kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kadınlar hapishanesi İran
Kadınlar hapishanesi İran

İran'da, Hatemi döneminde verilen 23 recm mahkumiyetinin16'sı kadınlara yönelik. 2002'de dört kadın, Şahnaz, Sima, Firdevs ve Eşref recmedilmeyi bekliyorlardı. Akıbetleri bilinmiyor.

16 Ocak 1979'da Şah Muhammed Rıza, İran'ı terk etti. Humeyni, 1 Şubat'ta Paris'ten Tahran'a geldi. 30-31 Mart'ta referandum yapıldı ve katılanların % 98'inin "evet" oyuyla İran'da İslami rejim kuruldu. Bunun arkasından bir on yıllık "toplumu İslamileştirme dönemi" geldi. Bu harekete, öncelikle kadınların statüsünün şeriata tabi kılınmasıyla başlandı. Kadınlar tüm yüksek görevlerden uzaklaştırıldı. Hicap veya çador (İran usulü kara çarşaflı tesettür) zorunlu oldu. Devletin resmi internet sitesi Salaam İran, 2005 yılında şöyle demektedir: "Hicap, kadını her tür tecavüz girişimine ve şiddete karşı korur." Kadınlar, bu kararların alınmasından sonra 100 bin kişilik protesto gösterisi yaptılar, çok sert bir şekilde dağıtıldılar. Bu tedbirlerle kadınlar için evlilik yaşı 9'a indirildi. Kamusal alanın tümünde, örneğin toplu taşımada, hastanede veya sinemada cinsler ayrıldı. Sadece eğitimli ve modern kadınlar değil, mollaları iktidara getirenlerin arasında yer alan İslamcı kadınlar da kamusal alandan uzaklaştırıldılar.

Rejime karşı direniş
Kadınlar, bu ilk şokun ardından rejime karşı direnişe geçmeye başladılar. Mücadele eden kadınları üç grupta toplamak mümkündür. Bazari denilen esnaf-tüccarlar ile din adamları sınıfına mensup muhafazakar İslamcı kadınlar, kamusal alanda cinsiyet ayrımcılığından ayrımcılığından yana olmakla birlikte, kadınlara çalışma hakkı verilmesini istiyorlar, ama şartları var, "kadınlar çalışabilir, ama yalnızca diğer kadınlar için." İkinci grubu meydana getiren modernleşmeci İslamcılar, kadını kamusal alana çıkarmak istiyorlar. Laik modernleşmeciler ise laiklik istiyorlar, şeriatın yasamanın temeli olmasını reddediyorlar. Bu üç grup da, 1997'de Hatemi'nin cumhurbaşkanı seçilmesine büyük umut bağlamıştı, ama o zamandan bu yana kadınlar hiçbir hak elde edemedikleri gibi, birçok gerileme de yaşadılar. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Mary Robinson, BM Kadınlara Karşı Şiddet Özel Raportörü Radhika Kumarsvami, Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Anna Karamanu tarafından yazılan ortak mektuba göre, Muhammad Hatemi'nin cumhurbaşkanı olduğu 1997'den 2001'e 15 kadın recme (taşlanarak öldürülmeye) mahkum oldu, 12'si infaz edildi, diğer üçü hapiste recmedilecekleri günü bekleyerek çürüyor. BM Özel Raportörü Prof. Maurice Copithorne, Genel Kurul'da okunan raporunda, İran'ı "Kadınlar genel hapishanesi" olarak nitelendirdi. Dr. Hamid Kuşa ise, şeriatın uygulanmasının ekonomik kötü gidişle birleşmesinin kadınları uyuşturucuya ve intihara yönelttiğini söylüyor. Yakınlarda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bu ülkede 4 kadından biri depresyonda, üç kadından biri tecavüze uğramış. BM İnsan Hakları Komisyonu Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörü, ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Yakın Ertürk, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında "İran yasaları aile içi şiddet kurbanı kadınlara koruma sağlamıyor" dedi. Ve boşanmanın kadın için hiç de kolay olmadığını söyledi. Boşanmak isteyen kadın, kocasının iktidarsız, uyuşturucu bağımlısı, aileyi geçindiremeyecek durumda olduğunu veya çok uzun süredir ev dışında yaşadığını kanıtlayacak durumda olmalı. Oysa erkek bu işi bir sözle hallediyor. Gene Yakın Ertürk'ün bildirdiğine göre "varolan kurallar gereği eğer tecavüz kanıtlanamazsa, kadın meşru olmayan ilişkiye girmekle suçlanır ve cezalandırılır. Eğer bu kadın kendine tecavüz edeni meşru müdafaa halinde öldürmüşse, idama mahkum edilebilir."

İnsanı şaşırtan tablo
Hükümet yanlısı Ressalat Gazetesi'nin 6 Temmuz 2002'de bildirdiği üzere, "reformcu" cumhurbaşkanı Hatemi'nin kadın işleri danışmanı Zehra Şodjari, "Recm, İslamiyette ailenin saygınlığını korumak için vardır" dedi. Hatemi döneminde verilen 23 recm mahkumiyetinin 16'sı kadınlara yönelik. 2002'de dört kadın (Şahnaz, Sima, Firdevs ve Eşref) recmedilmeyi bekliyorlardı. Akıbetleri bilinmiyor. İran Ulusal Direniş Meclisi Kadınlar Konseyi bülteninde belirtildiği üzere, hükümet yanlısı Seda ye-Edalat gazetesi, 30 Haziran 2002'de Kum kentinde 13 kadının kırbaçlandığnı, her birine 180 kırbaç vurulduğunu bildirdi. (Bir insanın dayanamayacağı kadar çok... Gözlemciler bu kadınların ölmüş olmaları gerektiğini bildiriyorlar.) İran'da Köktendinciliğe Karşı Kadın Forumu, aynı dönemde Tahran civarında kadınlara kitlesel recm uygulandığını ve 4 kadının asıldığını bildirdi. "Women against execution in Iran" (İran'da idama karşı kadınlar) örgütünün raporuna göre, 1981-2000 arasında 2 binden fazla kadın idam edildi. Örgütün yayınladığı listede Bin 428 kadının adı var, bunların arasında 187 tane reşit olmayan kız bulunuyor. Bu kızların 10 kadarı da 13 yaşından küçük. CNRS uzmanlarından İran asıllı Azade Kian Thiebaut'ya göre, "kadınlara çoğunlukla daha ağır cezalar veriliyor, çünkü hakimler kadınların yasalara karşı gelmelerinin Müslüman kadının iffetini kararttığını düşünüyorlar" diyor. Nitekim bir koca herhangi bir kadınla birkaç dakikadan 99 yıla kadar süreli "geçici evlilik" yapabilirken (böylece zina yasal oluyor), kadın zina yaparsa en iyisinden kırbaçlanır, ama bir vinçte de asılarak idam edilebilir. İnsanı boğan bu tabloya, haftaya İran'daki sistemli cinsel ayrımcılığı gündeme getirerek devam edeceğim.

Mehmet Ali Kılıçbay

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Gizli örgütlere nasıl girildiğini yazdı
 Üzerimdeki iğreti giysiyi istemiyorum
 Kartal aşkıyla 45+1 şiir yazdı
 Boğaz'ın ortasında dünyanın en güzel manzaralı şantiyesi
 Türkiye üç ayaklı kaplan
 Ağaç evde tatil
 Cehennemden kaçmayı başardı
 Çocukların 2023 Türkiye'si
 Tecavüze uğramış gibiyim
 Koylar birer birer imara açılıyor
 Erkek kulübü masonların simgeleri kadınlara ait
 Kurtuluş Savaşı'nı unutup 'Kurtuluş'la yardım ettik
 Rüya köye az kaldı
 Alain Delon: 70 yaşın hüznü
 Kadınların ciddi haksızlığa uğradığı pranga altına alındığı...
 Karanfilli adamların asırlık öyküsü
 İtalyan senatosuna bir Türk sanatçı aday
 İsyankar bir soytarı Coluche
 43 yaşındaki dede başbakan
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Baba, bence annemi boşa
Bir çocuk yuvası düşünün. 3...
MEHMET ALTAN
Yeni bir buluş...
Yarım asırdır köfte ve iskender...
KAZIM KANAT
Cüzdan buldum 30 yıldır hala üzülürüm!
Bir Japon bilim...
TURGAY NOYAN
Denizi yaşayanlarla birlikte uzun bir gün
Hafta...
REFİK DURBAŞ
Herkesin şiiri kendisine
Bizim kuşak, İlhan Berk'in...
Deniz üstünde yürüyüp balık avlıyorlar
Deniz üstünde yürüyüp balık avlıyorlar
Ocak ayında buz tutan ve 5 ay boyunca çözülmeyen Baltık Denizi'nin bu...
Başbakan evde prova ister
Başbakan evde prova ister
Taksim'deki dükkanında 50 yıldır terzilik yapan Mehmet Amca,...
Dernek hayatlarını değiştirdi
Kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı olan Gürbüzer...
Doktorları daha çok kadınlar şikayet ediyor
Hastalar en çok iletişime kapalı doktorlardan şikayetçi oluyor.
Balık ustasının balıkçılık dersi
Karakin Deveciyan'ın 1915 yılında eski yazıyla kaleme aldığı "Türkiye'de Balık...
Tarihi köşkün bahçesinde sayısız lezzet alternatifleri
Adını Afrika'daki bir adadan alan Zanzibar, beş yıldan beri...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.