kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Beykoz gönüllülerinin isyanı
Beykoz gönüllülerinin isyanı
'Kısırlaştırmak lazım'
Kısa... Kısa... Kısa... Kısa... Kısa...

Gönüllüler barınağı bırakacak

Yaklaşık bin 500 köpeğin yaşadığı Beykoz Hayvan Barınağı'nın gönüllüleri yetkililerin ilgisizliğinden şikâyetçi.


Beykoz gönüllülerinin isyanı

Beykoz Hayvan Barınağı'ndaki bin 500 köpek, gönüllülerin desteğiyle yaşamlarını sürdürüyor. Hayvanların beslenmesinden tedavilerine kadar pek çok konuda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen gönüllüler, belediyeden şikâyetçi.

Hayvanları Koruma Kanunu'na göre, barınaklardaki sokak hayvanlarının sorumluluğu belediyelerin üzerinde. Ayrıca sokaktaki kimsesiz hayvanların toplanıp bir merkezde aşılanması, kısırlaştırılması ve sonra tekrar alındığı yere bırakılmaları da yine belediyelerin yerine getirmesi gereken görevler arasında. Ancak bu görevlerini tamamıyla yerine getiren belediye sayısının pek de fazla olduğu söylenemez. Türkiye'nin dört bir tarafındaki barınaklarda hayvanların yaşam koşullarını iyi hale getirmek, gönüllü hayvanseverlere düşüyor genelde. Beykoz Belediyesi'ne bağlı hayvan barınağında da durum böyle. Kalabalık bir gönüllü grubunun desteğini gören ve bin 500 civarında köpeğin barındığı Beykoz Barınağı'nın gönüllüleri şu sıralar yetkililerin ilgisizliğinden şikâyetçi. DOHAYKO (Doğayı ve Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Filiz Esen, Beykoz gönüllülerinin barınağı bırakmayı düşündüklerini söylüyor: "Bu barınağın çok iyi gönüllüleri var. Mevcut fiziki koşullar çok iyi ama, bu barınağın belediyesi çalışmıyor. Gönüllülerimiz çok ciddi bir ekonomik yük altına girmiş durumda. Beykoz'daki bu kadar hayvana sahip çıkmak, kişilerin gücünü aşan bir tasarruf. Artık belediyenin görevini yapmasını istiyoruz. Gerekirse hukuki mücadele içine girmeyi ve gereken bütün müdahaleleri yapmayı düşünüyoruz. Belediyenin yakalayıp kısırlaştırma işlemini yapıp, yerine bırakmaları lazım. Bunlar yapılmıyor. Sokağa bırakılırken kuduz ve karma aşılarının yapılması lazım. Bu barındırılan hayvanların yaşam şartlarının asgari düzeyde sağlanması gerekir. Burada tutmak dışında hiçbir şey yapmıyor belediye."

BÜROKRATİK ENGELLER VAR
Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ise belediye olarak sokak hayvanları konusu üzerinde hassasiyet gösterdiklerini ve barınakla ilgili aksaklıkların bürokratik engellere takıldığını söylüyor: "Bizim barınağımız örnek barınaklardan biri. En fazla hayvan olan barınaklardan biri burası. Sokaktaki köpekleri alıp aşılarını yaptırıp, kısırlaştırıp, aldığımız yere teslim ediyoruz. Sahiplendirmeyi iyi yapamadığımız için oradaki sirkülasyonumuz zayıf. Mama konusundaki sıkıntı tamamen yasadan kaynaklandı. Veteriner müdürümüz memur kadrosunda değil, işçi kadrosunda. İşçi sıfatında olduğu için ihaleye onay veremiyor. İhaleyi yaptık ama bu nedenle geri durdurduk. Bu ağustosun ilk haftasında bunu başlatacağız. İlaç konusunda en ufak bir sıkıntımız olduğunu zannetmiyorum. Yıllık olarak ihale yapıp gerekli miktarda alıyoruz. Personel konusundaki sıkıntı da yine yasalardaki değişimle ilgili. Norm kadro diye bir kanun çıktı. Artık belediyeye geçici ya da sözleşmeli ne memur ne işçi alma yetkimiz var. İmkân yok."

NESLİHAN TUNÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Çocuk programı deyip geçmeyin
 İsimsiz futbol kahramanları
 Sahibinin sesi budur!
 Ünlü kadınlar bu ayakkabıya tapıyor
 90 santimetrelik Barbie bebekler
 Sırrını klarnetine söyledi
 'Başkası olsa gidemezdi'
 Ada, dul kadın ve yalnızlık
 Yalnız olmak hiç kolay değil
 'Tutku, yaşla şiddete dönüşür'
 Saatiniz kaç pırlantalı?
 'Tonton Osman'dan vazgeçmem!'
 Türkiye sınıf olsaydı adı Hababam olurdu
 Asi çocuk kadınları yine seksi gösterecek
 Turistler için hediyelik İstanbul tişörtleri
 Kartondan ayakkabılar
 Ünlüler ondan vazgeçmiyor
 Cildiniz ekmekle güzelleşsin
 'Yapılan eleştirilerin yüzde 90'ı art niyetli'
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
ALİ POYRAZOĞLU
Siyasetin önünü açacak tek yol: Futbol
Geçen hafta...
Tarihi köşkte ızgara keyfi
Erenköy'deki Ethemefendi 36, bahçesinde kestane ağaçlarının bulunduğu, zengin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.