kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Havuzdan çıkıp dünyamıza katılan su perisi
Havuzdan çıkıp dünyamıza katılan su perisi
Haftanın Yıldız Tablosu

Havuzdan çıkıp dünyamıza katılan su perisi


Yönetmen M. Night Shayamalan'ın son filmi Sudaki Kız, babaların gece küçük kızlarına anlattığı hikâyelerden derlenmiş gibi duran masalsı öğeler içeriyor.

Hint kökenli Amerikalı M. Night Shyamalan, son filmi Sudaki Kız'la bir açıdan en kolay erişilir, ama kimi açılardan da en zor ve karmaşık filmini yapıyor. Fantastik sinemanın 'Hitchcock ve Spielberg arası bir yerde duran' yeni yaratıcısının filmleri, bu türün doğası gereği, belki hep birer masala benzer. Ama bu kez masala en yaklaşan filmiyle karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. En çok bir önceki filmi Köy'le benzerlik taşıyan bu yeni film, bir babanın geceleri küçük kızlarına anlattığı masallardan derlenmiş gibi. Notlara göre zaten öyleymiş de!.. Ortasındaki bahçede koca bir havuz bulunan dev bir apartmanın bekçisi, ustası, bakıcısı, kısacası her şeyi olan Cleveland, günün birinde havuzdan, ama aslında Mavi Dünya'dan gelen gizemli bir kızla, Story (Hikaye!) ile karşılaşır. Bu bir tür su perisidir, geçici bir süre için dünyamıza sığınmıştır ve eninde sonunda kendi âlemine dönmek zorundadır. Onun ait olduğu masalı, apartmanda oturan Koreli bir ana-kızdan bölüm bölüm öğrenen Cleveland, ona geri dönüş yolculuğunda yardım etmeye karar verir. Ancak dev bir kartalın kanatlarında yapılacak bu yolculuk hiç de kolay değildir çünkü kimi öte dünya yaratıkları buna engel olmaya kararlıdır. Tek çare, Cleveland'ın öncülüğünde, masalın çeşitli kahramanlarını oluşturan apartman sakinlerinin bir araya gelmeleri ve su perisine yardım etmeleridir. O su perisi ki, gelişiyle onların dünyalarına renk katmış ve birçoğunun gerçek kişiliklerini ortaya çıkarmıştır.

FRANK CAPRA'YA YAKIŞIR HİKÂYE

Shyamalan'ın engin hayal gücünden kaynaklanan bu hikâye, finalde somutlaşan ve yazaryönetmenin büyük bir cesaret, hatta cüretle bize sunduğu ürkünç yaratıkları nedeniyle Köy'ü andırıyor. Ayrıca yine Köy'deki bir tema belirgin: kalabalık bir topluluğun, bir komünün iyi veya kötü (ama bu kez iyi) bir amaç için bir araya gelmeleri, güçlerini birleştirmeleri. Ancak filmin masalsı öğeleri, tüm diğer filmlerinden daha üste çıkıyor. Bu kez ne Altıncı His ya da Köy'deki o sürpriz finaller var, ne de Ölümsüz'deki (Unbreakable) iki karakter çatışması. Ama film yine de tıkır tıkır işliyor, bana göre.. Bunun temel nedeni, belki de yazar-yönetmenin masalına son derece inanması ve bunu büyük bir içtenlikle ve özenle anlatması. Bir ikinci öğe (elbette yine bana göre) yönetmenin filmden filme gelişme gösteren sinema dilinin git gide daha başarılı olması. Bu filmde, görüntü sihirbazı Christopher Doyle'un çekimleriyle desteklenen Shyamalan anlatımı doruklara yükseliyor ve filmi, bir sinemasever için görsel bir şölen haline getiriyor.Tüm oyuncularından da büyük destek alıyor film. Özellikle Paul Giamatti, yalnızca bağımsız filmlerin yetenekli oyuncusu değil, tüm Amerikan sinemasının en önde gelen karakter oyuncularından biri olduğunu gösteriyor. Ama yine de bu 'büyük bir Shyamalan' değil. Çünkü hikâyesi, bir kez daha, çok masalsı, içine girilmesi zor bir dünya. Mavi Dünya sadece bir isim olarak kalıyor, ona yaklaşamadığımız gibi, onu hayal bile edemiyoruz. Bir meleğe inandıkları için yaşamları değişen insanların sanki Frank Capra'ya yakışacak hikâyesi, bu modern fantastik sosla pek uyumlu değil. Bir inanç eksikliği, bu dünyaya girebilmek için hatırı sayılır bir engel var önümüzde... Ben kendi adıma ilgiyle izledim ve gerek ustanın özel hayranlarının, gerekse fantastik-severlerin de, aynı biçimde seveceğine inanıyorum.

SUDAKİ KIZ * * *
( Lady in the Water) Yönetim ve senaryo: M. Night Shyamalan Görüntü: Christopher Doyle Müzik: James Newton Howard Oyuncular: Paul Giamatti, Bryce Dallas Howard, Bob Balaban, Jeffrey Wright, Sarita Choudhury, M. Night Shyamalan, Bill Irwin, Freddy Rodriguez, Jared Harris / Warner Bros filmi.
DİĞER SİNEMA HABERLERİ
 Antalya'da yeni bir dönem başlıyor
 İki kitap birden
 Ekranlardan gelen çağdaş tehlike
 Kapitalizmin altındaki çöplük
 Bir süper-kızı terk etmenin zorlukları
 Mutfaktaki fareler kuzeyden geliyor
 Atıf Yılmaz Datça'da anılıyor
 Cannes'daki otelde gönül oyunları
 93 sefer sayılı uçakta tarih yazanların hikâyesi
 Tam anlamıyla paranoyak olmuş bir toplumun yansıması
 Doğanın hayvanları lüks sitelere karşı!
 Gizemli hayaletler kraliçesi
 Huzurlarınızda kibar, çapkın ve centilmen hırsız
 Eski Viyana'da aşk ve iktidar oyunları
 Dünya Güreş Gösterileri şirketi iftiharla sunar!..
 Maço erkeklere dersler veren film!..
 Ölüler dünyasına yeni geçişler
 Tarkan gerçekten tedavi olmuş
 Yarışa biri daha katıldı
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
    Yaşama Dair
  » Sinema
    Gurme
ATİLLA DORSAY
Havuzdan çıkıp dünyamıza katılan su perisi
Yönetmen M.
Sanki küçük Japonya
Sanki küçük Japonya
Gerçek Japon yemeklerini yiyebilmek, geleneksel çay seremonisini...
'Küçük şarkıcıların' kusursuz yönetmeni
Adı pek bilinmese de Oğuz Gözen, Türk sinemasının en çok film çeken...
'Sürgün yılları acı doluydu'
Naime Sultan'ın torunu Bülent Osman, Türk vatandaşlığına girdikten...
Türkçe müzikte yeni durak
Cihangir'de gece eğlencesiyle önümüzdeki günlerde adından söz ettirecek olan...
Sıkıntılarınızı hafifletecek
Ela'yı şimdilik Cihangirliler ve Leyla müdavimleri keşfetmiş durumda. Ama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.