kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gökyüzü yeni jetlerle tanışacak
Gökyüzü yeni jetlerle tanışacak
Bölgesel pazar da hareketli

Gökyüzü yeni jetlerle tanışacak


Artan güvenlik önlemleri sebebiyle limanlarda beklemeye tahammülü olmayan iş dünyası, iş jeti pazarını patlattı. Yeni jetler daha büyük gövdeli ve daha uzun menzilli.

Güvenlik önlemleri yüzünden havalimanlarında zaman kaybetmek istemeyen iş adamları, büyük şirketlerin yöneticileri ve uluslararası şirketler iş jeti satın alıyor veya kiralama yoluna gidiyor. İş jeti pazarı sürekli büyüyen bir pazar. Öyle ki, araştırmalar 2014 yılına kadar 141 milyar dolarlık 10 bin 900 adet iş jetine ihtiyaç duyulacağını ortaya koyuyor. Çeşitli tip ve sınıfta iş jeti üreten pazarın iddialı şirketleri daha büyük, daha konforlu ve uzun menzilli yeni modeller üzerinde çalışıyor. Amerika'nın Orlando kentinde 17-19 Ekim tarihleri arasında bu yıl 59.su yapılan iş jeti fuarında (The National Business Aviation Association-NBAA 2006) yeni modeller ilk kez gün yüzüne çıktı. Tasarımlar sır gibi saklansa da kesin olan tek şey üreticilerin daha büyük uçak yapmak arzusunda olmaları. Araştırmaya göre 2010'dan sonra süper orta boy ve büyük iş jetleri patlama yapacak. Çok yakında gökyüzünde büyük gövdeli, uzun menzilli yaklaşık 12 farklı tipte yeni iş jeti olacak. Bu uçakların bazısının gelecek yıl tanıtımının yapılması planlanıyor. Gelişmeler şöyle:

GULFSTREAM
Gulfstream'in G550'den daha büyük bir uçak üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Adının G6000 olması beklenen uçak için Rolls Royce'un BR710 motorlarının tercih edildiği, menzilinin ise 13 bin 500 km. olacağı belirtiliyor. Yeni jetin ana yüklenicisi General Dynamics, Gulfstream için yeni bir fabrika inşa ediyor. 2008 sonlarında hizmete girecek fabrikanın ilk görevi yeni nesil jetler için prototipler üretmek. Gulfstream, G200 modelinin de menzilini uzatacak. Şirketin yeni jetlerini 2009 ila 2014 yılları arasında pazara sunması bekleniyor.

DASSAULT
Fransız iş jeti üreticisi Dassault, gelecek yıl sertifikasyonu bitecek olan Falcon 7X'in hizmete girmesinden sonra süper orta boy sınıfında yeni bir jetin üretimine başlayacağını duyurdu. "Yeni nesil Falcon'un tanımlanmasında çok büyük ilerleme kaydettik. Ana seçimler tamamlandı ve potansiyel ortaklarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz," diyen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Charles Edelstenne, motor seçiminin altı ay içinde yapılacağını açıkladı.

PİAGGİO
İtalyan Piaggio şirketi pazardaki 6-8 koltuklu, çift motorlu P180 Avanti'nin daha büyüğünü yapacak. Şirketin yeni modelini tedarikçi şirketlerle görüşüp ve finanssal ayarlamalarını bitirdikten sonra önümüzdeki yıl tanıtması bekleniyor. İtalyan üretici iki farklı dizayn üzerinde duruyor. Biri Avanti'nin benzeri diğeri ise daha büyük olacak.

CESSNA
Küçük uçak pazarının liderliğini yıllardır elinden bırakmayan Cessna, büyük müşteri portföyünün ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalar yapıyor. Müşterilerin nasıl bir iş jeti istediklerine dair pazar araştırması büyük oranda şekillendi. Uçağın hangi sınıf ve tipde olacağına ilişkin son kararın 2007 Ekim'ine kadar verilmesi ve yeni uçağın 2012'de hizmete başlaması bekleniyor.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Da Vinci'nin şifresi İstanbul'da çözülüyor
 'İmkânsız' nasıl başarılır?
 Motora yazık olmuş
 Isıracak gibi duruyor!
 Bayramda iç hatlarda 233 bin yolcu uçtu
 Hayırsever uçak!
 Kısa... Kısa... Kısa...
 Balyoz gibi dizel
 Schumacher için perde kapanıyor
 Manavdan yönetmen, kuaförden oyuncu
 En iyi uçak kabini
 Kusursuz fırtına F430
 Airbus'a A380 şoku
 Annem benden rüşvet istiyor!
 İşi boşver hobin var mı?
 'Gezici Festival' sınırları aşıyor
 Rembrandt Türkiye'ye geliyor
 Bu resimler kan ve toprakla yapıldı
 Gay hayvanlar sergisi açıldı
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜLSE BİRSEL
'İmkânsız' nasıl başarılır?
Her şey adaptasyonda gizli.
FATİH ALTAYLI
Motora yazık olmuş
Volvo V70 R efendi gibi kullanılması...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Gökyüzü yeni jetlerle tanışacak
Artan güvenlik önlemleri...
TURGAY NOYAN
Kafa karıştıran bir marina ihalesi
İstanbul'un acil...
Ciddi iş yapanlar hayata gülerek bakar
Kitap Fuarı'nın 'Onur Yazarı' Doğan Hızlan'la kitaplar, müzik ve...
'Hiçbir değer yargısı olmayan ve şiddeti kendine hak gören bir nesille karşı karşıyayız'
Seri katil, cani, sapık, psikopat... Pek çok şey söylendi, söyleniyor Yiğit...
Katil doğulur mu, olunur mu?
'Bir psikopat, ne yaparsanız yapın hep psikopattır'

Seri katil...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.