kapat
   
18 Eylül 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
YÖK'ten MEB'e dava
YÖK'ten MEB'e dava

YÖK, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yurt dışına gönderilecek öğrencilerin seçimi ile ilgili olarak çıkarılan kılavuzun, ''savunma alınmaksızın'' yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

YÖK, 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanunun, Anayasa aykırı olduğunu ileri sürerek, iptali için Anayasa Mahkemesine gönderilmesini de istedi.

YÖK'ün bugün Danıştaya sunduğu dava dilekçesinde, 1416 sayılı Kanun uyarınca MEB tarafından yurt dışına öteden beri lisansüstü öğrenim görmek üzere talebe gönderildiği kaydedildi. Ancak bu gönderme işleminin Anayasa'nın 131. maddesi gereğince YÖK'e verilen bir yetki olması nedeniyle şimdiye kadar YÖK ile koordineli bir çalışmayla gerçekleştirildiği ifade edilen dilekçede, yurt dışına öğrenci göndermeden önce MEB'in, YÖK'ten hangi alanda ve ihtiyacı olan hangi üniversiteden lisansüstü öğrenim göreceklere ilişkin liste istediği ve kontenjanların da YÖK tarafından belirlendiği kaydedildi.

Yurt
dışına yüksek lisans eğitimi için gönderilecek öğrencilerin seçiminin YÖK ve MEB'in işbirliğiyle objektif kriterlere, örneğin LES puanına göre ÖSYM tarafından yapıldığı belirtilen dilekçede, yurt dışına yüksek lisans eğitimi görmek üzere gönderilen öğrenci hangi yükseköğretim kurumundan yurt dışına gönderilmiş ise o üniversite öğretim üyeleri arasından öğrenciye bir danışman görevlendirildiği ve öğrencinin yurt dışı eğitimi boyunca takibi söz konusu danışmanlar tarafından yapıldığı anlatıldı.

Dilekçede, YÖK'ün, belirlediği üniversiteden ve alandan yurt dışına yüksek lisans eğitimi görmek üzere gönderilen öğrencilerin, öğrenimini tamamladıktan sonra da YÖK Başkanlığınca mecburi hizmetini görmek üzere başlangıçta hangi üniversite adına yurt dışına gönderilmişse, o üniversiteye yerleştirildikleri belirtildi.

''TESADÜFEN ÖĞRENDİK''

Dava dilekçesinde, şöyle denildi:''Kurulumuzca öğrenildiği üzere, MEB tarafından yurt dışına yüksek lisans öğrenimi görmek üzere gönderilecek öğrenciler ile ilgili bir kılavuz kamuoyuna ilan edilmiştir. Kılavuzun çıkarılma amacı, '1416 Sayılı Kanuna dayalı olarak ülkemizde ihtiyaç duyulan yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanması amacıyla resmi-burslu statüde MEB ile diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından yüksek lisans ve doktora, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü tarafından ise yüksek lisans öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçimi ve kontenjanlara yerleştirme işlemi ile ilgili esasları kapsayan Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim İçin Gönderilecek Adayları Seçme Ve Yerleştirme Kılavuzu kamuoyuna ilan edilmiştir' şeklinde ifade edilmiştir.

Ancak bu Kılavuzla ilgili şu ana kadar YÖK Başkanlığına ne bir bildirim yapılmış ne de Kurulumuzdan kontenjanlara ilişkin bir istemde bulunulmuştur. Kurulumuzca, yurt dışına gönderilecek bin öğrencinin şu anda mülakatlarının tamamlandığı, ancak öğrencilerin hangi kamu kurum ve kuruluşu adına yurt dışına yüksek lisans eğitimi görmek amacıyla gönderileceklerinin belirlenmediği, ileriye dönük 5000 kişilik bir havuzun oluşturulacağı, eğitimini bitirip Türkiye'ye dönenlerin mecburi hizmetini yapmak üzere önce MEB tarafından kısa süreli bir yerleştirme işleminin yapılacağı, daha sonra da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversiteler dahil yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemi yapılacağı tamamen tesadüfler sonucu öğrenilmiştir.''

Dilekçede, bunun üzerine, MEB'e 15 Eylül 2006 tarihli bir yazı gönderildiği, yazıda, ''Yurt dışına gönderilecek öğrenciler, lisans üstü öğrenimlerini tamamlayarak döndüklerinde, üniversitelerde görev verilecek ise, Anayasanın ilgili hükümlerine uyulması, aksi taktirde söz konusu öğrencilere, üniversitelerimizde görev verilmesinin akademik özerklik açısından mümkün olamayacağı''nın bildirildiği ifade edildi.

Anayasa'nın 131. maddesinin 1. fıkrasını anımsatılan dilekçede, ''MEB'in yukarıda belirtilen işlemi ise Anayasa'nın 131. maddesi gereğince YÖK'e verilen bir görevin gasbı niteliğinde olduğundan, Anayasa'ya ve Anayasa'ya uygun olarak düzenlenmiş Yükseköğretim Kanunu'na açıkça aykırılık teşkil etmektedir'' denildi.

Dilekçede, ''Dava konusu işlemin dayanağını oluşturan 1416 sayılı Kanunun da açıkça Anayasanın 131. maddesine aykırı olduğundan, iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etmekteyiz'' ifadelerine yer verildi.

Dava dilekçesinde, söz konusu nedenlerle MEB Yükseköğretim Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim İçin Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu'nun ''savunma alınmaksızın'' öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi talep edildi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 '70 milyon YTL hortumlandı'
 Çelik'ten Sezer'e yanıt
 Dışişleri: Gül Papa'ya mektup göndermedi
 'Türk askeri ekimde gidecek'
 Topbaş: Sıkışıklık yaşanmadı
 DHKP-C'li teröristlere ceza arttırımı istemi
 Emniyet'ten yeni üs
 Askerde yolsuzluğa 'sıfır tolerans'a devam
 Görünmüyorlar ama varlar ve kalabalıklar
 Daha haysiyetli bir takım yarattık
 Soyer: Açılan dava saçma
 Şehit cenazesinde AKP'ye tepki
 Uyuşturucu karşıtları İstanbul'da toplandı
 İngiltere başörtüsü kontrolü yapacak
ERGUN BABAHAN
Din ve toplum
*Londra

Dinin toplumların...
MEHMET BARLAS
Papa Roma'da Hoşgörü komada
Bavyera'daki konuşmasında...
UMUR TALU
Ama ne sürpriz!
Papa özür diledi"; tamam!...
ERDAL ŞAFAK
Şiddet kuşağı
Şiddet toplumumuzun ve...
MEHMET ALTAN
Tanrı ile rekabet mi?
Washington-Beyaz Saray'ın hemen...
Özür dilemeyip 'kıvırdı'
Müslüman dünyasını ayaklandıran sözleri sonrası dün ilk kez ortaya...
Fazla sosyalistlik İsveç'i sağa çekiyor
Sandıktan sağ iktidar çıkması beklenen ülkede "Vergi ödeyen kesim...
Babalar gibi: 1-0
Babalar gibi: 1-0
Lige kötü başlayan Galatasaray, sezonun ilk derbisinde Beşiktaş'ı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu