a korumaları tarafından "şemsiye" tutulması dikkat çekti.

HÜSAMETTİN ÖZKAN DA SAF TUTTU

Kayserili imam Necmettin Nuraçan'ın kıldırdığı cenaze namazında, Ecevit'in tabutu üzerinde bulunan "tek karanfil" dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, eski Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Lideri Baykal, DYP Genel Başkanı Erkan Mumcu, ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski TBMM Başkanları Hikmet Çetin, Ömer İzgi, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, eski bakanlar Ufuk Söylemez, Orhan Birgit, ATO Başkanı Sinan Aygün, ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bir dönem Ecevit'in çok yakınında olan ancak son dönemde araları açılan eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın yanı sıra çok sayıda eski ve yeni siyasetçi katıldı. Özkan'ın Rahşan Ecevit'e taziyede bulunmayıp direk namazın kılınacağı bölüme geçmesi dikkat çekti.

Namazın ardından devlet protokolü kortejdeki yerini aldı. Namaz bitiminde hükümet ve Başbakan Erdoğan aynı sloganlarla protesto edildi.

Ecevit'in naaşı cami avlusundan top arabasına konulmak üzere askerlerin omzunda götürülürken vatandaşlar alkışlarla uğurlarken karanfiller attılar. Bu sırada cami avlusunda beyaz güvercinler de uçuruldu.

Ecevit'in naaşı top arabasına konulduktan sonra en önde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, KKTC Cumhurbaşkanı Talat, 9. Cumhurbaşkanı Demirel ve eşi Rahşan Ecevit, Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Arınç, bakanlar siyasi parti liderleri kortejde yerlerini aldı.

Mimar Kemal Lisesi'ne kadar top arabasında taşınan Ecevit'in naaşı burada tekrar cenaze aracına konuldu. Ancak Rahşan Ecevit kız kardeşi ile birlikte hayat arkadaşı Bülent Ecevit'i taşıyan cenaze aracını tutarak yürümeyi tercih etti.

NOTLAR....

Kortej, Mithatpaşa Caddesi'ni takip ederek Ziya Gökalp Caddesi'ne ulaştı. Burada yolu sağlı sollu dolduran vatandaşlar "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Türkiye Laikliktir Laik Kalacak" sloganları atarak araca karanfiller attı. Kortej, Ecevit'in defnedileceği Devlet Mezarlığı'na doğru hareket ediyor.

(ANKA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Ecevit son yolculuğuna uğurlandı
 5 cumhurbaşkanı da katıldı
 Beyaz güvercinler uçuruldu
 RTÜK'e Rusça yayın başvurusu
 Ata'ya sevgi seli
 Karaoğlan'ın ardında 14 km'lik yas kuyruğu
 12 Eylül'de direnen tek politikacıydı
 Tartışmalı düğün gerçekleşti
 Savcı: Atatürk'ün çarşaf giyerek kaçması onu küçültmez
 Şemdinli'de PKK'lı itirafçıya 39 yıl 10 ay 27 gün hapis...
 Öcalan'ın sekreteri Antakya'da tutuklandı
 Belediye aracında PKK malı
 Öcalan, Avrupa Adalet Divanı'nda
 İşkenceyi itiraf eden polis memuru öldü
 Umut Davası'nda bir ceza daha kesinleşti
YILMAZ ÖZDİL
Nancy abla...
Bush gidici.
Türkiye bayram yapıyor.
MEHMET BARLAS
Rumsfeld gitti, ama kuralları kalıcıdır...
Cumhuriyetçi...
FATİH ALTAYLI
Polislere ne eğitimi veriyorsunuz?
Gün geçmiyor ki, bir...
ERDAL ŞAFAK
Madalyonun iki yüzü
AB Komisyonu'nun Türkiye...
MEHMET ALTAN
Bana müsaade...
Kendi koyduğum başlığı kendim...
'Aralık ayına kadar çözüm bulunamaz'
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, AB liderler zirvesine kadar Kıbrıs...
ABD 'akil adamlar' dönemine dönüyor
Başkan Bush, Demokratlar karşısındaki yenilgi sonrası babasının...
Denizli sakalı da kesti: 0-0
Denizli sakalı da kesti: 0-0
Denizli, 6 ay önce sezonun son maçında F.Bahçe'yi şampiyonluktan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu