kapat
   
26 Ağustos 2006 Cumartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ordu'da 10 hektar orman alanı zarar gördü
7. günde kısmen kontrol altında

7. günde kısmen kontrol altında

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kemer köyünün kuzeyindeki Kıbrıs Deresi kanyonunda 7 gün önce başlayan orman yangını, kanyonun kuzey ve güney yönlerinde açılan karşı ateşle kısmen kontrol altına alındı.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, yangını kanyon içerisinde tutmayı başardıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

''Şu an için korkulacak herhangi bir şey yok. Yangın kısmen kontrol altına
alındı diyebiliriz. Kanyonun 'ucu açık' olarak tabir ettiğimiz kuzey ve güney cephesine karşı ateş yakmak suretiyle hatlarımızı açtık. Şu an yangın kontrol altına alındı. Çalışmalarımız sürüyor.''

Yangının
genişleme eğilimi gösterebileceği kuzey ve güney yönlerinde karşı ateş yakılması suretiyle yangının kontrol altına alınması yöntemini şöyle anlattılar:

''Ekipler, rüzgarın arkadan esmesine dikkat ederek yangın bölgesine 300-500 metre uzaklıkta kontrollü olarak ateş yakıyorlar. Kontrol altındaki ateş, yangın bölgesine doğru ilerleyip, karşı taraftaki alevlerle buluşuyor. Böylece, artık yanacak ağaç kalmamış geniş bir hat açılmış oluyor. Bu sayede alevlerin daha da genişlemesinin önüne geçiliyor.''

Bu arada kanyonun doğu ve batı yönlerinde ise onlarca iş makinesi ve orman işçisi gece-gündüz çalışarak, yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda 30-35 metre genişliğinde bir hat açtır. Ağaçlardan ve yanabilecek ot, çalı gibi bitkilerden temizlenen hat, yangının bu hatta kadar ulaşması halinde, daha da ileri geçmesini engelleyecek şekilde kontrol altında tutuluyor.

YANGIN KANYON DIŞINA YAYILMAYACAK ŞEKİLDE KONTROL ALTINA ALINDI

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kemer köyü yakınlarındaki Kıbrıs Deresi kanyonunda 19 Ağustosta yıldırım düşmesi sonucu başlayan orman yangını, 7. gününde, kanyon dışına yayılmayacak şekilde kontrol altına alındı.

Yangının kanyon içerisinde yer yer devam ettiğini ancak kontrol altında tutulabildiğini, kanyon çevresinde açılan hatlarla alevlerin kanyon dışına sıçramasının da önüne geçildiğini bildirildi.

VALİ YÜKSEL YANGIN BÖLGESİNDE

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Orman Genel Müdürlüğüne ait bir helikopterle yangın bölgesine giderek, kanyon üzerinde inceleme yaptı.Yüksel, Kemer köyünün Gömüce Mahallesi'nde, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu'dan yangının son durumu ve söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı, köylüler ve orman işçileriyle sohbet ederek, moral verdi.Vali Yüksel, Gömüce'de yaptığı açıklamada, 19 Ağustos gecesi yıldırım düşmesi sonucu başlayan yangının bugün itibarıyla sonuna gelindiğini belirterek, ''Burada söylenecek olan tek söz şudur: Mücadelenin galibi ormancılardır. Yangın, ormancıların zaferiyle sonuçlanmıştır'' dedi.Orman işçilerinin olağanüstü gayret sarf ederek, geceli gündüzlü çalıştıklarını anlatan Vali Yüksel, şunları söyledi:

''Belki de ormancılık tarihinde literatüre girecek belki de üniversitelerde ders olarak işletilecek son derece önemli bir yangını hep birlikte yaşadık. Şu an yangın arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar sonucu tamamen kontrol altına alınmıştır. Bu noktadan itibaren soğutma çalışmaları başlamıştır. Tüm çalışmalar bittikten sonra bölgede meydana gelen hasar, arkadaşlarımız tarafından değerlendirilecek. Bütün bu çalışmalar yapıldıktan sonra orman teşkilatı ve yöre halkı, elbirliğiyle bu muhteşem doğa yapısını tekrar eski haline getirmek için her türlü gayreti sarf edeceğiz.''

Vali Yüksel, birkaç gündür Antalya ve çevresinden çok sayıda telefon ve elektronik posta aldığına da değinerek, ''İnsanlar buranın tekrar eski haline getirilmesi için destekte bulunmak istediklerini ifade ediyorlar. Hatta bir ressam, resimlerini satıp, elde edeceği gelirle buradaki ağaçlandırma faaliyetlerine yardımda bulunmak istediğini ifade etti'' diye konuştu.

DEĞİŞİK ÖZELLİKLİ BİR YANGIN

Kaş'ta, Türk orman teşkilatının karşısına çok değişik özellikli bir yangın türü çıktığına dikkat çeken Vali Yüksel, şu bilgileri verdi:''Akdeniz Üniversitesinden ve Karadeniz Teknik Üniversitesinden bölgeye inceleme amacıyla gelen bilim adamları belki de dünyada örneğinin olmadığı bir yangınla karşılaşıldığını, Kaş yangınının öğrencilere ders olarak okutulması gereken bir yangın olduğunu ifade etmişlerdir. İlk bakışta arkadaşlarımız bu yangının haftalarca sürebileceğini ifade etmişlerdir. Hatta bundan 30-40 yıl evvel aynı kanyonda çıkan yangın, bölge halkının ifadesine göre, kış aylarında karın yağmasıyla sönmüştür.''

FARKLI BİR TAKTİK UYGULANDI

Ormancılara her zaman inandığını kaydeden Vali Yüksel, şöyle devam etti:''Burada ormancılar tarafından çok değişik bir taktik uygulanmıştır. Burada yangının bizatihi içine girip nokta atışlarıyla söndürülemeyeceği anlaşıldığında, bir karargah çalışması yapılmış, vadinin her iki tarafında şeritler açılmak suretiyle, hiç olmazsa yangının kanyonun dışına taşması engellenmiştir. Müthiş bir çalışma yapılmıştır. Orman teşkilatı 3 günde 20 kilometre uzunluğunda 30 metre eninde şeritler açmıştır. Başta orman işçileri olmak üzere bütün bölgede çalışan, sağlık ekiplerinden mükellefine, herkese çok teşekkür ediyorum. Şimdi sırasıyla çevre illerden gelen personel ve iş makineleri belli bir plan dahilinde geriye gidecek. Daha sonra yorulan işçiler geriye çekilecek, yerlerine yenileri getirilecek. Yalnız bir sürede daha Antalya Bölge Müdürlüğünün ekipleri bu bölgedeki çalışmalarına devam edecek.''

Yangından sadece bölge halkının değil, bölgede yaşayan ceylanından kaplumbağasına, tüm hayvanların zarar gördüğünü vurgulayan Vali Yüksel, ''Şimdi bizim yapacağımız bu bölgeyi en kısa zamanda eski, doğal yapısına kavuşturmaktır. Bunun için tüm imkanları seferber edeceğiz.''

KÖYLÜLERLE SOHBET

Vali Yüksel, Gömüce Kahvehanesi'nde, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu ve Kaş Kaymakamı Hikmet Aydın'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldıktan sonra köylülerle sohbet etti.

Yüksel'in yanına gelen Gömüce eski muhtarı Ali Güzeloğlu, Yüksel'e, bölge adına yapılan çalışmalardan ötürü teşekkür etti. Güzeloğlu, ''Sayın Valim, devletimizin ne kadar büyük olduğunu bu yangında anladık. Burada 40 sene önce çıkan yangın kışın kar yağdığında sönmüştü. Altı günde buradaki yangını söndürdünüz''

HELİKOPTERLER DÖNÜYOR

Bölgede bugün çalışan 5 helikopterden 3'ü öğleden sonra kendi bölgelerine dönecekler. Antalya'da konuşlandırılan 2 helikopter ise çalışmalarını sürdürecek.Yetkililer, kontrol altına alınan yangının kanyon içerisinde bir hafta kadar daha sürebileceğine işaret ederek, bu durumun yangının genişlemesi bakımından bir tehlike arz etmeyeceğini bildirdi.

KAYA VE KAMYON ÜZERİNDE UYUYORLAR

Bir haftadan beri geceli gündüzlü, uykusuz çalışan orman işçilerinin bazıları, yangının kanyon içerisinde kontrol altına alınmasından sonra verilen kısa süreli dinlenme molalarında kayalıkların ve arazözlerin üzerlerinde uyudular.

Yangın sırasında orman işçilerini en çok akrep sokmaları rahatsız etti. Alevlerden kaçan akrepler, çalıların arasında çalışan işçilerden bazılarını soktu. Ancak, bölgede hazır bulunan çok sayıda sağlık ekibi, akrep sokmalarına anında müdahale etti ve akrep sokmasına maruz kalan işçilere panzehir enjekte etti. Bu işçilerin kısa süre istirahatten sonra çalışmalara yeniden katıldıkları da gözlendi.

Çalışmalar esnasında çok sayıda işçi ve orman köylüsü de dumandan etkilendi. İşçilere ve köylülere sürekli ayran ve yoğurt dağıtıldı.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Büyükanıt'tan sert mesajlar
 Genelkurmay: Uçaklar arızalı
 'Kandil bombalandı' iddiası
 "Yasadışı telefon dinleme kanıt olamaz"
 Bitlis'te çatışma: 1 ölü
 Scooterlı polisler geliyor
 TRT Genel Müdürlüğü için başvurular başladı
 Bir hafta daha sürebilir
 Spor yap, burs al
 Asbestli geminin giriş izni iptal
 İstanbul'da görevli 315 polisin sosyo-psikolojik sorunları...
 İran'ın çağrısı tartışma açtı
 Çocuk istemeyene prezervatif
 Ayakkabı boyacısı Recep makus talihi yendi
 En başarılı il Kırklareli
ERGUN BABAHAN
İfrat ve tefrit
İstanbul'daki eğlence yerlerinin hiçbir...
MEHMET BARLAS
Coğrafya kaderdir siyaset ise bu kaderi...
BALÇİÇEK PAMİR
Tren kaçarsa yandık!
Japonya'dayım.
Basketbol milli...
UMUR TALU
Bir yangının külü
Şimdi size bir hikâye anlatacağım.
FATİH ALTAYLI
Millet olmak
Orman Bakanı'nın Yavuz Donat'a...
ERDAL ŞAFAK
Yeni Silahlı Kuvvetler
"Benim Türk Silahlı...
'BM Gücü'nün merkezi Kıbrıs'
Rum Dışişleri Bakanı, "Lübnan'a gidecek BM çok uluslu gücün yönetim...
8 yıl 'zindanda' tutuldu
Okuldan evine dönerken kaybolan küçük kız, tutulduğu garajdan kaçmayı...
Eline sağlık Eto'o
Eline sağlık Eto'o
Galatasaray, Kamerunlu yıldızın çektiği kurayla Şampiyonlar Ligi'nde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu