kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
   Yazarlar
  » Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kanser tedavisinde yeni yöntem
Kanser tedavisinde yeni yöntem

Londra Üniversitesi Imperial College moleküler ve hücre biyolojisi bölümü kanser biyolojisi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Camgöz, vücuda yerleştirilecek antikorla kanserli hücreleri yok edecek tedavi yöntemi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Camgöz, ''Vücuda bir antikor koyacağız ve bu sadece metastas yapacak meme kanserini tanıyacak. Başka hiçbir yere dokunmayacak. O hedefe gidince bomba gibi patlatacağız'' dedi.Camgöz, kanser tedavisinde geliştirilen yeni tedavi yöntemiyle ilgili bilgi verdi.

Üniversitede, başkanlığında 14 kişilik
ekiple yürüttükleri çalışmada agresif, (metastas yapan-yayılan) kanser hücrelerinde elektrik sinyalleri bulunup bulunmadığını araştırdıklarını söyledi. Camgöz, metastas yapan kanser hücrelerinin, sodyum kanallarıyla ilişkili, çoğu zaman sinir hücrelerinde görülen aktiviteleri geliştiren genleri çok yüksek seviyede bulundurduğunu gördüklerini belirtti.

Kanser hücresinin henüz bilinmeyen sebeplerle bu geni, bu genin proteinini ve o proteininin sinyalini yüksek seviyede ortaya çıkardığını belirten Camgöz, bunun sonucunda hücrenin hiperaktif bir şekle girdiğini ve kontrolden çıkarak metastas yapmaya başladığını söyledi. Yaptıkları çalışmada önce bu proteini sonra da geni araştırdıklarını anlatan Camgöz, bu sinyalleri embriyonik bir genin geliştirdiğini tespit ettiklerini söyledi.

Tümördeki genin embriyonik özellik taşımasının kolaylıkla hedeflenebilir olması sonucunu doğurduğunu belirten Camgöz, bunun meme kanserinin tedavisinde kullanılabileceğini belirtti. Camgöz, şöyle konuştu:

''Kanserde sodyum kanalının embriyonik formda yüksek seviyede yaratıldığını gördük. Bu genin yarattığı protein ve proteinin yarattığı sinyalin de hücreleri hiperaktif forma geçirdiğini tespit ettik. Bu sinyaller de metastası hızlandırıyor. Bu gen ile klinikte çok şey yapabiliriz, iyi bir teşhis ve tedavi metodu mümkün. Çünkü bu gen kanser ve metastasın gelişmesinde çok etkin.''

Kanserde erken teşhisin önemini işaret eden Camgöz, bu genin çok erken tespit edilebilmesi nedeni ile kanserin metastas yapıp yapmayacağının belirlenebileceğini, böylece kanserin tedavi şansının yükseltilebileceğini ifade etti.

Kanserin teşhisinden çok tedavisine önem verildiğini kaydeden Camgöz, ancak son 50 yıldır kanser tedavisinde büyük bir ilerleme olmadığını söyledi. Geliştirilen buluşun kanser tedavisinde kullanılması üzerinde çalıştıklarını belirten Camgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kanser genini ve onun proteinini antikor ile 'magic bullet' dediğimiz sihirli mermi ile hedefleyebiliriz. Bunun için de bir antikoru geliştirmek üzereyiz. Vücuda bir antikor koyacağız ve bu sadece metastas yapacak meme kanserini tanıyacak ve başka hiçbir yere dokunmayacak. O hedefe gidince bir bomba gibi onu patlatacağız.

Bu çokmuazzam bir şey olacak. Çünkü antikorların kemoterapi, radyoterapi gibi yan etkileri olmayacak. Bu antikoru vücudun çeşitli noktalarında denedik sadece meme tümörünü yok ediyor. Henüz kana vermiş değiliz. O en son aşama.''

Halen bununla ilgili hayvan deneylerinin yapıldığını belirten Camgöz, insan üzerindeki denemelerin ardından ilacın 5 yıl içinde kullanılabileceğini söyledi.

KANSER AŞISI


Bu embriyonik proteinin vücutta olmasının antijenik bir tesiri olabileceğini kaydeden Camgöz, ''Vücut, bu protein çok değişik bir yapıda olduğu için buna karşı bir antikor yapabilir. Bu yolla bir aşı geliştirilebilir. Yani bu proteini aşı şeklinde vereceğiz vücut onu yabancı bir madde olarak tanıyacak kendi antikorunu üretecek. Bu antikor etrafa tesir yapmayacak, tanıdığı tek şey tümör olacak. Bir gün tümör gelişmeye başlarsa onu hemen yok edecek'' dedi.

Camgöz, bilim dünyasının bu konular üzerinde yoğun olarak çalıştığını anlattı.

KANSER KRONİK BİR HASTALIK GİBİ OLABİLİR

Camgöz, kanserin tedavi edilemediğini ancak kronik bir hastalık gibi sürmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Bu hastalıkla insanların tıpkı astım veya şeker gibi yaşamlarını sürdürebilmelerinin mümkün hale getirilebileceğini kaydeden Camgöz, bunun en etkin yolunun kanser hastalarının beslenme şekillerini değiştirmesinden geçtiğini belirtti.

Kanser hastalarının sıhhatli bir yaşam tarzı sürdürerek ve beslenmelerine özen göstererek yaşamlarını sürdürebileceklerini anlatan Camgöz, bu yapılırken yeni geliştirilen ilaçların kullanılmasının da önemli olduğuna dikkati çekti. Camgöz, ''Tümör ilerlemiyorsa bir hayati tehlikesi yoktur. Yani kanserden ölmeyeceksiniz ama kanserle öleceksiniz'' dedi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Keneye karşı korunma yolları
 Axl Rose gözaltına alındı
 İstanbul, pahada ağır ancak kalitede hafif...
 Pingel 75 mg toplatılıyor
 Ses büyücüsü
 Beş milyon dolar tazminat alacak
 Gözaltında misafirperverlik
 Hostesler manken çıktı
 16 sayfalık Türkiye eki
 Duayen gazeteci Devrim'e son görev
 Anne-kız ve damat birlikte mezun oldu
 Polis, kaza sebebi halıya el koydu
 Çocuklarda depresyonun çaresi Omega-3
 Kene ısırmasından Yozgat'ta 5. ölüm
 Sedamara Lahti'nin 30 yıllık esareti bitiyor
 Kedileri Pigmeler gibi 'zehirli ok'la vurmuşlar
 TEM'deki cinayeti OGS kamerası çözdü
 Tabancayı kitabın arasına saklamış
 Hırsızlar hemşireyi 6 yerinden bıçakladı
 "Testere" cinayetine ağır müebbet
REHA MUHTAR
Fenerbahçe, Galatasaray ve Koç ailesi...
Ne ilginç...
EMRE AKÖZ
Dijital fotoğraf çerçevesi
Ne zamandı? Sanırım...
İtalyan klasiği: 1-0
İtalyan klasiği: 1-0
Avustralya karşısında çok zorlandılar. 10 kişi kaldılar.
Futbol yoktu 'Shov' vardı
Futbol yoktu 'Shov' vardı
Ukrayna, Dünya Kupası'nın en sıkıcı 120 dakikası sonrasında...
Demirel ve Yılmaz aktif siyasete girmemeli
"Partimizi etkileyen Demirel'in değil, benim söylemlerimdir" diyen,...
Rahşan Hanım Demirel'le sıcak bugün gideceği CHP'den umutsuz
Sağlı sollu ittifak için Demirel'le görüşen Rahşan Hanım bugün...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu