kapat
   
31 Ağustos 2006 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
TOSFED: Başarıya gölge düşürülmesin

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'ndan (TOSFED) yapılan açıklamada, ''Son derece başarılı geçen bir Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinin ardından çeşitli yorumların yaratılarak, bu başarıya gölge düşürülmemesi adına herkesi sağduyulu olmaya davet ediyor ve Türkiye olarak elde ettiğimiz tüm kazanımlarımızın birlik ve beraberlik duygusu içinde korunacağına inanıyoruz'' denildi.

TOSFED, geride kalan Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'si podyum seremonisine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

''Ülke olarak başarıyla gerçekleştirdiğimiz Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinin tamamlanmasının ardından ödül töreni esnasında yaşanan, podyum seremonisine ilişkin gelişmeleri üzülerek izlemekteyiz. Bu noktadan hareketle öncelikle tarafların FIA kurallarına göre hangi sorumlulukları taşıdıklarını belirtmenin konunun daha iyi anlaşılması adına önem taşıdığına inanıyoruz'' diye başlayan federasyonun yazılı açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verildi: ''Motor Sporları Organizasyonu (MSO) promotör şirket olarak, Formula 1 Organizasyonu (FOM) (Bernie Ecclestone) ile zamanında, F1 ticari anlaşmalarını yapan kuruluştur ve FIA'nın kurallarını uygulayacağına dair sözleşme imzalayarak taahhütte bulunmuştur. İşletmeci promotör kuruluş (MSO), ödül törenini yapacak sorumlu kişiye nihai listeyi vermekle yükümlüdür. Bu listenin içeriği promotör tarafından doğrudan hazırlanır.

Yukarıda
belirtilen madde gereği, birinciliği kazanan pilotun kupasını ülkenin cumhurbaşkanı veya başbakanı ya da FIA Başkanı vermelidir. Söz konusu şahısların bulunmaması halinde, ev sahipliği yapan ülkenin onları temsilen veya uluslararası statüsü bilinen bir ismi davet edilir. Bunların hiçbiri yoksa ASN (Federasyon Başkanı) birincinin kupasını vermek için davet edilir.

Promotör kuruluş (MSO), yukarıda sözünü ettiğimiz kurallar çerçevesinde tarife uygun olarak uluslararası statüsü bilinen bir ismi, Sn. Mehmet Ali Talat'ı davet etmiştir. Yarışı kazanan aracın üreticisinin kupasını ise, o yarışın isim hakkına sahip olan şirketin temsilcisi vermektedir. Böyle bir sponsor bulunmaması halinde ödül törenini yapan seremoni yöneticisi uygun birisini seçer. İkinci ve üçüncü sürücünün kupaları da ASN (Federasyon Başkanı) tarafından verilmelidir. Ancak yerel şartlar başka tanınmış birisini gerektiriyorsa, söz konusu kişi ikincinin kupasını verir. Bu kupayı TOBB Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu vermiştir.

ASN (Federasyon Başkanı) üçüncü kazanan sürücünün kupasını vermekle yükümlü olmasına karşılık, şayet ASN (Federasyon Başkanı) yoksa veya kazanan birinci sürücünün kupasını vermiş ise o zaman seremoni yöneticisi uygun birini seçerek kupanın verilmesini sağlar.''

Açıklamada daha sonra, bu prosedürden yola çıkılarak federasyon başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nun, üçüncülük kupasını, ASN temsilcisi adına İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın vermesi yolundaki talebini onayladığı belirtilerek, ''TOSFED'in bu noktadaki görevi FIA'ya bağlı yetkili kurum olarak, olayı raporlamaktır. FIA bu konudaki talebini 29.08.2006 tarihli resmi yazısı ile federasyonumuzdan istemiş bulunmaktadır. Söz konusu rapor ilgili tarafların dinlenmesinden sonra federasyonumuzca hazırlanarak FIA'ya bildirilecektir'' denildi.

Federasyonun yazılı açıklaması, ''Dolayısıyla son derece başarılı geçen bir Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinin ardından çeşitli yorumların yaratılarak, bu başarıya gölge düşürülmemesi adına herkesi sağduyulu olmaya davet ediyor ve Türkiye olarak elde ettiğimiz tüm kazanımlarımızın birlik ve beraberlik duygusu içinde korunacağına inanıyoruz'' ifadeleriyle sona erdi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SPOR HABERLERİ
 İşte inancın zaferi: 95-84
 Tuncay: Zamanı gelirse ben de yurt dışında oynamak isterim
 G.Saray'ın anlaştığı Inamoto İstanbul'a geldi
 Trabzonspor Mustafa Keçeli ile 3 yıllık sözleşme imzaladı
 Necati Ateş: Olimpiyat Stadı bizi korkutuyor
 Alex yeni transferleri övdü
 Ricardinho: Beni Alex ile kıyaslamayın
 Diyarbakırspor teknik direktörü Eriş istifa etti
 Genç Milli Güreş Takımı Guatamala'da ikinci oldu
 "F.Bahçe Malik Fathi ile ilgileniyor"
 Mısırlı milli futbolcu Abdelwahab antranmanda yaşamını...
 Kayseri Erciyesspor'dan transfer atağı
 İvan Helguera
 Hepsini istiyoruz
 İnamoto geliyor
 Kolay maç yok
 Szymkowiak yolcu
 Savaşmaya devam
 Sen misin Aurelio'yu istemeyen!
 Beşiktaş'ı bana hep kötülediler
 2 puan da Güngören'e!
 Potada Aslan şov
 Rüya ikinci yarıda
 Minderi dar ettik
 ABD Açık başladı
 Çulcu: Yeni hakemleri seyretmeye hazırlanın
 Erciyes'te Cenk İşler kadrodışı bırakıldı
 Servet, Gürhan ve Ali Eren artık Sivassporlu
 Günün içinden
ERGUN BABAHAN
F.Bahçe'ye Karşı Birleşik Cephe
Anelka'nın geçen yıl...
UMUT GÜNEŞ
Ağacımız ayakta
Dünya Şampiyonası'na başlarken...
Linç girişimine müdürden övgü
Linç girişimine müdürden övgü
Bayram kutlamalarında asker gönderilmesine tepki gösteren...
'Biz bir aileyiz'
'Biz bir aileyiz'
Türk sınırında silahlı peşmerge dolaştırmayan babası Molla Ömer'in...
2007 mayokini modası
2007 mayokini modası
Mayo kadar rahat, bikini kadar seksi... İşte bu sloganla tanıtılıyor...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu