kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Büyük Nefes Köyü açık hava müzesi gibi
Büyük Nefes Köyü açık hava müzesi gibi

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Yozgat'ın Büyük Nefes Köyü'nde yaşayan köylülerin duvardan çeşmeye, merdivenden musalla taşına kadar her şeyi tarihi eser. Açık hava müzesinde değerlendirilmesi gereken tarihi eserler için Avusturyalı arkeologlar ve İtalyan öğrenciler de çalışıyor.

Yozgat Merkez'e bağlı Büyük Nefes Köyü bir açık hava müzesini andırıyor. Almanların ataları olan Galatların MÖ 2000 yılında başkenti olan Tavium Antik Kenti'nin kalıntılarının bulunduğu Büyük Nefes Köyü'nde köylülerin kullandığı ev, ahır, kümes, avlu, musalla taşı, dibek ve çeşmeler tarihi eser niteliğinde. Köylüler yıllardır köylerinde bulunan ve kullandıkları tarihi eserlerin açık hava müzesinde sergilenmesini isterken, Alman ve Avusturyalı arkeologlar tarafından yapılan yüzey araştırmasında belirlenen yerleşim bölgeleri SİT alanı olarak tespit edilerek, tarihi eserler toplanmaya başladı. Alman ve Avusturyalı arkeologlar, köyde bulunan medeniyeti keşfetmek için başladığı yüzey araştırmalarını 2007 yılında kazıya dönüştürmeye hazırlanıyor. Bizans ve Roma medeniyetlerine ait eserlerin yoğunlukta olduğu Büyük Nefes Köyü Muhtarı Yaşar Seyhan'ın eşi Döndü Seyhan (50) tarihi eserlerin bulunduğu evinin bahçesindeki çeşmede bulaşıklarını yıkıyor, ördekleri suluyor. Yıllardır bu tarihi taşların gerek duvarlarda, gerekse merdivenlerde sıradan taş olarak kullanıldığını belirten Seyhan, köylülerin kaçak kazıya müsaade etmediğini fakat buna rağmen birçok tarihi eserin çalındığını söyledi. Büyük Nefes Köyü 1930 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü'nde görevli Alman Profesör Quart Bittel tarafından keşfedilmiş. 1997 yılından bu yana Büyük Nefes'te yüzey araştırmasını yapan Prof. Dr. Karl Strobel ve Dr. Christoph Gerber, Bittel tarafından keşfedilen topraklarda Roma ve Bizans dönemi yerleşim merkezlerine rastladıklarını söylüyor.

ÖĞRENCİLERDEN DESTEK
Yaptıkları yüzey araştırmasında birçok antik kent içerisinde tiyatro, yerleşim yerleri, mezar ve benzeri şeyler bulduklarını söyleyen Prof. Dr. Karl Strobel, 1880 yılında Büyük Nefes Köyü'nün bulunduğu Tavium Kenti'ni Galatlar'ın başkent olarak kullandığını belirtiyor.

TARİHİ ESER BİLİNCİ
Yıllardır gerek tarihi eser kaçakçılığı, gerekse bilinçsizlik nedeni ile yok edilen ve tahrip olan tarihi eserleri kurtarmak için Yozgat Müze Müdürlüğü çalışma başlattı. Köylülerde tarihi eser bilincini uyandırmak için seminerler düzenleniyor. Avusturya Klagenfurt Üniversitesi tarafından uygulanan 'Tavium Research Projesi' kapmasında başlatılan yüzey araştırması çalışmasında Prof. Dr. Karl Strobel ve Dr. Christoph Gerber'e beş İtalyan öğrenci de destek veriyor. Her yıl bir ay süren yüzey araştırmasının 31 Ağustos'ta tamamlanacak olması nedeni ile son bölümleri gerçekleştirilen çalışmada köy ilköğretim okulu çalışma mekânı olarak tercih edildi. Öğrenciler de böyle bir araştırmanın içerisinde olmaktan son derece mutluluk duyduklarını söylüyorlar.

TARIK YILMAZ

DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Senaryo hiç şakaya gelmez
 Orangutanlar ve çay poşetleri
 Devlerin galibi Alfa Romeo yatı
 Efsane Fokker jetle geri döndü
 Lufthansa uçuşları artıyor
 Amerika ve Kanada ucuzladı
 Türk'ün otomobille imtihanı
 Gel kim olursan ol gel Konya'nın aşına gel!
 Uçakta sinema dönemi
 Airbus A380'ne yeni başkan
 Kısa...kısa...kısa...
 CeBİT'te yılın 'en yeni'leri
 Erkekler de mücevher takar
 Kuleden kokpite kaçış
 TAV markası İzmir'de
 Kısa...kısa...kısa...
 Rembrandt 400 yaşında
 En büyük, en lüks jet yakında gökyüzünde
 Geleceğin uçaklarında tatlı rekabet
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜLSE BİRSEL
Orangutanlar ve çay poşetleri
Amerikan okuyucusu,...
TURGAY NOYAN
Devlerin galibi Alfa Romeo yatı
Dünyanın en büyük yarış...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Efsane Fokker jetle geri döndü
Hollanda'nın efsanevi...
Afganistan insanın içini yakıyor
Afanistan'da iki buçuk yıldır devam ettirdiği Nato Yüksek...
'Tarihin pususuna yatmış son fedaiyim'
Hidayete ermek şöyle dursun, tarihin ondan kurtarıcı rolü beklediği...
Cemaat ve ardındakiler
Nurculuk'un kurucusu Bediüzzaman Said-i Nursi'dir. Said-i Nursi 1960'ta...
'Cemaat dediğin kapatılınca bitmez'
Barış Müstecaplıoğlu üniversitede okurken Fethullah Gülen cemaatiyle tanıştı,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.