kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Bunu da aşacağım elbet'
Tükenmeyen umudun öyküsü

Genç balet Mehmet Sefa Öztürk, geçirdiği talihsiz motosiklet kazasının ardından hastanede. Bilinci gidip geliyor ama aklında bir tek şey var: İyileşip yeniden dans etmek...


'Bunu da aşacağım elbet'

İstanbul Devlet Konservatuarı Bale Bölümü mezunu 26 yaşındaki balet Mehmet Sefa Öztürk'ün hayalleri mezuniyet kutlamasınını ardından bir arkadaşının motosikletini kullanmasıyla sona erdi. Omurları kırılan genç balet umudunu yitirmek istemiyor.

Yıllarca iyi bir balet olabilmek için yılmadan çalışan Mehmet Sefa Öztürk, Kadıköy Fenerbahçe'de hızlı girdiği bir virajı alamayarak savrulup tel örgülere çarptı ve motosikletten fırlayıp yere çakıldı... Ağır yaralı olarak Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılan genç baletin gelecek hayalleri omuriliğinde meydana gelen ezik nedeniyle yok oldu. Doktorların yürümesinin için 'imkansız' olduğunu söylediği Mehmet Sefa Öztürk, hayata tutunmak için bir umut bekliyor.

HER ŞEY BİR ANDA OLDU
İzmitli bir ailenin iki çocuğundan birisi Mehmet Sefa Öztürk. Ailesi ve yakın çevresi tarafından tuttuğunu koparan, başarıya âşık birisi olarak tanınıyor. Teknik Lise'den mezun olmasına rağmen, dansa olan tutkusu nedeniyle konservatuara yine alt yapısı eksik olduğu için lise bölümünden başladı. Yedi yıl gece-gündüz dansla yaşadı. Sahnede gösterdiği performansla kısa sürede büyük yol kat etti. Ta ki, mezuniyet kutlaması sonrası aşırı alkollü olmasına rağmen arkadaşının motosikletini kullanmakta ısrar edene kadar. Mehmet Sefa montu sırtına geçirip, kaskı takınca büyük bir gürültüyle uzaklaştı arkadaşlarının yanından. Kadıköy Fenerbahçe'de hızlı girdiği bir virajı alamayarak savrulup tel örgülere çarpıp, motosikletten fırlayıp yere çakıldığı haberi geldi yarım saat sonra... Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılan yeni mezun balet Mehmet Sefa Öztürk yoğun bakıma alındığı sırada İzmit'te yaşayan ailesi koştu hastaneye. Kaza haberiyle şoke olan baba Kemal Öztürk, oğlu Mehmet'in belkemiği ve omurgalarının kırıldığı, omiuriliğinin de ezildiği haberini alınca yıkıldı. Ortaokul yıllarından bu yana dans tutkusuyla yaşayan Mehmet Sefa Öztürk artık yüreyemeyecekti. Geçtiğimiz hafta başında yapılan bir ameliyatla omurlar yerine getirtilerek, hiç olmazsa iyileştikten sonra oturması sağlanmaya çalışıldı.

'NE ZAMAN DANS EDECEĞİM?'
Hastane odasında gidip gelen bilinci, gerçeği kabullenmek istemediğini gösteriyor çevresindekilere. çevresindekilere. "Ne zaman yeniden dans edebileceğim?" sorusu babasının "En ufak bir umut onu ayağa kaldırmaya yeter," cümlesiyle gözyaşlarına karışıyor.

GÖREVLİYE KIZIP BALEYE BAŞLADI
Ortaokul yıllarında mekaniğe ilgi duyan Mehmet Sefa Öztürk, Endüstri Meslek Lisesi'nden Teknik Lise'nin Torna-Tesviye Bölümü'ne geçişle parlak bir öğrenci olduğunu gösterir. Çevresinde hırsı ve inandığını yapan bir çocuk olarak tanınır. Bu hırs ona dokuz yaşında başladığı yüzmede Türkiye'de ilk 10'da yer almanın zaferini getirir. Orta 2'nci sınıftayken bir arkadaşının babası tarafından götürüldüğü bale gösterisi sırasında, kulise girmesine izin vermeyen görevliye olan kızgınlığı da baleye başlamasına neden olur. Liseyi bitirene kadar çalıştığı tamirci atölyesinden bale derslerine koşturan Öztürk, üniversite zamanı gelince "Ben konservatuara gitmek istiyorum," diyerek çıkar ailesinin karşısına.

GELECEK VAAT EDİYORDU
Öztürk, konservatuara başvurduğunda ise bir süprizle karşılaşır. Dans konusunda bilgi ve birikim için hocaları tarafından lise 2'den başlaması tavsiye edilir. O, yılmaz ve liseyi bitirmesine rağmen tutkuyla bağlı olduğu dans için yeniden başlar. Hırsı, çalşkanlığı ve tutkusuyla göze çarpan Mehmet Sefa Öztürk, Çağdaş Bale Topluluğu, AKM ve Konservatuar arasındaki tempoda yedi yılın sonunda mezun olmayı başarır. Bu yedi yıl içerisinde çocuk oyunlarından, yedek oyunculuğa ve en sonunda da başrollere kadar yükselir. Onun en büyük çıkışı Çağdaş Bale Topluluğu'nun sergilediği Medea'daki Jason başrolüyle olmuş ve genç yaşına rağmen gösterdiği üstün performans, gelecek vaat eden bir yıldız olduğunu kanıtlamıştı.

Necla GÖRGEÇ- HABER MERKEZİ

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Hayat kısa sen de eğlen dünyada
 Hijyensiz lezzet olmaz
 Alaçatı'da müzik, sporla buluşuyor
 Amelie tutkunlarına
 Adam olacak çocuk!
 Yaza damga vuranlar
 Venedik'te aşk bir film gibidir
 Dört mevsim giyilebiliyor
 Çatlak tedavisinde boyama yöntemi
 Güneş tehdit değil keyif olabilir
 Filipinler'den kristal deodorant
 24 saat süreyle deodorant etkili duş köpüğü
 Hobi olarak başladılar şimdi Avrupa'dalar
 Bikininin çok parçalı öyküsü
 Her pazar yollarda...
 İstanbul-New York hattı
 Amerikalılara İstanbul'u tanıtıyor
 Bu defilenin yararı çok
 Sıcak çarpmasına karşı dikkatli olun
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
ÜLKÜ TAMER
Johnny Depp'in korsanı
Johnny Depp'in ikinci Karayip...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Çocuğum korkuyor
Çok sayıda anne baba çocuklarının...
Çok da gerekli olmayan dönüş
Çok da gerekli olmayan dönüş
Ve Superman döndü... Clark Kent ile Superman'in aynı insan olduğunu...
Tarihi köşkte ızgara keyfi
Erenköy'deki Ethemefendi 36, bahçesinde kestane ağaçlarının...
Çocuk programı deyip geçmeyin
Kanal 1'in çocuk programı Tatil Sabahı'nın sunucuları Eser Ali ve Berrak Kuş,...
İsimsiz futbol kahramanları
Henüz futbol sahalarında fazla tanınmıyorlar ama birileri onları gözlüyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.