kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Fettah Tamince
Kazakistan'a niyet Rixos'a kısmet oldu
Kapanın elinde kaldı

Dışişleri'nin Rixos'u

Sayıştay'a göre Dışişleri'ne tahsis edilen Antalya Beldibi'ndeki araziye 5 yıldızlı Rixos Oteli yapıldı.

Sayıştay Raporu'na göre Dışişleri'ne, Kazakistan'a Devlet Konukevi için tahsis edilen Beldibi'ndeki araziye Rixos Oteli yapıldı. Raporda "Beldibi'nde 50 bin metrekare arazi Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'na Devlet Konukevi yapılması için Dışişleri Bakanlığı'na tahsis edilmiştir. Tahsis amacına aykırı olarak, otel yapılmıştır" denildi. Otelin sahibi Fettah Tamince AKP'ye yakınlığı ile biliniyor.

Kazakistan'a niyet Rixos'a kısmet oldu

Antalya Beldibi'nde, Kazakistan Devlet Konukevi yapılsın diye Dışişleri'ne verilen 50 bin metrekare orman arazisine, AKP'ye yakınlığıyla bilinen Tamince otel kurdu.

Sayıştay'ın, Meclis'in isteğiyle hazırladığı "Devlet Malları Raporu'nda" çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Usulsüz kullanımların saptandığı rapora göre, Antalya Beldibi'nde, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'na Devlet Konukevi yapılsın diye Dışişleri Bakanlığı'na tahsis edilen 50 bin metrekare orman arazisine, AKP'ye yakınlığıyla bilinen Fettah Tamince'nin sahibi olduğu Rixos oteller zincirine bir yenisi daha eklendi. Devletin elindeki mallardan vakıflara, özel şirketlere ve kişilere devredilen 71 bin 217 kilometrekaresi, yani Marmara Bölgesi'nden büyük
olan bölümünde "sorun" olduğu ortaya çıktı. Sayıştay Genel Kurulu'nun onayladığı raporda, usulsüz devir işlemleri örnekleriyle ortaya konuldu:

ÖRNEKLER ÇOK
* NAZARBAYEV İÇİN ALINDI:
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Kemer'in Beldibi Beldesi'nde 50 bin 354 metrekare araziyi Dışişleri Bakanlığı'na tahsis etti. Kazakistan ile ikili anlaşmalar yapıldı, Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldı. Sözleşmeye göre bu araziye, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'nın devlet konukevi yapılacak, bir kısmı da Kazakistan Cumhuriyeti eğitim ve dinlenme tesisi olarak kullanılacaktı. Kısa süre sonra bu arazide, AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve kuruluşu aşamasında AKP'ye, diğer otellerinin kapılarını açan Fettah Tamince'nin sahibi olduğu Rixos Oteller Zinciri'ne bir yenisi daha eklendi. Sayıştay raporunda, "Arazide tahsis amacına aykırı olarak, beş yıldızlı otel yapılmıştır. Yapılan otel, Rixos Beldibi Oteli adıyla faaliyet göstermektedir" denildi. Otel arazinin yarıdan fazlasını kapladı ama firmadan hiçbir bedel alınmadı. Geri kalan kısmına Kazakistan Cumhuriyeti görevlilerinin kullandığı birkaç bina yapıldı.

* YASADIŞI TATİL KEYFİ: Yüksek yargı organlarının başkanları ile hakim-savcıların tatil yaptığı tesislerin yasadışı işletildiği belirlendi. Antalya'nın Kundu Köyü'ndeki 30 bin metrekarelik Adalet Bakanlığı Dinlenme Tesisleri, 16 yıl önce Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'na 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildi. Ancak, Sayıştay raporunda, bu devir işleminin yönetmeliğe aykırı gerçekleştirildiği belirtildi. Devlet en az 7 milyon 365 bin YTL zarara uğradı.

* MEDRESELER KAHVE OLDU: İstanbul'daki tarihi eser niteliğindeki gayrimenkullerin devirleri sorunlu bulundu. Fatih Belediyesi, Topkapı Amatör Spor Kulübü'ne sportif amaçlar için arsa ve bina devretti ama yapılan incelemede binanın üst katlarında kumar oynatılan özel bölümlerin olduğu saptandı. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün, Türk Dünyası Araştırma Vakfı'na öğrenci yurdu olsun diye verdiği Şehzade Mehmet Medresesi de Şehzade Mehmet Sofrası adı altında restoran oldu. Bu yerlerin gelirlerinden Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne hiç para aktarılmadı. Sayıştay raporunda, usulsüz kullanıldığı saptanan tarihi yerlerden bazıları şöyle: "Sinan Paşa Medresesi'ni, Kültür Değerlerimizi Koruma ve Geliştirme Derneği çay ocağı, nargile salonu ve kafeterya olarak kullanıyor. Sultan Mahmut Türbesi Müştemilatı'nı, Türk Ocakları Derneği, 100 kadar kitap koyduğu bir odası dışında kafeterya yaptı. Zevki Sultan Sıbyan Mektebi'ni, Mimar Sinan Üniversitesi konukevi yaptı. Küçük Ayasofya Medresesi'ni, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı, ticari işletme olan Yesevi Yayıncılık Reklam ve Film Yapımcılığı şirketine kullandırıyor. Şirket, medresenin içine çelik bölmeler yaptı, kafeterya oluşturdu."

ERSAN ATAR ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Hostes yokluğundan dün de 11 sefer iptal
 İstanbul'un suyu devlet eliyle kirletiliyor
 Savcıdan savcıya destek
 New York uçağı acil iniş yaptı
 Krizin faturası 1 milyon $'ı buluyor
 'Sandviçler için takma diş gerekiyor'
 EasyJet, sattığı biletleri iptal etmeye başladı...
 Tunceli'de 64 gözaltı
 50 YTL'ye sahte belge yaptılar
 1 milyon 97 bin Captagon yakalandı
 Eski MİT'çi Eymür: Bana hakaret var
 Ziraatçiler Derneği: Kırmızı çizgideyiz
 Mogan'da metal yok sülfat ve sülfür var
 Kaldırım Beldesi topluca hapse girecek
 AB destekli çöp merkezi
YILMAZ ÖZDİL
THY...
İstanbul-İzmir 45 dakika....
ERGUN BABAHAN
Tuhaf ilişkiler
Ağabeyimiz Yavuz Donat iki gündür...
MEHMET BARLAS
Tek ürünlü vitrinle rekabette yer alamazsınız
Vitrine...
UMUR TALU
Babam ve bebeğim
Çok özür dilerim
Babacığım, özür...
FATİH ALTAYLI
Partizanlık THY'yi çökertti
AK Parti hükümetinin ilk...
ERDAL ŞAFAK
Deniz bitti mi?
Başbakan Erdoğan ile AB...
'Bu zamansız oldu'
Görüştüğümüz AB yetkilileri, Başbakan Erdoğan'ın "Müzakereler durursa...
İtalya Prensi Sicilya mafyasıyla ortakmış
İtalya, Avrupa'nın en eski hanedanlarından Savoia'ların son...
Kara Şövalyeler
Kara Şövalyeler
Çekler'i 2-0 ile deviren Gana, 2006 Almanya'da Afrika'nın üç puan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu