kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Zamanı durduran atölye
Zamanı durduran atölye
Buharlı tekne çocukları gezdirecek

Koç Müzesi'nin gizli bahçesi

Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenen eserlerin restorasyonunun yapıldığı atölyede, biblodan şamdana, yelkenliden motosiklete pek çok ürün yeniden yaratılıyor.

'Ne eski ne yeni'
İstanbul Taşdelen'de hizmet veren Rahmi Koç Müzesi Atölyeleri'nde nadir özellikteki objeler var. Üretim de yapılan atölyedeki 'Ne Eski Ne Yeni' adlı mağazada yakında satış da yapılacak.Zamanı durduran atölye

Rahmi Koç Müzesi Atölyeleri'nde radyodan bisiklete abajurdan kandile kadar pek çok obje yeniden hayat buluyor. Bu yaratıcı atölyede çok yakında 'Ne Eski Ne Yeni' isminde bir satış mağazası da açılacak.

Türkiye'de ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanan Rahmi Koç Müzesi'nin sahne arkası Rahmi Koç Müzesi Atölyeleri, kapılarını ilk kez SABAH'a açtı. Müzede sergilenen birbirinden özgün objelerin restorasyonunun yapıldığı atölyeler, ocak ayından bu yana İstanbul Taşdelen'de hizmet veriyor. Hasanpaşa Otosan, İstinye ve Tuzla Tersanesi olmak üzere üç ayrı yerde yapılan restorasyon çalışmaları, koordinasyonu sağlamak amacıyla son dokuz aydır tek çatı altında sürdürülüyor. Müzedeki model ve maketlerden büyük objelere kadar her türlü eserin ortaya çıkması tamamen atölyenin katkısıyla gerçekleşiyor. Gerektiğinde aslına uygun parçaları yapabilecek nitelikteki elemanlar sayesinde her türlü tasarım bu 'ana üs'te hayata geçiriliyor. Restorasyonun yanı sıra üretim de yapılan atölyede, 'Ne Eski Ne Yeni' isimli bir satış mağazasının da açılması planlanıyor.

PİRİNÇ AYAKLI ABAJUR
Açılışı için geri sayımı başlayan 'Ne Eski Ne Yeni' mağazasında geçmiş dönemlerin havasını bugüne taşıyan biblolar, şamdanlar, kavukluklar, altın varaklı yatak başı süslemeleri, tavan göbeği, pirinç ayaklı abajur, kandil gibi pek çok eser, şimdiden satışa hazır. Masalar, sandalyeler, abajurlar aslına uygun olarak yapılıyor. Bir abajurun ayaklarını 80 yaşında bir demir ustasının döverek hazırladığını anlatan Rahmi Koç Müzesi Atölyeleri Koordinatörü Yıldırım Aker, her ürünün malzemesinin bir özelliği olduğunu vurguluyor. Müzede sergilenen eserlerin bu atölyelerde yeniden hayata geçirildiğini söyleyen Rahmi Koç Müzesi Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Zeytinoğlu: "Nasıl bir sanayi ticaret kuruluşunun bir üretim bandı varsa, Rahmi Koç Müzesi'ni de böyle bir kuruluş olarak düşünürsek burası bir anlamda üretim bandı sayılabilir. Çünkü bizim üretimimiz olan müzede sergilenen eserler, burada yeniden hayata geliyor," diyerek ekliyor: "1994 yılından beri ziyaretçilere açık olan müzede iki ayrı paralel hatta objeler sergileniyor: Model ve maket olarak küçük objeler ve hakikisi restore edilen büyük objeler." Radyolardan bisikletlere, ahşap kapılardan ayakkabı makinelerine kadar her şey burada orijinal haline sadık olarak onarılıyor. Rahmi Koç'un oğulları Ali ve Ömer Koç'un evlerini süsleyen bazı eşyalar da burada üretilenler arasında. Değişik fonksiyonların bir arada toplandığı atölye bir fabrikayı andırıyor ve insanın aklına gelen ilk soru "Burada ne yapılamaz?" oluyor...

ORİJİNAL HALİ ARAŞTIRILIYOR
Gerek özel gerek resmi kuruluşlardan devre dışı kalan objelerin öncelikle kendilerine teklif edildiğini belirten Zeytinoğlu, nadir bulunan özelliktekileri kabul ettiklerini söylüyor. Restorasyon üzerine uzmanlaşan çalışanlar, bir obje geldiği zaman onu önce araştırma safhasından geçiriyor. Müzede objelerin atölyeden çıktığı gibi kalması ve metal, ahşap, deri gibi özelliklerini kaybetmemesi için belirli döneklerde bakım da yapılıyor.

Neşe MESUTOĞLU

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Küçük şarkıcıların' kusursuz yönetmeni
 'Sürgün yılları acı doluydu'
 Mozart'la dalgaları aşmak...
 Gerçek harikalar diyarı
 İstanbul'u saran bayraklar
 Okula hazır mısınız?
 Onlara 'turist' demeyin lütfen
 Vadim o kadar yeşil ki santral ona yakışmaz
 Sıkı tutunun, ay çarpabilir
 Süper bir kadın!
 'atv yine fenomen yaratacak'
 Yeni sezondan çok özel bilgiler...
 Kıbrıs'ın başı Gary Robb ile belada
 Seksapelini iyi kullanıyor
 'Aşktan daha faydalı konular işliyoruz'
 Kış akşamlarının en büyük eğlencesi başlıyor
 Kızım, pilota söyle uçağı hazırlasın*
 Hayvan hakları savunucusu oldu
 Bir oyuncak hayali...
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
ALİ POYRAZOĞLU
Sor bakalım kendine...
Hepimiz yarına haberler iletiriz,...
SUNAY AKIN
Livaneli'nin martıları
1970'li yıllarda bir uçağımız...
Sanki küçük Japonya
Gerçek Japon yemeklerini yiyebilmek, geleneksel çay seremonisini yaşayabilmek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.