kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Orada güzel şeyler de oluyor
Orada güzel şeyler de oluyor
Azmin öyküsü: Kardelen Kadın Korosu

Diyarbakır'ın şen türkücüleri

Namus cinayetleri ve kadın intiharlarıyla anılan Güneydoğu toprakları, artık güzel kadın hikâyelerinin de mekânı. Diyarbakır'ın en yoksul ilçesi Bağlar'da kadınların bir araya gelerek oluşturduğu Kardelen Kadın Korosu, her yaştan kadını müzik aşkıyla bir araya getirdi.


Orada güzel şeyler de oluyor

Güneydoğu'da namus cinayetleri ve kadın intiharları kader değil. Diyarbakır'da Kamer'den sonra, Kardelen Kadın Evi ve Bağlar Kadın Kooperatifi'nin çalışmalarıyla birçok kadın kurslara giderek diplomalar alıyor, sosyalleşiyor ve hayallerini gerçekleştiriyor.

Diyarbakır'ın tek kadın belediye başkanı olan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler aslen Çanakkaleli. Göreve gelir gelmez kadınlar ne istiyor diye anlamaya çalıştıklarını anlatıyor. Bunun için önce bir saha çalışması yapılmış ve ilin en yoğun göç alan ilçesi olan Bağlar'ın yüzde 63'ünün işsiz, kadınların yüzde 93'ünün de çalışmadığı tespit edilmiş. Kendi ilçelerinde ,genelde güneydoğuda 'kentlileşememe'nin önemli bir problem olduğunu anlatan Özsökmenler, "Bunun üzerine aile içi şiddeti, namus cinayetlerini, geleneklerden gelen berdel, kuma gibi uygulamaları eklediğimizde oldukça bir vahim tablo ortaya çıkıyor," diye konuşuyor. Kadın çalışmalarında her birimi bir mahalleye kurmaya dikkat ettiklerini anlatan Özsökmenler, bunun nedeni olarak da kadınların kent merkezine inememelerini işaret ediyor.

KADINA DAİR HER ŞEY
Kardelen Kadın Evi'nde iki sosyolog görev yapıyor. Şiddet mağduru kadınlara danışmanlık hizmetinin de verildiği Kardelen'de, birçok kurs da düzenleniyor. El sanatları kursu giderek bir istihdam alanına dönüştü, yakında açılacak atölye-kafeteryada hem yeni ürünler yapacaklar hem de bu ürünleri satacaklar. Kardelen'in içindeki eğitim yerleri de yakında ayrı bir birim olacak. Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Çağlar Demirel, daha çok göç etmiş kadınlara hizmet götürdüklerini anlatıyor. Sığınma evi olarak hizmet vermeseler de çok sayıda şiddet başvurusu da aldıklarını söyleyen Demirel, 2005 yılında 213 kadının bu nedenle başvurduğunu belirtiyor. AB için hazırlanan 'Çocuk Bakımı Projesi'nin sonrasında kurulan kooperatifte 60 kadın eğitim gördü ve 50'si işe yerleştirildi. Daha sonra çocuk bakıcılığının yanı sıra yemek yapmaya ve satmaya da karar veren kooperatifli kadınlar, yakın zamanda 'Kadını Kentle Tanıştırma Projesi'ni de başlatacak. Öte yandan yoksul kadınların çocuklarının eğitim gördüğü Eğitim Destek Evi de önemli kuruluşlardan biri. Bin çocuğun eğitim gördüğü kurumda, geçen sene 21 kişi, bu sene de 34 kişi Anadolu liselerini kazandı. Bağlar Belediyesi başarılı çocukların hepsine burs veriyor. Kooperatifte şimdi porsiyonu 3 YTL'den 60 kişilik yemek satışı yapılıyor, sonraki hedef ise bir kadın lokantası.

KAMER HER YERDE
Geçtiğimiz günlerde Legion d'Honneur nişanı alan Kamer Başkanı Nebahat Akkoç, eldeki verilerin yetersizliğine rağmen Diyarbakır'da fuhuşun arttığına dikkat çekiyor ve bunu şöyle açıklıyor: "Yoksulluğun ve şiddetin olduğu her yerde fuhuş artar. Üstelik fuhuş ve pornografi iç içe gelişiyor." Doğu ve Güneydoğu bölgesinde Bitlis hariç bütün illerde Kamer'in şubelerini kurduklarını anlatan Akkoç, bölgedeki 179 ilçeye de yayılma hedefinde olduklarını söylüyor. Bu sene sonuna kadar 80 ilçede örgütlenmelerini tamamlayacaklar, ayrıca Ankara'da da bir irtibat bürosu açmayı planlıyorlar: "Buralardan sesimiz zor duyulur oldu, belki Ankara'da iki üç yıl kalıp mekanizmanın nerede tıkalı olduğunu, ne yapmak gerektiğini görmenin, yani bir çeşit lobi çalışması yapmanın yararlı olacağına inanıyorum." Diyarbakır'da bir sığınma evinin şart olduğunu hatırlatan Akkoç, bunun için belediyelerle İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunun önemli olduğunu belirtiyor.

MÜJGÂN HALİS

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Hiçbir değer yargısı olmayan ve şiddeti kendine hak gören...
 Katil doğulur mu, olunur mu?
 Haydarpaşa Garı'nın 100 yıllık yolculuğu
 Hokkabazlar kulübü
 Eline, diline, beline...
 Baldwin şimdi İsa rolünde
 Açıkçası bu bir aşk mektubu: Ah Pedro ah!
 Bu fotoğraflar eğitim için
 Futbol-satranç işbirliği
 Cennette bir şampiyon
 Türkiye'nin Kırgızları
 Kırmızı bekâr, pembe nişanlı, beyaz evli
 Kaderini yendi şampiyonluğu seçti
 'Bit pazarına nur yağdırmayı hiç sevmedim'
 Türk'ün zekâsı böyledir
 Vasiyet gerçek oldu
 Sarhoştum, Kasımpaşa'daydım
 Kramnik Dünya Şampiyonu!
 Gizemli bir din: Yezidilik
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Nedir alıp veremediğimiz?
İnsan güzel haberler aldığı...
MEHMET ALTAN
Cumhuriyet ve demokrasiyi...
ÖNCEL ÖZİÇER
Yedi hepimizin en sevdiği!
Geçen hafta 40 sayısıyla,...
KAZIM KANAT
Karım olmadan asla
Aslında bunca anlatacağım sorunun...
ERDAL ŞAFAK
Eline, diline, beline...
Rüşvet, yolsuzluk, adam...
Da Vinci'nin şifresi İstanbul'da çözülüyor
Da Vinci'nin şifresi İstanbul'da çözülüyor
Kasım ayından yılbaşına kadar Rahmi M. Koç Müzesi'nde sürecek olan...
'İmkânsız' nasıl başarılır?
'İmkânsız' nasıl başarılır?
Her şey adaptasyonda gizli. Hastalanıp hastalanmamak da, başarıp...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.