kapat
   
18 Eylül 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Askerde yolsuzluğa 'sıfır tolerans'a devam
TSK'daki Yolsuzluk Davaları
Karadayı ve Kılınç'ın ismi de geçiyor

Bir talimat da Büyükanıt'tan

Org. Yaşar Büyükanıt'ın başlattığı soruşturmada, ikisi yarbay 23 asker hakkında yolsuzluk davası açıldı.

Haklarında 5'er yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istenen 2'si yarbay 23 askerin sahte evrak düzenlemek, ihalelerde müteahhit ve kendilerine haksız kazanç sağlamakla suçlandığı davada, ilginç bir iddia ortaya atıldı.

"KOMUTANLAR BASKI YAPTI"
Sanıklar cuma günkü duruşmada "Bunları açıklamak zorunda kaldık" diyerek mahkemeye 9 sayfalık dilekçe sundu ve 22 generalin adını vererek baskı sonucu ekstra hizmetler yapıldığını, bunların da diğer harcamalara yedirildiğini öne sürdü. İşte tutanaklara geçen bazı iddialar...

LOJMANA KÖPEK KULÜBESİ
Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın lojmanının bahçesine ahşap köpek kulübesi yapıldı. Eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç'ın mutfağına mermer döşeme yapıldı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Halis Burhan'ın evine oturma grupları alındı.


Askerde yolsuzluğa 'sıfır tolerans'a devam

Org. Büyükanıt'ın emriyle, lojmanların onarımından sorumlu 2'si yarbay, 23 asker hakkında, ihalelerde sahte evrak düzenledikleri iddiasıyla dava açıldı. Sanıklar, projelerde olmamasına rağmen, üstlerin emirleriyle, 22 generalin lojmanlarına banyo küveti, duşa kabin ve gömme dolap yaptıklarını kabul etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Orgeneral Hilmi Özkök döneminde başlatılan, askerde yolsuzluğa "sıfır tolerans" politikasını sürdüreceğinin sinyallerini verdi. Orgeneral Büyükanıt'ın emriyle, Ankara garnizonundaki lojmanların bakım ve onarımından sorumlu 2'si yarbay, 23 asker hakkında, ihaleler sırasında sahte evrak düzenledikleri iddiasıyla dava açıldı.

İhbar mektubu geldi
Edinilen bilgiye göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na geçen yıl 106 sayfalık kapsamlı bir ihbar mektubu geldi. Mektupta, Ankara garnizonu içindeki tüm askeri lojmanların bakım ve onarım ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı ileri sürülüyordu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Başsavcılığı ihbar üzerine, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a başvurdu. Büyükanıt, iddiaların soruşturulması talimatı verdi. Bu aşamadan sonra soruşturmayı, KKK Askeri Savcısı Binbaşı Haluk Yavuz yürüttü. Yavuz, iddiaların araştırılması için dosyayı bilirkişiye havale etti. Heyet, 77 lojmanın onarımında, 1998 - 2005 yılları arasında usulsüzlük yapıldığını savundu.

HAPİS
CEZASI İSTENİYOR
Askeri Savcı Binbaşı Yavuz soruşturma sonunda, bu süre içinde lojmanların bakım ve onarımında görev yapan askeri personel hakkında "evrakta sahtecilik" suçundan dava açtı. Askeri Savcı, aralarında iki yarbay ve belirtilen dönemde vatani görevini yapan onbaşıların da bulunduğu 23 sanığın 5'er yıldan 21'er yıla kadar hapse mahkum edilmelerini istedi. İddianamede, sanıkların lojman onarımları sırasında gerçekte yapılmayan işleri yapılmış gibi göstererek müteahhitlere ve kendilerine haksız kazanç sağladıkları ve devletin, 454 bin 797 YTL zarara uğratıldığı iddia edildi.

DİLEKÇE VERDİLER
KKK Askeri Mahkemesi'nde görülen yargılamanın daha başlangıcında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın da aralarında bulunduğu 22 generalin ismi dava dosyasına girdi. 15 Eylül Cuma günü görülen duruşmada sanık avukatları Ali Fahri Kayacan ile Cavit Çalış, "bunları açıklamak zorunda bırakıldık" diyerek mahkemeye 9 sayfalık bir dilekçe verdiler. Dilekçede sanıklar, bazı işleri yapılmış gibi gösterdiklerini kabul ettiler. Generallerin oturdukları evlere ağırlıklı olarak, duşa kabin, banyo küveti, gömme dolap yapıldığı belirtilen dilekçede, bu kalemlerdeki harcamalar devlet tarafından karşılanmadığı için devletin karşılığını ödediği hizmet türlerinin olandan farklı olduğu kaydedildi.

KÖPEĞİNE KULÜBE
Sanık avukatları, general lojmanlarına yapılan hizmetlerin yerinde araştırılmasını da istedikleri dilekçede, eski Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın Balgat'taki lojmanına, fazladan vestiyer dolabı, ilave mutfak dolabı, mutfak tezgahı, banyo dolabı, WC dolabı ve çöp öğütücü yapıldığını öne sürdüler. Yine dilekçede, Karadayı'nın aynı lojmanındaki evinin önüne ahşap köpek kulübesi yapıldığı belirtildi. Sanık avukatlarının "yerinde görülebilir" dedikleri bir başka "ekstra hizmet" de eski MGK Genel Sekreteri Kılınç'ın konutundaki mutfağa mutfak mermeri döşenmesi oldu. Avukatlar, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halis Burhan'ın evine de, fazladan gömme dolap, TV dolabı ve bir takım oturma grubu yapıldığını ileri sürdüler.

ERSAN ATAR - ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Görünmüyorlar ama varlar ve kalabalıklar
 Daha haysiyetli bir takım yarattık
 Soyer: Açılan dava saçma
 Şehit cenazesinde AKP'ye tepki
 Uyuşturucu karşıtları İstanbul'da toplandı
 İngiltere başörtüsü kontrolü yapacak
ERGUN BABAHAN
Din ve toplum
*Londra

Dinin toplumların...
MEHMET BARLAS
Papa Roma'da Hoşgörü komada
Bavyera'daki konuşmasında...
UMUR TALU
Ama ne sürpriz!
Papa özür diledi"; tamam!...
ERDAL ŞAFAK
Şiddet kuşağı
Şiddet toplumumuzun ve...
MEHMET ALTAN
Tanrı ile rekabet mi?
Washington-Beyaz Saray'ın hemen...
Özür dilemeyip 'kıvırdı'
Müslüman dünyasını ayaklandıran sözleri sonrası dün ilk kez ortaya...
Fazla sosyalistlik İsveç'i sağa çekiyor
Sandıktan sağ iktidar çıkması beklenen ülkede "Vergi ödeyen kesim...
Babalar gibi: 1-0
Babalar gibi: 1-0
Lige kötü başlayan Galatasaray, sezonun ilk derbisinde Beşiktaş'ı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu