kapat
   
02 Kasım 2006 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sürücülere kış uyarısı
Sürücülere kış uyarısı

Emniyet yetkilileri, kış aylarında havaların soğuması ile birlikte motorlu araçlara kışlık bakım yapılması gerektiğini hatırlatarak, araçlarına kış bakımı yaptırmayan sürücülerin zor durumda kalabilecekleri uyarısında bulundular.

Kış aylarının yaklaşması ile araçların soğuk hava şartlarına göre hazırlanması sorumluluğunun sürücülerde olduğunu ifade eden emniyet yetkilileri, sürücüleri araçlarının kış bakımlarını yaptırmaları konusunda uyararak, bakıma radyatöre antifriz koymakla başlanabileceğini belirttiler.

Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde de yer alan duyurulara göre, kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatının artacağına işaret edilerek, ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrol edilmesi ikinci olarak da akülerin bakımının yaptırılmasının önemine dikkat çekildi.

Aracı
çalıştırmakta zorlanan sürücülerin, akü suyunu, asit oranını ve kutup başlarını kontrol etmesi, kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silinmesi tavsiye edilirken, akü kadar aracın yakıt sistemi ve karbüratörünün de gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

UYARILAR

Emniyet yetkilileri, yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donmasının, aracın çalışmasını zorlaştıracağını, karbüratörün içine kir ve tortuların girmesinin ise yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracın istenilen düzende çalışmasını engelleyeceğini belirttiler. Sürücülerin kış öncesi bakımı yaptırmasının yanı sıra dikkat etmeleri gereken konularla ilgili emniyet yetkililerinin bazı tavsiyeleri şöyle:

''-Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun yağış anında kayganlaşan zeminde takip mesafesine uyun, hız yapmayın.

-Kapıları sürekli olarak kapalı tutun. Şehirlerarası yollarda seyahat ederken ayrıca kilitli tutmayı unutmayın. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donmasını önleyin.

-Donan cama kesinlikle sıcak su dökmeyin, cam çatlar. Normal çeşme suyu yavaş ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alınması durumunda, pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir.

-Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekili durumda bırakmayın. Eğer çekili unutulmuş ve donma maydana gelmişse aracı arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışın. Üzerine sıcak su dökerek açmak da bir çözüm yoludur. Aracın kilidinin donması durumunda ise kapıyı açarken anahtarı ısıtın veya buz çözücü spreyler kullanın.

-Fren hidrolik yağının seviyesindeki azalma bir arızanın habercisi olarak kabul edilmelidir. Fren pedalına basıldığında pedal önce bir yerde durup daha sonra bir gevşeme hissediliyorsa ciddi bir sorun var demektir. Fren pedalına basılınca bir yaylanma hissediliyorsa sistemde hava vardır. Hemen servise gidilmesi gerekir.

-ABS fren sistemi, virajlarda ıslak yüzeylerde çakıl ve benzeri malzemeli yollarda daha iyi yol tutuşu sağlamaz. ABS'nin ıslak yol yüzeyinde önünüzdeki aracı yakın takip ederken ortaya çıkan bir frenleme durumunda size bir yararı olmayacaktır.''

''KABAK LASTİKLERİ DEĞİŞTİRİN''

Yaz-kış iyi bir sürüş ve frenleme için lastiklerin dış yüzeyinin ve stepne dahil tüm lastiklerin havasını mutlaka kontrol edilmesi gerektiğine de işaret eden emniyet yetkilileri, kötü bir lastiğin her zaman kaza sebebi olabileceğine dikkati çektiler.

''Kabak'' lastiklerin, özellikle yağışlı havalarda direksiyon hakimiyetini tamamen sürücünün elinden alabileceğini ifade eden yetkililer, kış şartlarına girilmeden ''kabak'' lastiklerin değiştirilmesini tavsiye ettiler.Lastiklerin belli sürelerde yerlerinin değiştirilmesiyle de eşit olarak yıpranmalarının sağlanabileceğini kaydeden yetkililer, lastiklerin iki ön veya iki arka şeklinde değiştirilmesi ve her iki lastiğin de aynı desende olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Araca her binildiğinde emniyet kemeri takılması konusundaki uyarılarını yineleyen yetkililer, emniyet kemerinin taşıtın orta direklerinde bulunan ayarlı tutucularından sürücünün boyuna göre ayarlanması gerektiğini söylediler.Emniyet yetkilileri, emniyet kemerinin kesinlikle boyun bölgesinin üzerinde olmaması gerektiğini, kemerin boyun hizasından yukarıda olması durumunda ise meydana gelebilecek bir kazada sürücünün boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğine işaret ettiler.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Auto Show'da Anna izdihamı
 İskambil kağıdı kurtardı!
 Güpe gündüz dehşet
 TÜBİTAK: Büyük deprem belirtisi yok
 Fikriye Hanım'ın eşyaları TCDD'ye bağışlandı
 Yeni savaş oyunu: Tankball
 Uçak kazasından kurtulmanın yolları
 Bebek devlet himayesinde
 Ölüm 'sel' oldu geldi: 23 ölü
 Enkazda değil poliste çıktı
 Prof. Ercan'dan şifreli intikam
 Evlensinler nikâh şahidi ben olurum
 Polis Süleymaniye sapığının peşinde
 Anadolu insanı 69 yılda 3 santim uzadı
 'Saunacı' Zeliha mühürden aranıyor
 26 yıllık dava yine sonuçsuz
 Önce Almanca kursu sonra aile birleşimi
 Diyanet İşleri astronom alıyor
 Kournikova böyle geldi
 Bende çanta çaldıracak göz var mı?
 Bu ünlüleri tanıdınız mı?
 Bilgisayar almadılar diye canına kıydı
 Falezlerde 24 saat kurtarılmayı bekledi
 'Balık çiftliği çevreyi kirletmiyor'
 Yarın kar geliyor
 Fatih kaldırımları ters-yüz ediliyor
 100 temel eser paneli yarın Tüyap'ta
 Villa bekçisini vurup cipi götürdüler
 Küçükçekmece ve Esenler'de su kesintisi
EMRE AKÖZ
İşte kısacık öyküler
Okurlarımızı 10 kelimeyi...
HINCAL ULUÇ
Hazin tablonun ressamı Özhan Canaydın!..
Avrupa ve Süper...
Eksiğimiz 10 numara
Eksiğimiz 10 numara
PSV'ye şanssız bir şekilde yenildiklerini söyleyen G.Saray Başkanı...
Ucunda ölüm yok!
Ucunda ölüm yok!
Bugünkü maçta favorinin Dinamo Bükreş olduğunu belirten Beşiktaş'ın...
Erdoğan: Bize böyle çamur atamazsınız
Başbakan Erdoğan, Yimpaş konusunda hükümete yüklenilmesine sert...
Yimpaş olayı CHP'nin kozu olacak
Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu