kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Öğretmenin gözünü bağırsak ilacı açtı
Öğretmenin gözünü bağırsak ilacı açtı
İlacın keşfi tamamen tesadüf
Körlükle Biten Sarı Nokta Hastalarına Da Umut Oldu
Dünyaya Sunacağız
Ben De Kullandım
Makalelerde Yer Aldı

Öğretmenin gözünü bağırsak ilacı açtı

5 ay önce trafik kazası sonucu kör olan Mehmet Akif öğretmen, bağırsak kanseri ilacı ile yeniden görmeye başladı! Yöntem şimdi uluslararası tıp camiasına sunulacak. Dünyası yeniden aydınlanan Mehmet Akif öğretmen ise yeni öğretim yılında öğrencileriyle olmaktan çok mutlu.

Mehmet Akif Ünal'ın hayatı 20 Nisan 2006 Perşembe günü saat 19.20'de bir anda değişti. Okuldan çıkmış bir taksi ile evine gidiyordu. Karşı yönden gelen bir araç hatalı sollama yaparak taksiye çarptı. Çarpan aracın şoförü hatasını canıyla ödedi. Mehmet Akif öğretmenin ise o saat itibariyle dünyası karardı... Sonrası Florange Nihtingale Hastanesi'nde büyük bir koşturmaca... Gözlerine dolan camlar nedeniyle, kaza sonrasını, yalnızca karanlıkta duyduğu seslerle hatırlayabilen Mehmet Akif öğretmen, "Hiç acı hissetmedim, yalnızca ne olduğunu anlamaya çalıştım. Elimi sağ gözümün üzerine koydum, gözümün yerinde cam kırıkları elime battı. Sağ gözüm gitmişti! Sol gözüm ise yalnızca ışığı görebiliyordu" diye anlatıyor o saatleri. Ve tarih; 18 Eylül 2006... Aradan geçen beş ayda Mehmet Akif Ünal'ın sağ gözü yüzde 80 görmeye başladı. Bu bazılarına göre mucize! Tıbba göre ise literatüre girmeye aday yeni bir tedavi yöntemi! Mehmet Akif öğretmenin raporlarında 'koroid yırtılma' yazıyor. Bunun anlamı; gözün aldığı hasar nedeniyle retina alt tabakasının yırtılması ve bu nedenle görme yeteneğinin kaybolması.

BAŞKA SEÇENEĞİM YOKTU
Ancak onun sadece ışığı ayırt edebilen, bulanık şekilde hayata bakmasına neden olan gözü, retinasına uygulanan bağırsak kanseri ilacı ile iyileşti. Şimdi dünyada bu alanda kullanılan tek ve başarılı örnek olarak, uluslararası tıp camiasına onun hikayesi konu olacak. Mehmet Akif Ünal, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Işığı seçebiliyordum. Eşimin yüzünü göremiyordum. Üç ay sonra gözümde ekstra damarlar oluşacağı için görmemin azalacağını söylediler. Gözümdeki kırılma, göz merkezine çok yakın olduğu için kör olma dışında bir seçeneğim yoktu. Tedavi yöntemlerini araştırdım. Sonra doktorum bana yeni bir yöntem deneyebileceğimizi söyledi. Yöntemi dinledikten sonra internetten de araştırdım. Ve uygulamaya karar verdim. Sonuçta o günkü durumumdan daha kötü olamazdım. Görmeyi özlemiştim. Bu kararı çekinerek aldım ama farklı doktorları da araştırdım ve başka bir tedavi bulamadım." Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu tarafından kendisine önerilen yöntemi kabul eden Ünal göz içine uygulanan ilk enjeksiyondan sonra yüzde 80 görmeye başladı. Bu yıl yeniden ders zili çalınca öğrencilerinin arasına katılan Ünal, şimdi kaza nedeniyle kaybettiği sağ gözünün yerine yapay bir göz hazırlatmaya çalışıyor. Sol gözü onun zorlu matematik problemlerini çözmesini de öğrencilerine ders anlatmasına da yetiyor. Üstelik bu yıl öğrencilerine öğreteceği çok daha özel bir ders olduğunu düşünüyor: "Hayatta insanın başına her şey gelebilir. Savaşmayı bilmek gerekli. Yenilikleri izlemek için sorun ne olursa olsun internetten yararlanın..."

ESRA TÜZÜN - SAĞLIK EDİTÖRÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Yogaya başladılar Einstein gibi oldular
 Başka doktora gitme hakkınız var
 Öğretmenin gözünü bağırsak ilacı açtı
 Aromaterapinin sihirli dünyasıyla rahatlayın
 Ailenizin doktoru
 ABD'deki ameliyathanede İbo'nun türküsünü dinledik
 Öğle uykusu insanın ömrüne ömür katıyor
 Kalp krizi ağrılarla 'geliyorum' der!
 26 saat ameliyat oldu önce saçını sonra eşini değiştirdi
 Hayatı canlandıran sebze ve meyveler
 Tırnak mantarı bir türlü iyileşmiyor
 En iyi karaciğer ilacı günde 2 elma!
 Bahanelere son egzersize devam
 Sağlık hakkı
 A vitamininin fazlası sinsi tehlike
Cannes'da bile böyle heyecanlanma-mıştım
Cannes'da bile böyle heyecanlanma-mıştım
Antalya Film Festivali'nde yarışan 'İklimler' ile Cannes Film...
Kadınlar ödüllendirildi
Kadınlar ödüllendirildi
Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen 'Premiere Women in Hollywood' gecesine...
Sevgilisiyle Milano'da alışverişte
Sevgilisiyle Milano'da alışverişte
Sezen Aksu ile, evliliğin eşiğinden döndüğü ve geçen yaz...
Selülit belasından muzdariplere müjde!
Selülit belasından muzdariplere müjde!
Caroline Koç'un ABD'den getirtip kullanmaya başladığı,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.