kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kazim Kanat @ SABAH
SMS:
4122-KK MESAJ
 

Doktor ne kadar ömrüm kaldı?

Bu soruyu bir kez sordum, bir daha sormadım! Şundan sormadım: Alacağım cevaptan korktuğum için değil, beni sevenleri umutsuz ve çaresiz bırakmamak için o soruyu sormadım. Öyleyse dinleyin: Kolon kanseri olmuşum. İyileştim sanıyordum. Bir de baktım ki bu kez karaciğer kanseri olmuşum! Yani çok ciddi ve can sıkıcı durum! Doktor Fuat Demirelli'ye dedim ki: "Ne kadar ömrüm kaldı?" "İyi tahmin, bir yıl," dedi. "Kötü tahmin ise altı ay!"

TAM YEDİ YIL GEÇTİ
Karım Sevinç'in elinden tuttum, hastanenin bahçesine çıktım. İnanılmaz güzel sonbahar! Karıma dedim ki: "Ver bir sigara!". O da çıkardı verdi. Oysa yıllar önce sigarayı bırakmışım.. Sonra sigarayı yere attım, ayağımla ezerken söylendim: "Şu meret var ya.. Sağlığa o kadar zararlı ki!" O kötü günde ve o ortamda başladık gülmeye. O gülüş üzerinden tam yedi yıl geçti. Bakın hep ne yaptım? Kolon kanseri oldum, doktorum Doğan Sarıbeyoğlu'na hiç sormadım. Karaciğer kanseri oldum, tedavi olurken doktorum Ali Emre'ye hiç sormadım. Akciğer kanserine yakalandım, yine tedavi olurken doktorum Şükrü Dileğe'ye hiç sormadım.

TANRIYA ŞÜKREDİN
Böbrek kanseri oldum, doktorum Tarık Esen'e de hiç sormadım. Benim sevgili dostum Şenol Carıllı'ya ise öyle çok sorular sordum ki, ama konu "Ne kadar ömrüm var?" sorusunu ikimiz de hep ıska geçtik. Aslında konu şu: Doktorlar hastaya tüm gerçekleri açıklamalı mı? Öğrendim ki 1970'lerin sonunda ilk kez İngiltere'de çok ciddi durumdaki hastalara doktorların nasıl davranacağını konusunda eğitim vermeye başlanmış. (Türkiye'de böyle bir durum yok. Bazen doktor pat diye hastaya gerçeği söylüyor). Konunun sorusu da şu: Doktorlar; ölümcül hastalara durumu mutlaka açıklamalı mı? Efendim, ben bu konularda bir şey yaptım. Hastanın gerçeği reddetmek hakkı var ya, işte o noktayı bir silah gibi kullandım. Bir şeyi daha ısrarla yaptım: Morali bozuk doktorlarımın moralini yükseltmek için onları motive ettim. Hep şunu dedim: "Siz işinizi yapın gerisini ben hallederim!" Bende çift olan akciğer ve böbreklerin yarıları alınırken, "Şimdi istepne yok. Lastik patlarsa ne yapacağız," diyerek gülümsedim ve onları güldürdüm. Şimdi harika bir pazar günü bu can sıkıcı konuyu niye açtım, biliyor musunuz? Lütfen pencerenizi açınız. Şöyle bir etrafa bakınız ve sağlıklı olduğunuz için tanrıya teşekkür ediniz. Dahası yaşamın tadını çıkarınız.

TESLİM OLMAYACAĞIZ
Bir şey daha... Sevgili dostum Şansal Büyüka dedi ki: "Şu günlerde yeniden hortlayan akciğer kanserini yenmek için nasıl mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz. Sen büyük bir misyonu yüklenmiş bir umutsun. Kanseri bir kez daha yeneceksin. Yaşadıklarını yaz!" Ben de yazdım işte. Tam altı yıldır süren savaşım yedinci zafer yılına giriyor. Bu konudaki yakın silah arkadaşlarıma sesleniyorum: Asla teslim olmayacağız. Asla umutsuzluğa kapılmayacağız. Bir şey daha: Doktora o soruyu asla sormayacağız!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Ege'de beşinci mevsim: Sarı yaz!   / 22-10-2006
 Kendi vatanında yabancı olmak   / 15-10-2006
 Doktor ne kadar ömrüm kaldı?   / 08-10-2006
 Kıymayın efendiler!   / 01-10-2006
 Deniz ve balık ölüme çağırır   / 24-09-2006
 Eşekten düşmüş karpuza döndüm!   / 17-09-2006
 Savaştan acı bir anı: Anne ve çocuk birlikte öldü   / 10-09-2006
 Çıplak ayaklı köylü kızı   / 03-09-2006
 Keklik ve yavruları kurtuldu mu?   / 27-08-2006
 Kendi evimizin bekçisi olduk   / 23-07-2006
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Nedir alıp veremediğimiz?
İnsan güzel haberler aldığı...
MEHMET ALTAN
Cumhuriyet ve demokrasiyi...
ÖNCEL ÖZİÇER
Yedi hepimizin en sevdiği!
Geçen hafta 40 sayısıyla,...
KAZIM KANAT
Karım olmadan asla
Aslında bunca anlatacağım sorunun...
ERDAL ŞAFAK
Eline, diline, beline...
Rüşvet, yolsuzluk, adam...
Da Vinci'nin şifresi İstanbul'da çözülüyor
Da Vinci'nin şifresi İstanbul'da çözülüyor
Kasım ayından yılbaşına kadar Rahmi M. Koç Müzesi'nde sürecek olan...
'İmkânsız' nasıl başarılır?
'İmkânsız' nasıl başarılır?
Her şey adaptasyonda gizli. Hastalanıp hastalanmamak da, başarıp...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.