kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
  » Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Enerji içeceklerine sınırlama

Enerji içeceklerinde litredeki kafein miktarının 320 mg'den 150 mg'ye düşürülmesinden sonra 2007 yılına kadar uyum süresi verilirken, bugün çıkarılan tebliğle bu süre sona erdirildi.

Mevzuat gereği, 150 mg'nin üzerinde kafein içeren enerji içeceklerinin, bugünden itibaren piyasada satılmaması gerekiyor.

Enerji içeceklerindeki kafein oranı konusundan 2002 yılından beri firmalar ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı arasında bir anlaşmazlık yaşanıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 22 Mart 2002'de yayımladığı ''Türk Gıda Kodeksi- Enerji İçecekleri
Tebliği''nde litredeki kafein oranını ''150 mg'' ilesınırlandırırken, firmaların şikayeti üzerine, AB mevzuatına uyumu sağlamak üzere 2004'te tebliği yeniledi.

Bakanlık, 9 Mart 2004 tarihinde yayımlanan yeni tebliğ ile enerji içeceklerinin litresindeki kafein miktarı 150 mg'den 350 mg'ye çıkarırken, diğer etkili madde miktarlarında yüzde 100 ile 120 katına varan artışlar yaptı.

Bakanlığın insan sağlığına etkisi tartışılan enerji içeceklerinde kafein sınırı litrede 150 miligramdan (mg) 350 miligrama çıkarması ilekafein miktarı 320 mg olduğu için 2002 yılında ithalatına izin verilmeyen enerji içeceği Red Bull'un ithalat yasağı da kalkmıştı.

Kafein sınırının yükseltilmesi üzerine Tüketici Hakları Derneği, tebliğin yürürlüğünün durdurulması ve iptali için dava açmış, bunun üzerine bakanlık, 2005 yılında yaptığı düzenleme ile enerji içeceklerinde (150 mg'a kadar düşük kafeinli enerji içecekleri ve 150-320 mg arasında yüksek kafeinli enerji içecekleri) olmak iki aşamalı sınır belirledi.

Yargının, düzenlemelerle ilgili iptal kararı vermesinden sonra da bu yıl başında çıkarılan tebliğle, litredeki kafein miktarı tekrar 150mg'ye düşürülmüş, firmalara da 1 yıl uyum süresi verilmişti.

Uyum süresi, 27 Ocak 2007'de sona erecekti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımladığı tebliğiyle, 27 Ocak 2006'da yayımlanan enerji içecekleri tebliğinde firmalara 1 yıllık uyum süresi verilmesine ilişkin hükmü iptal etti. Böylece, firmalar, bugünden itibaren litrede 150 mg'den daha fazla kafein içeren enerji içeceklerini piyasada satamayacaklar.

UYUM SÜRESİNİN İPTALİNİ RED BULL İSTEMİŞ

Enerji içeceklerindeki kafein sınırlaması, özellikle Avusturya'danithalatı yapılan Red Bull markalı üründe sorun olmuştu. Bu ürünü ithaleden Red Bull Türkiye firması, düzenlemeler nedeniyle bakanlık ve bazıbakanlık yöneticileri aleyhine birkaç dava açmış, olay siyasi boyuta da taşınmıştı.

Ancak yargının, kafein miktarının artırılmasına ilişkin düzenlemeleri iptal etmesi üzerine, Red Bull Türkiye'nin, yılbaşından itibaren, 150 mg kafein içerecek şekilde ''Türkiye için özel üretim yaptırdığı'' belirtildi. Red Bull Türkiye Genel Müdürü Aykut Ferah, Red Bull'un 130 ülkede aynı formülle satılmasına karşın, Türkiye pazarının potansiyelini dikkate alarak bu ülke için özel üretim yaptırdıklarını, böylece Türk mevzuatına uygun hale geldiklerini söyledi. Yargı kararları ve yılbaşında çıkarılan tebliğ ile firmanın açtığı bütün davaların da düştüğünü ifade eden Ferah, ''Bundan sonra sorun Türkiye ile AB arasında halledilecek'' dedi.

Firma olarak mevzuata uygun üretim yapar hale geldikten sonra, haksız rekabetin önlenmesi açısından firmalara verilen uyum süresinin kaldırılmasını talep ettiklerini söyleyen Aykut Ferah, Tüketici Hakları Derneği'nin de piyasada bulunan 150 mg'nin üzerinde kafein bulunan enerji içeceklerinin toplatılmasını istemesi üzerine, bakanlığın uyum süresini iptal ettiğini belirtti.

Ferah, bazı yerli üreticilerin, ellerindeki yüksek kafeinli ürün stoklarını uzun süredir eritmeye çalıştığını, bazı firmaların elinde kalan ürünleri de imha etmek durumunda kalacağını söyledi. Red Bull'un Türkiye'ye 10 milyon avroluk ihracatına karşılık, Türkiye'den geçen yıl 15 milyon avroluk ''özel üretim buzdolabı'' alarak diğer ülkelere dağıttığını, bu yıl ihracıtın 20 milyon avroya ulaşmasını beklediklerini anlatan Ferah, 250 kişisi doğrudan olmak üzere bin kişiye de istihdam sağladıklarını kaydetti.

SORUN AB'NİN DE GÜNDEMİNDE

Enerji içeceklerindeki kafein sınırlaması, AB ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinin de gündeminde bulunuyor. AB, mevzuat uyumu gereği, kafein miktarının 320 mg'ye yükseltilmesini istiyor. En son Nisan ayı başında yapılan tarım tarama toplantılarında konu tekrar gündeme getirildi.

Mevcut uygulamaya karşın, Türkiye, tam üyelik aşamasında, mevzuatı, AB mevzuatına paralel hale getirmek durumunda. Lion Clup markalı enerji içeceğini pazarlayan Coşku Gıda'nın Türkiye Pazarlama Müdürü İrfan Çevik, yılbaşında çıkan mevzuattan sonra bakanlığın sürekli depoları denetleyerek 150 mg'nin üzerinde kafein bulunan ürünleri yediemine aldığını, bu nedenle piyasada çok azmiktarda mevzuata aykırı ürün bulunduğunu tahmin ettiğini söyledi.

''Enerji içeceklerinin gereksiz yere gündemde tutulduğunu'' ifade eden Çevik, şöyle konuştu:''Şeker hastası olan bir insan, ısrarla şeker yiyorsa bu onun sorunudur. Enerji içeceklerinin üzerinde de gerekli uyarılar var. Bunarağmen tüketiciler bu uyarılara uymuyorsa, bu onların sorumluluğundadır. Enerji içecekleri, dünyada nasıl satılıyorsa, Türkiye'de öyle satılıyor.''

Çevik, Türkiye'deki enerji içecekleri pazarının yılda 24 milyon kutuya ulaştığını kaydetti.

AKADEMİK ÇEVRELERİN GÖRÜŞÜ


Akademik çevreler ise yüksek enerji veren bu tür içeceklerin geneltüketime sunulmasını doğru bulmuyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül, ''Kafeinin günlük alınabilecek dozu biliniyor. Bu içecekler ile bu oran çok aşılıyor. Kafeinde uyarıcı etki yapan dozu 150 miligrama kadar. Üzerindeki dozlar uyku kaçırıcı.

Enerji içeceklerinin alkolle tüketimi son derece sakıncalı. Satışa sunulurken herhangi bir sınırlama yok. İnsanlar istediği gibi alıyor bu bir risk'' diye konuştu.

Prof. Dr. Yurttagül, enerji içeceklerinin genel tüketim için tavsiye edilmediğine, kullanmaması gereken kişilerle ilgili geniş bir sınırlama bulunduğuna dikkati çekerken, alkolle birlikte tüketilmesi halinde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olduğuna ilişkin tespitler bulunduğunu vurguladı.

Yüksek kafeinin, idrar çıkışını artırdığı, kalp atışlarını yükselttiği, sinirlilik ve titreme yapabildiği, hassas kişilerde kızarıklıklara neden olduğu ifade edilirken, özellikle çocuklarda hiç kafein önerilmiyor.

1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 Borsa günü 44 bin 413 puandan kapadı
 Petrol 74 dolar!
 Kart borcuna %39'luk başvuru
 Türk Telekom yine zirvede
 Satmıyorum kardeşim
 Tekstilde bitiyoruz ama umut tarımda yeşeriyor
 TOBB: Türk tarımı AB'nin tamamını besleyecek potansiyelde
 '1 milyar Euro yatırıp otel ve ofis de alacağız'
 Boşa akan suyum, toprağın altında yatan kömürüm var!
 Devlet elektrikte yeniden yatırımcı olmaya hazırlanıyor
 100 YTL ödeyen 119 YTL vergi kaçırdı
 'Türkiye A sınıfı bir ülke'
 Suriye toplantısında Hatay krizi
 Coca-Cola'nın yüzde 68'i yabancı fonlara satılacak
 Dolar değer kaybetti fonlar aldı, altın 661 doları da devirdi
 İran devrimi sırasında altın 850 doları görmüştü
 Ayakta tedavi için 2 YTL ödenecek
 Mobius: Radikal İslam endişesi taşıyoruz
 Dubai en büyük otel için kolları sıvadı
 Merkez'den 'bölgesel risk' güvencesi
 Taner'in oğlunun bidolu'su sat›l›yor
 'Merkez Bankası'nın ajandası değişti'
 Gayrimenkul şovu başl›yor
 Doğalgaza mayısta zam yok
 Çağlar'ın şirketlerinde 1 ay daha işbaşı yok
 Yunan Intralot iddaa'yı halka açıyor
 IMF 5 Mayıs'ta gelecek bankacılarla görüşecek
 Yatırım hedefimiz 125 milyon Euro
 15.5 milyon Euro'luk tesis 4 Mayıs'ta açılıyor
 Türkiye rafinajı kesince Irak'ta benzin 1 $'a yükseldi
 Türkiye Arap turistin tatil cenneti olacak
 "Yeni Hitler-Stalin Paktı"
MELİHA OKUR
Tarım devrim yapıyor
AB sürecinde tarımda üç dosya ile...
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Çimentocular zam hazırlığında
Canlanan inşaat...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Euro'nun yükselişi kişisel yatırımcıları ters köşeye...
Gelin cezaevine, damat çocuk yurduna gönderildi
Hırsızlıktan kazandıkları parayla İstanbul'da 75 bin Euro'ya düğün...
İstanbul'da dayak Roma'da aşk
1 Mayıs İşçi Bayramı her ülkede farklı görüntüler sergiledi. Roma'da...
AK Partili vekil Afrodit'i kucaklayıp alacak
AK Partili vekil Afrodit'i kucaklayıp alacak
AK Parti Gaziantep milletvekilleri Aslan ve Sarı, Adana müzesinde...
İran'la terör işbirliği
İran'la terör işbirliği
İran İçişleri Bakanı, iki ülkenin terörist sızmalara karşı birlikte...
IMKB
E: 44.030 D:% 0,34
DOLAR
S: 1,323 D:% -0,113
EURO
S: 1,670 D:% -0,030
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu