kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Acılar tarihe gömülür mü?
Acılar tarihe gömülür mü?
Filmin başrolünde 'O' vardı
Kimler geldi kimler geçti

Ulucanlar Cezaevi yakında tarih oluyor

Ünlü 'babalardan' Dündar Kılıç ve eski DEP milletvekili Leyla Zana gibi birçok ismin hapis yattığı Ulucanlar Cezaevi kapanıyor. Cezaevinin kültür merkezi olma ihtimali bile var.


Acılar tarihe gömülür mü?

Siyasetçilerden sivil toplum kuruluşu üyelerine, pek çok ünlü 'mahkûm'u ağırlayan, Uçurtmayı Vurmasınlarfilminin de çekildiği 'Ulucanlar Cezaevi' kapanıyor.

Başkentin orta yerinde, eski Ankara'nın tam kalbindedir, Ulucanlar semti. Bu semtin adını en azından bir kere olsun duymayan yok denecek kadar azdır. Öyle ki Avrupa ülkelerinde bile tanınır. Ulucanlar'ı farklı kılan ise sınırları içindeki 'cezaevi'dir. Hem 'ünlü' konukları hem de çıkan olaylar ve operasyonlarla hep gündemde olmuştur; Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ya da çok bilinen adıyla Ulucanlar. Ancak gün geldi Ulucanlar da artık tutuklu ve hükümlü yükünü taşıyamaz oldu. Şehrin ortasında kalan cezaevinin, şehir dışına çıkarılması için düğmeye basıldı. Aslında Adalet Bakanlığı 1986 yılında da benzeri bir girişimde bulundu. Ulucanlar'ın kent içinde kalıp ihtiyaca cevap veremez duruma gelmesi üzerine yollarıyla türkülere konu olan Ayaş ilçesine 2 bin kişilik yeni bir cezaevi yapımına başlandı. 1990'da tamamlanması bekleniyordu ama 1996 yılında yapımından vazgeçildi. Daha sonra devam eden arayışlar 2004 yılında Sincan'da bulunan F Tipi Cezaevi yanına, L tipi yeni bir cezaevi yapılması kararıyla son buldu. 50 trilyonu gözden çıkaran Adalet Bakanlığı, Sincan-Yenikent'teki kompleks içine L tipi cezaevi inşa ettiriyor. Bu cezaevi tamamlandığında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ya da halk arasında bilinen yaygın adıyla Ulucanlar'daki mahkumlar nakledilecek ve kapılar artık sonsuza kadar kapanacak.

50 TRİLYONLUK CEZAEVİ
Ulucanlar'da koğuş sistemi kullanılıyor, F tipinde ise oda sistemi geçerliydi. Oda sisteminin hücre gibi kullanıldığı eleştirileri Adalet Bakanlığı'nın yeni düzenlemesinde yedi kişilik koğuşlar olmasını sağladı. Bakanlık, bunun AB ülkelerinde de kullanılan bir yapı şekli olduğu açıklamasını yaptı. Böylelikle Sincan'daki cezaevi sayısı üçe çıkmış olacak.

BELLEKLERDE DURUYOR
Ulucanlar'ın oldukça değerli olan arsasının satılması, binanın farklı amaçlarla kullanılması hatta kültür-sanat olaylarına ev sahipliği yapması gibi ihtimaller halen Adalet Bakanlığı tarafından değerlendiriliyor. Nihai karar ancak cezaevinin boşaltılmasından sonra verilecek. Ancak hatıralar ise yıllarca unutulmayacak. Ankara'da, devletin zirvesine kadar çıkmış, Bülent Ecevit gibi eski başbakanlardan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Murat Demirel'e, DEP'li milletvekillerinden İnsan Hakları Derneği eski Genel Başkanı Akın Birdal'a kadar birçok ünlüyü ağırlayan Ulucanlar, en ihtişamlı (!) günlerini 12 Eylül döneminde yaşamıştı. 1970'lerin yoğun çatışma döneminin ardından gelen darbeden sonra sol ya da sağ görüşlü yüzlerce kişi bu cezaevinde hapis yattı. 68 gençliğinin simge isimleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, Ulucanlar'da idam edildi. O günlerde herkesi korkutan Ulucanlar, en kanlı dönemlerinden birini, 1999 yılında, 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda yaşadı. Cezaevinde bulunan tutukluların sayım vermemesi üzerine 29 Eylül 1999'da başlatılan "Hayata Dönüş Operasyonu" nda, Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Ulucanlar'da da yoğun çatışmalar yaşandı. Cezaevi duvarları kevgire dönerken 77 kişi de yaralandı. Olay sonrası açılan davalardan bazıları hala devam ediyor.

AVRUPA DA TANIYOR
Ulucanlar Cezaevi'nin 'siyasi' koğuşlarında bunlar yaşanırken, adi suçlardan mahkum olanların yattığı koğuşlarda ise hava daha başkaydı. Basit bir hırsızlık suçundan girenlerin, içeride usta bir soyguncuya dönüştüğü; 40 kişinin bir arada yatıp kalktığı koğuşların güvenli olmadığı eleştirileri hep yapıldı.

Ulucanlar sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da tanınıyor. Türkiye'nin terörle boğuştuğu 1980 ve 1990'lar boyunca sık sık teftiş edilen bir cezaevi oldu. SHP ile birleşerek TBMM'ye giren ve Türkçe yemin etmeyince yaka paça Meclis'ten alınarak cezaevine gönderilen DEP'li milletvekilleri Leyla Zana, Selim Sadak, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Sırrı Sakık da burada hapis yattı. Onların mahkumiyeti sırasında, 1968 öğrenci başkaldırısının 'Kızıl Dany' adıyla tarihe geçen önderi, Fransız Yeşilleri'nin Avrupa Parlamentosu Milletvekili Daniel Cohn Bendit de Ulucanlar'ı ziyaret etti; Alman Birlik Yeşiller Partisi Esbaşkanı Claudia Roth da Daha sonra dönemin İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal da bu cezaevine girdi ve Ulucanlar yine Avrupalı ziyaretçilerin akınına uğradı. Ancak ister suçlu, isterse kader mahkumu olup bir şekilde bu cezaeviyle yolu keşisen herkesin aklında acı anılar bıraktı. Şimdi Ulucanlar'ın tarihin tozlu sayfalarında yerini alması beklenirken, ister istemez akıllara şu soru takılıyor; "Acılar da tarihe gömülür mü?"

Uğur BECERİKLİ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Son Babalar Babası
 Ünlü ama bilinmeyen dâhi
 Tarkan'ımıza ne oldu?
 Yetenek avcısı şovların aradıkları ses hâlâ onda
 Rolling Stone '1000' dedi
 Ünlü rock yıldızları Anadolu'yu dolaşıyor
 İzmir'e çağdaş kongre merkezi
 Demlenirken dinlenecek şarkılar
 '55 senelik Halil'i gömdüm'
 Vefanın canlı anıtı
 'Amerikalı politikacılar şeytan'
 Çarşı bu sene de formda
 İstek üzerine yine İran
 Elif, Hülya Avşar değilmiş
 71 yıl gezdi pervanelikte
 Açık Radyo'ya sanatçı desteği
 Fotoğraflarla Türk sosyetesi
 Büyük şov başlıyor
 Meclis'in gizli hazinesi
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Farkındayım ve korkmuyorum
Herkesin bu yazıyı okuması...
MEHMET ALTAN
Gayrettepe hırsızı
Geçen gün "Sessizlerin Umudu-SU"...
TURGAY NOYAN
Bodrum'dan okyanuslara güzel bir sezon geliyor
40 yıldan...
KAZIM KANAT
Ezeli rekabetten itiraflar!
Efendim! Sizlere 37 yıllık...
ÖNCEL ÖZİÇER
Anna ve Anneler Günü
Anneler Günü'ne bir hafta kaldı.
REFİK DURBAŞ
Sait adında bir balık...
Binbir Gece...
Otelde kalmak zor geldi
Otelde kalmak zor geldi
Son bir hafta içinde İstanbul'da, İstinye'den Maslak'a giden yol...
'Sosyete, dekolteyi sanatçılardan çok seviyor'
'Sosyete, dekolteyi sanatçılardan çok seviyor'
Şarkıcılara diktiği bol dekolteli, gösterişli sahne...
Kısa ayrılıklar erotizmi besler
Bilgi Üniversitesi'nin konuğu psikiyatrist Ester Perel, uzun süreli...
Vücudunuzu yenileme zamanı
Bahar ayları forma girmek için en ideal dönem... Haftada iki buçuk...
Zengin olmanın derdi başka
William Cash adlı yayıncının işi, dünyadaki zenginlerin listesini yapmak ve...
Bize de mi lolo?
Göbekli marul ve kıvırcık salata sofralarımızın başlıca yeşil...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.