kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Dört mevsim giyilebiliyor
Dört mevsim giyilebiliyor
Kaşmir yorgan çok satıyor

Yazları da giyilebilen tek yün

Aristokratların kumaşı olarak bilinen kaşmir, ipekle birleştiğinde yazın da rahatlıkla giyilebiliyor. Terletmeyen ve alerji yapmayan ipek kaşmirden yorgan da üretiliyor.

Bebekler de giyiyor
Kaşmiri lüks tüketim ürünü olmaktan çıkarıp, ulaşılabilir bir marka yaratan Ayşen Zamanpur, Silk&Cashmere ile orta yaşlı ve genç kadınlara hitap ediyor. Bu yıl koleksiyonunda bebek giysilerine de yer veren markanın, kaşmir yorgan ve battaniyeleri de var.Dört mevsim giyilebiliyor

İpek ve kaşmir birleşiminden hiç alerji yapmayan, yumuşacık giysiler üreten Silk&Cashmere'in yeni koleksiyonu hem orta yaştakiler hem de gençler için.

Silk & Cashmere bir Türk markası. İpek ve kaşmirin bir araya geldiği giysiler üreten markanın ilk mağazası Zürih'te açılmış. Markanın yaratıcısı Ayşen Zamanpur, lüks ürün kategorisine giren kaşmiri yüksek fiyatlardan daha alınabilir seviyelere getirerek, marketteki boşluğu doldurmayı başarmış. Bugün markanın 40'ı aşkın satış noktası var. Zamanpur, Silk&Cashmere'in bir markaya dönüşüm öyküsünü anlattı.

- İkisi de çok hassas ve işlenmesi zor kumaşlar. Nereden aklınıza geldi kaşmir ve ipek birleşiminden bir şeyler üretmek?
- Dünyada yanına yaklaşılamayan fiyatlarda, fazlaca aristokrat havalı ve biraz da abartılı fiyatlarla satılan kaşmirler vardı. Bir de mağazalarda sepetlerde 30-40 dolara satılan, içinde yüzde 5-10 kaşmir olan ürünler... Ama arada kentli, eğitimli ama çok da aristokrat olması gerekmeyen A ve B grubuna hitap edebilecek bir kaşmir markası yoktu. Biz bu boşluğu fark ettik. Çünkü kaşmir giymek isteyen, kaşmirin tene verdiği keyfi, dokusunu seven ama anlamsız bedeller ödeyemeyen bir müşteri kitlesinin olduğunu biliyorduk. İşte Silk&Cashmere bu pazara yönelik özel projelendirilmiş ve yaratılmış bir markadır. İç Moğolistan'da 1992 yılında yatırım yapıp saf kaşmir ve ipekten üretilen koleksiyonlar yapmaya başladık.

- Hedeflediğiniz müşteriye ulaştınız mı?
- Şu anda temkinli ve iddialı bir büyüme stratejisiyle Silk & Cashmere markamızı bayilikler vererek büyütüyoruz. 40 mağazayı aştık. Bu rakam bir kaşmir markası için çok anlamlı ve önemli aslında.

- Tasarımlarınızı kim yapıyor?
- Genel Müdür yardımcımız Selmin Korman liderliğinde, yabancı ve Türkler'in bulunduğu bir tasarım ekibimiz var.

- Koleksiyonlarınız artık yalnızca orta yaş ve üzeri değil, gençlere de hitap ediyor. Bu değişikliğe neden ihtiyaç duydunuz?
- İlk yıllar daha çok klasiktik çünkü dünyada da kaşmirin klasik bir çizgisi vardı. Biz çok yeniydik, Türkiye'den önce Avrupa'ya açılma kararındaydık. Dolayısıyla Avrupa'ya çok yüksek kaliteli, ucuz olmayan makul klasik kaşmirlerimizle girdik. Cesaretimiz o kadarına yetti belki de. Ama daha kemikleşmiş İtalyan, İngiliz ve İskoç kaşmircilerinin arasında 40 yıldan sonra çıkan tek yeni markaydık. Yepyeni bir marka olarak birdenbire alışılmışın dışında çok 'moda' şeyler üretemezdik. Çünkü bu riskliydi. O nedenle 15 yıl içinde yavaş yavaş modernleştik. Şimdi çok daha cesuruz.

- Piyasada kaşmir adı altında birçok ürün satılıyor. Sizin ürünlerinizin diğerleriyle arasındaki fark nedir, kaşmirin iyisi kötüsü nasıl anlaşılır?
- Kaşmir kaşmircilerin işidir. Dünyada bu konuda 40 kişiyiz ve 40'ımızda birbirimizi biliriz. Hem her şey üreteyim hem de yanına kaşmir koyayım derseniz, o kaşmir olmaz. Size saf kaşmiri vermezler. Piyasada satılan birçok ürüne dokunduğunuzda içinde en fazla yüzde 5 kaşmir olduğunu hissedersiniz. İşte biz o kaliteyi korumak için İç Moğolistan'da ağıllarda dolaşan, sürekli kaliteli kalitesiz keçiyi ayıran, sezon başında en iyi üreten keçileri kapatan, iyi keçilerin kaşmirine yatırım yapan, sonra bu keçiler taranırken, kılları toplanırken başında adamlarıyla kontrol eden, karın ve üst sırt kısmından başka yerdeki kaşmirleri almayan bir şirketiz. Kaşmir ve kaşipekten en güzel, en moda olan, en yeni her şeyi dener ve yaparız.

ESRA ÇORUH

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 'Bunu da aşacağım elbet'
 Hayat kısa sen de eğlen dünyada
 Hijyensiz lezzet olmaz
 Alaçatı'da müzik, sporla buluşuyor
 Amelie tutkunlarına
 Adam olacak çocuk!
 Yaza damga vuranlar
 Venedik'te aşk bir film gibidir
 Çatlak tedavisinde boyama yöntemi
 Güneş tehdit değil keyif olabilir
 Filipinler'den kristal deodorant
 24 saat süreyle deodorant etkili duş köpüğü
 Hobi olarak başladılar şimdi Avrupa'dalar
 Bikininin çok parçalı öyküsü
 Her pazar yollarda...
 İstanbul-New York hattı
 Amerikalılara İstanbul'u tanıtıyor
 Bu defilenin yararı çok
 Sıcak çarpmasına karşı dikkatli olun
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
ÜLKÜ TAMER
Johnny Depp'in korsanı
Johnny Depp'in ikinci Karayip...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Çocuğum korkuyor
Çok sayıda anne baba çocuklarının...
Çok da gerekli olmayan dönüş
Çok da gerekli olmayan dönüş
Ve Superman döndü... Clark Kent ile Superman'in aynı insan olduğunu...
Tarihi köşkte ızgara keyfi
Erenköy'deki Ethemefendi 36, bahçesinde kestane ağaçlarının...
Çocuk programı deyip geçmeyin
Kanal 1'in çocuk programı Tatil Sabahı'nın sunucuları Eser Ali ve Berrak Kuş,...
İsimsiz futbol kahramanları
Henüz futbol sahalarında fazla tanınmıyorlar ama birileri onları gözlüyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.