kapat
   
04 Kasım 2006 Cumartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
"Tarım Türkiye için stratejik"
"Tarım Türkiye için stratejik"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarım ve tarıma dayalı sanayinin ülkemiz için stratejik bir alan olduğunu ifade ederek, ''O sebeple sektörün ekonomimize daha çok katkı sağlaması, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi için yeni projelerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır'' dedi.

Erdoğan, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonunun (TGDF) Swissotel'de yapılan 2. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Burada konuşan Erdoğan, TGDF'nin olağan genel kurulunun sektöre ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunarak, federasyonun gıda sektörünün en büyük sivil toplum örgütü olduğunu ve bu alanda faaliyet gösteren 1000'den fazla şirketi temsil ettiğini söyledi.

Erdoğan,
bu nedenle federasyonun faaliyetlerini sektörün geleceği açısından önemsediklerini vurgulayarak, ''Daha da önemlisi gıda sektörünün geliştirilmesi için atılacak her türlü adım, 73 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendiriyor'' dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Tarım ve tarıma dayalı sanayi ülkemiz için hassas ve stratejik bir alandır. O sebeple sektörün ekonomimize daha çok katkı sağlaması, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi için yeni projelerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Değişik iklimlerin yaşandığı bu Anadolu topraklarında dünyada ticareti yapılan 150 üründen 120'si yetiştiriliyor. Bu imkanı çok iyi değerlendirmek, ürün çeşitliliğini artırmak, üretim kapasitesini hep birlikte yükseltmek zorundayız. Bu noktada öncelikli konulardan biri de gıda güvenliğidir. Biz bunu tarladan sofraya kadar üretimin bütün aşamalarından sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Onun için bu yönde üreticiyi, özellikle de sanayiciyi, tüketiciyi de koruyacak, aynı zamanda tarımın yapısal sorunlarını da çözecek önemli adımlar attık.''

YASAL DÜZENLEMELER

Diğer bir önemli noktanın da yasal düzenlemeler olduğunu belirten Erdoğan, bu alanda Tarım Kanunu'nun başta olmak üzere Gıda Kanunu, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu, Tarım Sigortası Kanunu gibi bir çok düzenlemenin yapılarak uygulamaya geçirildiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, TGDF'nin 2. Olağan Genel Kurulunun yol göstericiliğiyle gıda sektörünün eksikliklerini giderecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak, sorunlarını çözecek adımların hızlanacağını bildirdi.

Bundan 4 yıl önce ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal krizlerle boğuştuğunu dile getiren Erdoğan, ''Başımızı iki elimizin arasına alıp hep birlikte düşünelim. Bulunduğumuz sektörler, ülkemiz için düşünelim. Neredeydik, bugün neredeyiz? Çok şükür kısa zamanda bu kaosu aşarak istikrar ve güveni tesis ettik'' diye konuştu. Erdoğan, Türk ekonomisinin bugün dünyanın en iyi, en istikrarlı ve en güvenilir 20 ekonomisinden biri olarak kabullenildiğine işaret ederek, ekonomideki makro dengeleri çok kısa bir süre içerisinde rayına oturttuklarını vurguladı.

Uzun yıllar tartışılan ancak hiçbir hükümetin yapmaya cesaret edemediği liradan 6 sıfır atılmasını da gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, bununla Türk Lirası'nın itibarını yükselttiklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''1 rakamı 6 sıfıra uzun yıllar ciddi bir hamallık yaptı. Ama bunu silkeleyip atarak bu hamallıktan 1'i kurtardık. Türk Lirası'nı kurtardık'' dedi. Erdoğan, Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmasının konuşulduğu dönemde bazı çevrelerin ''Bunları yanlış yapıyorsunuz. Bunları yaptığınız zaman enflasyon patlar, altında kalırsınız'' diye eleştirilerde bulunduklarını, ancak sonunda haklı çıkanın kendileri olduğunu anlattı.

TEK HANELİ ENFLASYON

Enflasyonun tek haneye indirildiğini belirten Erdoğan, ''Üzüldüğümüz nokta, Mayıs, Haziran dünya ekonomik krizinde bizim ekonomimiz de hafif etkilenince bazıları adeta zil takıp oynamaya başladı. 'Bak biz dememiş miydik' dediler. Ama hiçbir şey olmamıştı. Çünkü bu ülkede enflasyonu 3 haneli rakamlarda gördük. Bu hükümet, yüzde 30 civarında enflasyon devraldı. Şu anda yine son ayın rakamları ile tek haneli çıktı'' şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinin artık yere sağlam bastığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Artık ekonomi rastgele gitmiyor. Sen buna ne gibi katkıda bulunabilirsin? Bunu söyle. Olumsuzlukları gördüğün zaman bununla bayram etme. Çünkü kaybedersek hep beraber kaybederiz. Ama kazanırsak hep beraber kazanırız. Bunun hassasiyeti, bunun nezaketi, bunun inceliği ile değil de olumsuzluklar görüldüğü zaman bununla bayram edenlerin olduğu bir ülkede geleceğe nasıl kalkıpta heyecanla bakabiliriz? Varsın onlar zil takıp oynasınlar. Biz yolumuza emin adımlarla, bu işe inanan sizler gibi girişimcilerle yürüyeceğiz.''

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 Zam yağmuru kapıda
 Emlak vergisinde 2.taksit
 4 milyar dolar vergi kaybı
 Emeklilere ocakta %4.7 zam
 Öğrenci Sendikası kuruluyor
 'Bu yıl değiştik, Doğuş için 2007 gelişim yılı olacak'
 "Sınıf atladınız Avrupa'nın dev üreticileri arasında...
 Lüks otomobil ekonomik krizden etkilenmiyor
 TAV, 2007'deki halka arzdan önce 900 milyon dolarlık tahvil...
 'Fon pastası 10 yılda 100 milyar $ olur'
 Kira ve giyime aldırmayan TÜFE tek haneye indi
 Cep telefonuyla en çok evde konuşuyoruz
 'Çevre fetişistleri var ama bunlara da kızmamak lazım'
 Eski CEO'lara hapis yolu göründü!
 Hazine'den Telekom'a 150 milyon dolarlık veto
 Enflasyon kontrolü birinci önceliğimiz
 Asgari ücrete % 4 zam planlanıyor
 Arçelik net kârını 9 ayda % 43 artırdı
 Akbank'tan altıncıya B tipi yatırım fonu
 Ford Otosan'dan 312 milyon YTL kâr
 Şirketlerden
MELİHA OKUR
Parasını kaptıranlar 'Cesur Yürek' bekliyor
Dikkat!...
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
İstihdam yaratan otomotiv sektörüne üvey evlat...
İyi aile ilişkisi riskleri ortadan kaldırıyor
Uzmanlara göre gençlerin karşı karşıya kaldığı uyuşturucu, alkol,...
NTV 10'uncu yaşını kutladı
Haber kanalı NTV, 10'uncu yıldönümünü bir törenle kutladı. Gecede...
Adnan Hoca'dan adam adama vekil markajı
Adnan Hoca'dan adam adama vekil markajı
Meclis Genel Kurulu'nda, Adnan Hoca'nın kurucusu olduğu vakıftan...
Adli Tıp'ın raporu kafaları karıştırdı
Adli Tıp'ın raporu kafaları karıştırdı
Adli Tıp Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, bebekten alınan...
IMKB
E: 39.307 D:% -0,50
DOLAR
S: 1,446 D:% -1,701
EURO
S: 1,842 D:% -1,813
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu