kapat
   
22 Eylül 2006 Cuma
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Elif Şafak
İfadesi bile alınmadan ilk celsede beraat etti
Şafak, TV'den izledi duruşmaya eşi katıldı
500 polis adliye'yi korudu
Kerinçsiz: Bu dava bitmez
Müşteki Avukatlar Saldırdı

Elif Şafak'a jet beraat

Türklüğe hakaretten yargılanan Elif Şafak'ın davası ilk duruşmada bitti.

İstanbul'daki duruşma çıkışı bir grup protestocu, Elif Şafak'ın posterini yaktı. Beraat kararı tüm dünyada flaş haber oldu. BBC "İstanbul'daki mahkeme AB'nin baskısı altındaydı" yorumunu yaptı.

İfadesi bile alınmadan ilk celsede beraat etti

Mahkeme, savcının da talebi üzerine, Elif Şafak'a beraat verdi. AB heyeti ve aydınların izlediği dava, Kerinçsiz ve arkadaşlarının şiddetli protestosuna karşı, polisin ve mahkemenin sıkı tedbiriyle sona erdi.

Yazar Elif Şafak, Türkiye'de eşine az rastlanan bir kararla, daha ifadesi bile alınmadan, ilk duruşmada beraat etti. Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, yeni doğum yapan yazar Şafak katılmadı. Ancak Türkiye AB Karma Parlamento Eş Başkanı Joost Lagendijk, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, PEN Yazarlar Birliği, Uluslararası Af Örgütü ve Düşünce Suçuna Karşı Girişim üyeleri, Murathan Mungan, Fennur Sezer, Oral Çalışlar, Zeynep Göğüş gibi yazarlar, Şafak'a destek için duruşmaya geldiler. Günler öncesinden internet sitelerinde davaya katılım çağrısı yapan Büyük Hukukçular Birliği üyeleri de kalabalık bir protestocu grup eşliğinde geldi. Salonun küçük olması ve güvenlik gerekçesiyle protestocuların alınmadığı duruşmaya, davanın açılmasına şikayetiyle neden olan Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz de katılmadı. Kerinçsiz'i temsil eden avukatlar ise, Elif Şafak'a destek için gelenlere sert tepki gösterdiler.

"YABANCILAR
DIŞARI!"

Müşteki avukatları, "Türk vatandaşlarının giremediği mahkemede Lagendijk'in ne işi var" diyerek ve duruşmadan çıkartılmasını talep ettiler, bir yabancının bacak bacak üstüne attığını göstererek "Bu terbiyesiz Türk adaletinin önünde bacak bacak üzerine atıyor, kovun'' diye bağırdılar. Hakim İrfan Adil Uncu ise "Siz yurt dışına çıkmıyor musunuz?'' diye tepki gösterdi, daha sonra Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akıllı'nın da "sakınca yok" görüşüyle, bu talebi reddetti. Avukatlar bu kez de, Lagendijk'in mahkemeyi baskı altında tutmak için geldiğini, dışarı çıkarılmaması nedeniyle mahkemeden şüphe duyduklarını ileri sürüp, reddi hakim talebinde bulundular. Ancak Savcı bu talebe katılmadı, Hakim de reddetti. Müşteki avukatların, davaya müdahil olma talebi de aynı şekilde, "suçtan zarar görmedikleri" gerekçesiyle Savcı tarafından desteklenmedi ve Hakim tarafından reddedildi. Avukatlar bunun üzerine, kararı beklemeden duruşma salonunu terk ettiler.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
Savcı Akıllı daha sonra, mütalaasını açıkladı, sanığın şikayete konu olan "Baba ve Piç" adlı kitabında kahramanların ağzından tez ve antitez olarak ileri sürülen sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını, "Türklüğü aşağılamak" olmadığını belirterek, beraatini istedi. Hakim Uncu da, yabancılar dahil tüm izleyicileri ayağa kaldırarak kararını açıkladı. Hakim, avukat Kemal Kerinçsiz'in ısrarı üzerine önce reddedilen soruşturmanın, daha sonra davaya konu olduğunu belirtti, Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görüşünü de dikkate alarak, "derhal beraat kararı verilmesi gereken hallerde sanığın sorgusunun yapılmayabileceği yönündeki CMK'nın 193. maddesi uyarınca, suçun yasal unsurları oluşmadığı gibi yeterli delil de bulunmadığından sanığın beraatine hükmetti.

KAVGA BAŞLADI
Türk basınından sadece Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Funda Kılıçerli'nin izlediği duruşmayı, yabancı basından ise Reuters, El Cezire TV ve 2 yabancı yayın kuruluşunun izlediği duruşma, kararın ardından dağıldı. Ancak Kerinçsiz ve arkadaşları Adliye önünde basın açıklaması yaparken, Şafak'ın yanında yer alan grupla sözlü sataşmalar başladı. Kerinçsiz'in "Satılmışlar" sözü üzerine, gerginlik çatışmaya dönüştü. Polis, iki grup arasına barikat kurmaya çalıştı, ancak bu arada çok sayıda gazetecinin fotoğraf makinesi kırıldı, bir kişi gözaltına alındı. Kerinçsiz ve arkadaşlarını adliye dışına çıkartan polis, Şafak'a destek veren grubu ise çembere alarak bir süre bekletti, Adliye'nin karşısındaki protestocular dağıldıktan sonra, bu grubu yine çembere alarak dışarı çıkardı.

Ali OKTAY (MERKEZ)


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Danıştay saldırısı sanığı avukat Arslan 'akıllı' çıktı
 Sitem edecek
 Vizyon belgesinde somut adımlar atılmaya başlandı
 Çocuğa 'otomobili çizdin' işkencesi
 Lagendijk: Baykal nahoş sürpriz yaptı, Erdoğan ağırlığını...
 Tayland'daki darbe bizim milletvekillerini gerdi
 Avrasya Maratonu 'çip'le koşulacak
 Savcıya sürgün gibi tayin
 Türk mucitler yarışıyor
 "Peşmergeleri ABD isterse zaten eğitir"
 Mehmetçik'e 50 YTL yevmiye
 'Atatürk en büyük aşkı Sofya'da yaşadı'
YILMAZ ÖZDİL
ti-vi...
Geçen akşam boş...
ERGUN BABAHAN
Sosyal faşizm ve Türkiye gerçeği
Üniversite yıllarımızda...
MEHMET BARLAS
Muhalefete muhalefet edilebilir mi?
İktidara muhalefet...
BALÇİÇEK PAMİR
Üstsüz yüzsün yeter
Türkiye, Şebnem Schaeffer denilen...
UMUR TALU
Eğitim davamız!
Şöyle bir şey var; bilen biliyor:...
FATİH ALTAYLI
İtiraz mülakata
YÖK Başkan Yardımcısı Profesör İsa...
ERDAL ŞAFAK
Yitik sözcükler
Çin'in en büyük gazetesi...
Pakistan'a da gireriz
ABD Başkanı, Ladin'in peşinden Pakistan'a da gidip gitmeyeceği...
Kara mizah filmi gibi 'Tai usulü' darbe
Başbakan'ı deviren orduyu halk destekliyor, öğrenciler askerlerle...
Bu gemi batar
Bu gemi batar
1- İçinde bulunduğumuz sezon federasyona bildirilen 111 resmi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu