kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ödüllü mimardan turizm dersi
Mimardan turizm dersi

Pritzker Ödülü'nü alan Paulo Mendes da Rocha'nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.


Ödüllü mimardan turizm dersi

Pritzker Ödülü'nü alan Paulo Mendes da Rocha'nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.

Son günlerde giderek artan bir memnuniyetsizlikle turizmcilerimiz bu sezondan ümidi kestiklerini anlatıyor. Son rakamların nasıl olduğunu bilemiyoruz. Fakat daha senenin ilk iki üç ayında sezonun şahane geçmeyeceği görünüyordu. O zaman bunu dile getirdiğimizde kötümserlikle suçlayanlar olmuştu. Keşke onlar haklı çıksalardı. Ama şimdi senenin yarısına geldiğimizde durum şudur: Tesisler, özellikle Ege ve güneydekiler geçen senenin doluluk oranlarının çok altında kalmış ve ümidlerini yerli piyasaya dikmiş halde. Yerli turist ise yıllardır bu sektör tarafından itilip kakılma küskünlüğü ile oralı değildir.

FARKLI FİYAT UYGULANDI
Ege ve güneydeki tesislerin yerli turist ile yabancı turist arasında farklı fiyat politikaları uyguladığı yıllardır biliniyordu. Hatta çoğu tanıdığımız rezervasyonlarını önemli avantajlar sağlayacak şekilde yurtdışından yaptı. Bununla birlikte o kadar menfi de olmayalım: Turizm yatırımcılarımız, işletmeciler şimdi soluklanıp önümüzdeki sezon neler yapılabilir diye, düşünmeli. Turizm Bakanlığı, tesisler, operatörler... Herkes birlikte düşünmeli. Konunun elbette bir tanıtım ayağı var. Hatalardan sonuçlar çıkararak gelecek sezona bakmalı. Önemli başlıklar şunlar:

* İçki yasağı-kırmızı noktalı sokaklar,

* İsviçre maçı sonrası görüntüleri,

* Siyasetçilerimizin iç politika söylemlerini Avrupa Topluluğu Platformu'na taşımalarıdır.
Türk turizminin bundan böyle neye ihtiyacı vardır? Geçenlerde Turizm Bakanlığı'nın yeni tahsis ilanları yayınlandı. Bakanlık mevcut politikasını aynen sürdürmek istiyor. Oysa neredeyse bütün sahillerimiz birbirine benzer, yavan tesislerle doldu taştı. Peki Türkiye'de olmayan ne var? İki şey! İlki çok mütevazı bütçeli fakat Türkiye turizmi için hayati önemde öğrenciler için oteller, hosteller, pansiyonlar... İkincisi varlıklı turistlerin kalabileceği küçük, karakterli butik oteller. İşte bu konuyu detaylı olarak ele almalıyız. Bugünün dünyasında imkânı geniş, vakti dar bir müşteri profili var. Bunlar Günlük hayatlarında karşılaştıklarının dışında, 'ısmarlama / made to mesure' denilebilecek tatillerin peşinde. Türkiye henüz bunu sunamıyor. Bu boşluk, Türkiye için zaaf olarak görünürken ilk yatırım yapacak müteşebbis için şans olabilir.

BUTİK OTEL SIRRI
Elbette bir butik otel yapmanın iki ana başlığı olmalı. Bir başlık konum ve mimari ise diğeri de işletme ve pazarlama. Öncelikle konum: İkitelli'nin ortasına özel bir otel yapamayacağımız aşikar olduğu gibi sağımızda solumuzda kitle turizmi tesisleri bulunuyorsa ortadaki arsada da işimiz zor olacaktır. İkinci önemli unsur mimaridir. 'Özel' tarifinin hayati bileşeni mimaridir. Bu boşluğun, Türkiye'de ne denli el atılmamış bir konu olduğunu geçenlerde okuduğum köşe yazısıyla bir kez daha fark ettim. Müzik, sinema ve edebiyat üçgeninde eserleri olan bir köşe yazarı, Antalya'daki Concorde Oteli'ni özel bir tesis olarak ne kadar takdir ettiğini yazıyordu. Bu gerçekten şaşırtıcı. Uluslararası arenada bir kültür adamı olarak tanınan birinin bu ülkenin en güzel sahilinde kumun kenarına konmuş bir Concorde uçağı müsveddesini takdir etmesi, bu konuda daha çok ekmek yememiz gerektiğini gösteriyor. Dünya turizmi bu işe yıllardır kafa yoruyor. O kadar ki turizmmimari ilişkisi ile oluşmuş ödüller dahi var: Pritzker, mimari alanında Nobel kadar prestijli bir ödül. Hyatt otellerinin sahibi tarafından 30 yıl önce vakfolunan bir bütçe ile yola koyulmuş. Ödül koyucu yaptığı otellerin uluslararası bir anonimlikten sıyrılmasını, karakter kazanmasını arzulamış. 30. ödül, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda verildi. Başbakan Erdoğan da dahil olmak üzere Türkiye'den ve yurtdışından konuklar o gece ödülü kazanan Paulo Mendes da Rocha'nın şu tarifini konuştu: "Mimari insanoğlunun en önde gelen yaratıcılığıdır." Daha sonra Rocha ile baş başa kaldığımızda, mütevazı mimar, mimarinin özgün olup ne kadar geri çekilebileceğinin de kişisel tarifi gibiydi. Türkiye turizmi durup soluklanırken, özel, küçük, mimarisi düşünülmüş özgün eserlerle ileri hamle yapmalı.
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 40'lı yaşlara huzur tatili
 Mücevher Oscar'ını aldı
 Yazın sahneler çok sıcak
 Cool Ajda'dan şarkılar
 Eğlencenin garantili adresi
 Ah bu şarkıların gözü kör olsun
 Demiryolu çalışanları podyumdan çıkmış gibi
 'Çılgın Türk'ün başarısı
 Çocuklar çizgi kahramanıyla aynı giyinecek
 Tasarımın gücü, turizmi geçti
 Göteborg'u korsanlar bastı
 Caz afişi ritmini buldu
 Işın Karaca mevsimi
 Powertürk reddetti MTV hemen kaptı
 Güllerin aşkı
 Kemerleri sıkmanın zamanı
 Ustalardan üç gecelik müzik şöleni
 'Hastayım diye hayata küsmedim!'
 Eğlenceden payınızı alın
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Bütün dünya işitebilsin diye...
Minnesota...
BALÇİÇEK PAMİR
'Kaşar değil, evli ve gencim'
Sosyetenin genç yüzü...
ALİ ESAD GÖKSEL
Ödüllü mimardan turizm dersi
Pritzker Ödülü'nü alan...
Ailelerin de gittiği esnaf lokantası
Yemekleri günlük pişirilen, daimi müşterileri olan ve çok hesaplı esnaf...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.