kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tavuklarımıza lezzet geldi
Tavuklarımıza lezzet geldi
Yediğiniz tavuğu internetten takip edin

Şimdiki tavuklar harika

Artık bizim de güvenilir ortamda üretilen lezzetli tavuklarımız var. Üstelik en müşkülpesent gurmeleri bile tatmin edecek cinsten... Yalnız bu yeni ürünlerin fiyatı yüzde 30 daha pahalı.


Tavuklarımıza lezzet geldi

Bir süre önce "Tavuğumu istiyorum," diye isyan etmiştim. Şimdi de bir müjde vermek istiyorum. Artık ülkemizde en müşkülpesent gurmeleri bile tatmin edebilecek 'tavuk eti' bulunuyor.

Tavuğun sofralarımızda önemli bir yeri vardı bir zamanlar. Örneğin benim çocukluğumda bizim evimizde tavuk genellikle "haşlanırdı." Suyuna çorba yapılır, eti söğüş olarak pilavın üzerine didiklenir, öyle yenirdi. Ama o günlerde yediğimiz tavukların eti son yıllardakilerden çok farklıydı, tavuk etinin bir kişiliği vardı. Bazen uzun yaşamış bir tavuğa rastladığımız da olurdu. O zaman kolay kolay pişmez, biraz sertçe kalırdı. Ama etinin lezzeti, bu ufak tefek kusurları unuttururdu. Ayrıcalıklı bir yemek malzemesiydi, pahalıydı. Misafire ikram edilecekse, daha özenli pişirilirdi. Örneğin kızartılırdı. Sonra biz tüketiciler bir vurdumduymazlık içine girdik. Kimse bir yiyecek ürününün lezzetini, kaynağını, nasıl üretildiğini, kalitesini sorgulamaz hale geldi. Tek beklentimiz bir malı ucuza mal etmek oldu. Bir markette tüketiciler bir dizi ürün içinde otomatik olarak ellerini en ucuz olanına uzattılar. Bu ucuzluk furyası öylesine yaygın hale geldi ki, üretimi, satışı kontrol etmeleri gereken yetkililer bile ucuzluk uğruna hileli, kalitesiz ürünlere göz yumdular. "Yoksul vatandaş aç mı kalsın?" zihniyeti, yiyecek kalitesini dibe vurdurdu.

ÖZEL BESİNLER
Oysa dünyada çok daha lezzetli tavuklar üretilip market reyonlarına ulaştırılıyor. Skalanın en üzerinde, şarapta olduğu gibi, üretildikleri bölgenin adıyla anılan tavuklar yer alıyor. Örneğin Fransa'nın Bresse bölgesinin aynı adla anılan tavukları bu gruptan. Yine Fransa'dan bir başka örnek, beyaz bir beze sarılı olarak satılan 'poulet au torchon' diye adlandırılan, kesilmeden önce 40 gün özel besiye çekilmiş tavuklar. Bizdeki tavuk kalitesinin en alt düzeyde sürüp gitmesi karşısında bu sütunda bir süre önce "Tavuğumu istiyorum," diye isyan etmiştim. Derken geçtiğimiz ay Ömür Piliç firması umut verici bir davet mektubu gönderdi. Doğa Çiftlik Pilici adı altında yeni bir tavuk cinsi üretmeye başlamışlar, bu tavuğu tattırmak üzere Feriye Lokantası'nda bir yemek düzenlemişlerdi. Şef Vedat Başaran'ın elinden çıkan, aynı cins tavuğun çorbasından fırında pişirilmişine, haşlanmışına dek değişik yöntemlerle hazırladığı, ayrıca lezzetlendirici herhangi bir baharat ya da marinat kullanmadığı yemekler mükemmeldi. Keskinoğlu firmasının da lezzetli tavuk üretimi için çalışmalar yaptığını biliyordum. Geçtiğimiz hafta Keskinoğlu da yeni tavuklarını görücüye çıkardı. Yeme içme konusunda uzman bir grup meslektaşımla birlikte yine Feriye Lokantası'nda düzenlenen yemeğe katıldık. Keskinoğlu'nun yeni tavuğunun adı Keyf-i Lezzet. Davette çorbasından ızgarasına, haşlanmışından kızartılmışına, hatta tuzdan bir kabuk içinde, fırında pişirilmişine dek değişik tarzlarda hazırlanmış birçok çeşidini tattık. Doğrusu benim gibi piyasa tavuklarından şikâyet eden, zor beğenen tüm davetliler, hepimiz sonuçtan çok memnun kaldık.

GÖRÜNÜŞÜ FARKLI
Yıllardır önümüze konan tavuklarla bu iki firmanın yeni ürünleri arasındaki fark, tavukların cinsinden kaynaklanıyor. Türkiye'de tavukçuluk sektörü uzun zamandır Broiler cinsi denen 45 günde kesim boyutlarına ulaşan tavuklar üretmekte. Ömür Piliç'in yeni tavuk türü ise Sasso ırkından. Broiler pilicine göre iki kat daha fazla yaşam alanına ihtiyaç duyuyor. Tamamen tahıl ve bitkisel bazlı doğal yem ile besleniyor. 64 gün ya da daha uzun sürede kesime hazır hale geliyor. Metre karede on piliçten fazlasının bulunmadığı kapalı kümeslerde gün ışığından yararlanılarak yetişen bu yeni ırkın dış görünüşü de klasik Broiler tavuklarından farklı. Göğüs ve bacakları daha ince ve daha uzun. Kümeslerde gece yapay aydınlatma yapılmıyor, hayvanlar güneş saatine uygun olarak yaşıyor. Ayrıca hayvansal protein, antibiyotik büyütme faktörü ve parazit ilaçları kullanılmadığı, beslenmede sadece yemlik tahıl ve bitkisel protein bazlı yemden yararlanıldığı belirtiliyor.
DİĞER GURME HABERLERİ
 Bize özgü lezzetler hangileri?
 Prensesi uyutmayan minik yeşil tane
 'Baklava bizimdir bizim kalacaktır'
 Ece'den mutfak dersleri
 Kahvaltıda Van lezzeti
 Bulgur sonunda sınıf atladı
 Zengin olmanın derdi başka
 Bize de mi lolo?
 Isparta'yı mutlaka keşfedin
 Şarapçıların bilek güreşli
 Ağız tadıyla okunacak dergi...
 Kırmızı noktalı kahvehaneleri bir padişah kapattı diğeri açtı
 Anne kahvaltısı için günün her saati gidilebilir
 Kuşkonmazın zamanı geldi
 Şarap dünyasının son gözdeleri
 Mis kokan zencefilli kurabiyeler
 Baharatı kendinden
 Balık ustasının balıkçılık dersi
 Tarihi köşkün bahçesinde sayısız lezzet alternatifleri
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
  » Gurme
    İyi Yaşa
AHMET ÖRS
Bize özgü lezzetler hangileri?
Coğrafi İşaretleme...
Anlamak ne zamandan beri suç?
Anlamak ne zamandan beri suç?
Vicdani Ret İnsanlık Hakkıdıryazısından dolayı yargı önüne çıkarılan...
Savunmanın tam metni
Savunmanın tam metni
"Vicdani Red Bir İnsan Hakkıdır" başlıklı Yeni Aktüel dergisinde 25...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.