kapat
   
23 Ekim 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gelecek beklentisi mutlu bir evlilik
Hem iyi bir evlilik hem iyi bir iş
İnanıyorum ki....
Mutlu evliliği kim istemez?
Bunalımdayım diyen biri var

Gencin hayali mutlu evlilik

SABAH'ın TNS Piar'a yaptırdığı araştırmaya göre gençlerin gelecekten ilk beklentileri ne para ne de kariyer. Kızların yüzde 65'i, erkeklerin yüzde 59'u "Önce mutlu evlilik" diyor.

Gelecek beklentisi mutlu bir evlilik

Gençler kendilerinden memnun ve gururlu. Ancak gençlerin gelecekten ilk beklentileri ne kariyer ne de para. Onların gelecek beklentisi mutlu bir evlilik.

Gençler gelecekten ise ilk sırada ne para ne işte başarı değil, mutlu bir evlilik bekliyor. Kızların yüzde 65'inin erkeklerin de yüzde 59'nun ilk sıradaki beklentisini "mutlu evlilik" oluşturuyor. Kızlar gelecekten 5 büyük beklentilerini, mutlu bir evlilik, yüksek eğitim, işte başarı, iyi dostlara sahip olmak, kültürlü ve bilgili olmak şeklinde sıralanırken, erkekler mutlu evlilik, işte başarı, yüksek eğitim, iyi dostlara sahip olma, çok para sahibi olmak diyor. Gençlerin şu anda hayatlarındaki en büyük amaç ise eğitimlerini başarı ile tamamlamak. Gençlerin yüzde 30'u ilk amaçlarının bu olduğunu yüzde 25'i ise meslek ve kariyer sahibi olmak olduğunu vurguluyor. Araştırma günümüz gençliğinin kendisiyle barışık, yaşadığı hayattan çok da şikayetçi olmadığını ortaya koyuyor. Ne kadar eğlendikleri iyi vakit geçirip geçirmedikleri sorusuna ise çok ve oldukça iyi yanıtı verenlerin yüzdesi de 41.

KENDİLERİ İLE BARIŞIK
Gençler genel olarak hayatlarından memnun ve iyi vakit geçiriyorlar. Sahip oldukları hayata 5 üzerinden 3.5 veriyor. Üniversite mezunu olanların yüzde 84'ünün "kendinden çok memnun olması" eğitimin gençlerin mutluluk düzeyini etkilediğini gösteriyor. Kendini değerli bulan gençlerin oranının yüzde 90'lara ulaşması gençlerin kendileriyle barışık olduğunu kanıtlıyor. Kendisiyle gurur duyan gençlerin oranı ise yüzde 89. Gençlerin yüzde 79'u ailelerinin kendileriyle az ya da gurur duyduklarına inanıyor. Gençler en belirgin olarak kendilerini neşeli, sıcak, iyimser, hareketli ve gerçekçi olarak değerlendiriyor. Daha düşük oranlarda da kendilerini şanslı ve takıntılı düşünüyor. Gençler pek şanslı olduklarını ise düşünmüyor. Az oranda da olsa kendilerini şanslı ve takıntılı değerlendirdikleri de görülüyor. Kızlar kendilerini neşeli, sıcak, hareketli, heyecanlı, titiz, uysal, meraklı olarak değerlendiriyor, erkekler ise cesur ve hırslı. Erkeklerin yüzde 69.1'i kendilerini cesur, yüzde 59.6'u hırslı olarak tanımlıyor.

GELECEĞE KUŞKU VE İYİMSERLİK

Gençler gelecekteki günlerin onlar için daha kolay ve daha eğlenceli olacağına inanıyor olsa da kuşkuyu da elden bırakmıyor. Zor bir geleceğin kendilerini beklediğini düşünenlerin oranı yüzde 32.4, iken daha kolay ve eğlenceli bir geleceğe inananların oranı yüzde 32.4. Geleceğin kendileri için kolay
mı zor mu olacağı konusunda fikri olmayan gençlerin oranının ise yüzde 36.3 olması, iyimserlik, kötümserlik ve kuşku oranlarına sahip gençlerin birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor. Ancak erkekler kızlara göre gelecek konusunda daha çok belirsizlik taşıyor ve kendilerini daha zor bir hayatın beklediğini düşünüyor. Kızlar arasında gelecekte zor ve daha az eğlenceli bir yaşam olasılığına inananların oranı yüzde 27.4 iken, erkeklerde bu oran 35.3. Gençlerin yüzde 64.5'i gelecekte saygın ve zengin bir çevreye sahip olacağını düşünüyor. Gelecekten beklenti ile geleceğe inanç soruları dikkate alındığında gençlerin beklentilerinin inançlarından daha yüksek olduğu görülüyor. Örneğin gelecekten beklentide ilk sırada yer alan "mutlu evlilik", gelecekte bunun olacağına inanıyorum sıralamasında 7. sıraya geriliyor. Gençler gelecekte saygın ve zengin bir çevreye sahip olma inancını "çok zengin olacakları" olasılığından daha yüksek görüyor. Yine de gençlerin yüzde 51.2'sinin yani yarısının gelecekte çok zengin biri olma inancını taşıdıkları dikkat çekiyor. Hobileri, spor faaliyetleri ile sosyal açıdan da zengin bir yaşam süreceğine inanan gençlerin oranı yüzde 47.

KAYBETME KORKUSU YAŞIYORLAR
Gençlerin yüzde 78'nin en büyük endişesini "sevdiklerini kaybetmek, sevdiklerinin ölmesi" oluşturuyor. İkinci endişeleri sağlık problemi yaşamak, üçüncü ise "kötü ve mutsuz" evlilik yapmak alıyor. Bu endişenin oranı yüzde 41.3. Gençleri en az endişelendiren konu ise evlenememek. Ancak bu endişe 18 yaş üstü kızlarda daha yüksek. Bu endişe genelde yüzde 8.6 iken 18 yaş üstü kızlarda yüzde 11.2. Gençleri en çok mutlu eden "huzurlu bir aile yaşantısı." Araştırmanın birçok bölümünde gençlerin buna atıfta bulunmaları da huzurlu ve mutlu bir aile yaşamının gençlerin huzuru ve mutluluğu için ne kadar elzem olduğuna işaret ediyor. Gençlerin mutluluk kaynakları arasında ikinci sırayı yüzde 62 oranı ile iş hayatında başarı alırken, üçüncü sırada yüzde 41 oranı "aşk yaşamak" alıyor. Gençlerin fobileri arasında ilk sırayı hayvan korkusu alıyor. Yüzde 31.5'i örümcek, böcek, faree, kedi, köpek gibi hayvanlardan korkuyor. Yükseklik, kararlık ve ölüm de diğer korkuları.

Pervin Kaplan


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Hiç böyle görmediniz
 Ağabeyi gezmeye diye ölüme götürdü
 Adnan Hoca'nın prensi 7 yıldır kayıp
 'Eşim beni dövdü' diyen Yanardağ polise başvurdu
 Yeni sezonun jean rehberi
 AIHM'de şehit değil 'intihar etti' davası
 Yollar yine kan gölü
 'Çal' diyen ağabeyini öldürdü
 Doktor izniyle Antalya'da sahne alacak
 Antalya'da kim nerede?
 Ece Gürsel artık annesiyle geziyor
 Başkan ile kardeşini öldüren tetikçi yakalandı
 Ev basıp üç kişiyi yatağında öldürdü
 3 bilezik uğruna cinayete kurban
 Polis süsü verip adam kaçırdılar
 Van'da hortum çatıları uçurdu
OKUR TEMSİLCİSİ
Uygunsuz fotoğraf
Uyuşturucu, fuhuş, karapara gibi bazı...
ÜLKÜ TAMER
Bir sonraki bayram için düşler kurardık
Şeker Bayramı'nı...
Geri döndüler: 4-1
Geri döndüler: 4-1
Newcastle'da futbola dönüş sinyalleri veren Fenerbahçe, Kayseri...
Bobo Yasin okudu: 1-0
Bobo Yasin okudu: 1-0
Beşiktaş pozisyon üretemediği, kalesinde tehlikeler yaşadığı maçta, 3...
Sezer'den 'şiddet toplumu' uyarısı
Cumhurbaşkanı Sezer, bayram mesajında son günlerde yaşanan örneklerin...
Kadınlar için başrolde
Kadına karşı şiddete ve töre cinayetlerine savaş açan Başbakan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu