kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Başsavcılık'tan Baydemir'e soruşturma
Ala: Hiçbir gerekçe böyle bir sonucu haklı kılamaz
Diyarbakır'daki olaylar mecliste
Belediye barikatları kaldırıyor
Okuyan: D.Bakır'da devlet aranıyor
Batman'da gerginlik
İçişleri'nden kimyasal silah kullanıldığı iddialarına yalanlama

Başsavcılık'tan Baydemir'e soruşturma

İçişleri Bakanlığı'nın inceleme başlattığı Osman Baydemir'in ''Bu kentin, bu bölgenin acısı 14 idi, bu saat itibari ile 16'dır'' şeklindeki sözleri için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma açtı. Kentte yaşananlar TBMM gündeminde.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Diyarbakır ve Siirt DTP İl Başkanları hakkında soruşturma başlattı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütünü övücü açıklamalarda bulundukları iddiasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediye
Başkanı Osman Baydemir, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz ve Siirt İl Başkanı Murat Avcı hakkında
soruşturma başlattı. Savcılık yetkilileri, Baydemir, Cengiz ve Avcı hakkında TCK'nın ilgili maddeleri gereğince soruşturmanın
açıldığını belirttiler.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NCA İNCELEME

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in ''Bu kentin, bu bölgenin acısı 14 idi, bu saat itibari ile 16'dır'' şeklindeki sözleri üzerine, İçişleri Bakanlığı'nca inceleme başlatıldığı öğrenildi.

Baydemir'in, Bingöl kırsalında güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda ölü ele geçirilen 14 teröristin cenazelerinin defin işlemi sonrasında çıkan olaylarda iki kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu girişi önünde yaptığı basın açıklamasında ''bir gün önce bu kentin, bu bölgenin acısı 14 idi, bu saat itibari ile 16'dır ve belki bir saat sonra kaygımız o ki, bu daha fazlalaşabilir'' şeklindeki terör örgütünü övensözlerinin, İçişleri Bakanlığınca inceleme altına alındığı öğrenildi.

BAYDEMİR: BİRLİK VE BERABERLİĞİ SONUNA KADAR KORUMAMIZ GEREKİR

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ''Birlik ve beraberliği sonuna kadar korumamız gerekir. Telafisi imkansız olan tahribatlara yol açacak şeylerden kaçınılmalı'' dedi.

Baydemir, Diyarbakır'da meydana gelen olaylarda ölen 2 kişinin cenazelerinin Yeniköy Mezarlığı'nda defnedilmesinden sonra Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) ait seçim otobüsü üzerinden, toplanan kalabalığa hitap etti.

Türkçe ve Kürtçe konuşan Baydemir, Diyarbakır halkının yıllardan beri büyük zorluklar çektiğini öne sürerek, şöyle dedi:

''Birlik ve beraberliği sonuna kadar korumamız gerekir. Bir mesajım da Ankara'ya; öyle bir siyaset izlemeniz gerekir ki, telafisi imkansız olan tahribatlara yol açacak şeylerden kaçınılmalı. Bir arada yaşayabileceğimiz aydınlık geleceğe zarar verecek bir siyasetten vazgeçmeliyiz. Sizin uzatacağınız barış eli, tutulmalıdır.''Baydemir, daha sonra mezarlıktan ayrıldı.

DİYARBAKIR GERGİN

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde çıkan olaylarda ölen 2 kişinin cenazesi mezarlığa götürülürken, gruptan bazıları 10 Nisan Polis Merkezi'ne taşlarla saldırdı. Olayda 1 çocuk yaralandı.

Diyarbakır'da dün yapılan izinsiz gösterilerde çıkan olaylarda ölen Tarık Ataykaya (23) ile Mehmet Işıkçı'nın (19) cenazesi Bağlar Beldesi'ndeki Şefik Efendi Camii'nden alınarak, Yeniköy Mezarlığı'na götürüldü. Bu sırada, kapatılan DEP'in eski milletvekili Hatip Dicle DTP'ye ait otobüsün üzerine çıkarak, kalabalık gruba sakin olmaları yönünde uyarı yaptı.

Daha sonra Sento Caddesi'nden geçen gruptan bazıları, 10 Nisan Polis Merkezi'ne taşlı saldırıda bulundu. Güvenlik güçleri, grubu uzaklaştırdı. Olayda ismi henüz öğrenilemeyen 1 çocuk yaralandı. Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralı çocuk,ameliyata alındı.

Bu arada, göstericilerden bazıları olayları görüntülemeye çalışan gazetecilerin görev yapmalarını engellemeye çalıştı. Bunun üzerine gazeteciler göstericileri uzaktan izledi.

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde ölen 3 kişinin cenazesinin defnedilmesinden sonra toplanan grup, emniyet müdürlüğüne ait binalar, okul ve işyerlerine taşlarla saldırdı, bir banka şubesini ateşe verdi.

Ölen 3 kişinin cenazesi, çok sayıda gösterici tarafından Şefik Efendi Camii'nden alınarak Yeniköy Mezarlığı'na getirildi. Cenazeler
burada defnedildikten sonra dağılan grup, Bağlar Beldesi'nin Hatboyu Caddesi, Sento, Emek ve Medine Bulvarı'nda yeniden toplanarak, emniyet müdürlüğü binası, Melikahmet Lisesi ve bazı işyerlerini taşladı.

Göstericiler Hatboyu Caddesi'ndeki bir banka şubesini ateşe verdiler.
Çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Banka şubesinde maddi hasar meydana geldi. Göstericileri dağıtmaya çalışan güvenlik güçleri, zaman zaman havaya ateş açtı.

VALİ: 200 KİŞİ GÖZALTINDA


Diyarbakır Valisi Efkan Ala, iki gündür devam eden terörist eylemler ilgili düzenlediği basın toplantısında olayları en az zararla atlatmak için mücadele verdiklerini söyledi.

Dün başlayan ve bugün de devam eden olaylarda 130 güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 250 kişinin yaralandığını belirten Vali Ala, "Yaralıların 220'sinin tedavisi ayakta yapıldı. Maalesef 3 gösterici hayatını kaybetti. Can kaybı olmaması için elimizden geleni yaptık. Olaylarda 200 gösterici gözaltına alındı." dedi.

Güvenlik güçlerinin sağduyulu davranmasına rağmen can kaybı ve yaralamaların önüne geçilemediğini belirten Ala, iki gündür 2 bin 500-3 bin kişilik gösteri grubunun işyerlerini tahrip ettiğini dile getirdi.

Meydana gelen hasarı tespit etmek amacıyla iki hasar tespit komisyonunun çalıştığını anlatan Ala, "Vatandaşlarımızın sağduyulu olmalarını istiyorum. Gereği, dengeli bir şekilde yapılıyor. Olaylarda bazı kamu kurumlarının ve işyerilerin camları tahrip oldu, bazı yerlere molotof atıldı. Bütün gayretimizle elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Güvenlik güçlerinimizin sağduyulu davrandığı ve olayların çıkmaması için nasıl bir gayret içinde olduğumuzu bütün kamuoyunu şahittir." dedi.

Vali Ala, şöyle devam etti; "Biz vatandaşlarımızın gösteri yapan çocuklarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Bütün vatandaşlarımızın can ve mal kaybını önlemek için gereğini yapıyoruz. Bu olaylar, Diyarbakır'ın olumluya giden, belli bir ivmeyle yükselen imajına büyük zararlar verdi. Bizler, görev ve yetkilerimizi büyük bir kararlılıkla yerine getiriyoruz. Esnaflarımızın da bu olaylarda ciddi bir şekilde rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Bugün açıklama yapan işadamları endişelerini dile getirdi. Çünkü bu olaylar Diyarbakır'da en önemli sorun olan işsizliği önleyecek yatırımlara darbe vuruyor. Ümit ediyorum; önümüzdeki günlerde bu olayları unutturacak çok olumlu gelişmeler olacak. Bu bakımdan yarın ve daha sonraki günlerde herkesi Diyarbakır'ın bu gidişatına olumlu katkıda bulunmaya çağırıyorum."

(AA)

AJANSLAR


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Erdoğan: Terör bu topraklar üzerinde zemin bulamayacak
 "Her türlü önlem alınacak"
 Yalçın Özbey Belçika'da tutuklandı
 Patrik davası reddedildi
 "Yangın bize de sıçrar"
 Elektrikte 'usulsüz' tahsilat
 12 günlük tatile çıktı
 Çoluk çocuğu ön safa sürdüler
 En romantik karanlık
 Deprem çadırında tutulmayı izlediler
 Kelebekli yaşam
 'Biz de ölmek istemiyoruz'
 Türkiye bir 'oh' çekti
 Sauna'da askerler gizlilik kararı aldı
 Yalçın Özbey Brüksel'de yakalandı
 CHP Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi
 Adana'da 2 liseli daha bıçaklandı
ERGUN BABAHAN
Kürt sorunu-1
Dünkü yazımda ulusal güvenliğe yönelik...
UMUR TALU
30 bin ölü!
Diyarbakır İstanbul'dan nasıl görünüyor?...
FATİH ALTAYLI
Çoluk çocuk provokasyonu
Nevruz kritikti. PKK ve...
ERDAL ŞAFAK
Diyarbakır ve hükümet
Diyarbakır'daki Nevruz...
Seçimle gelen kriz: Sınır
İsrail seçiminin galibi Olmert zafer konuşmasında "Filistin müzakere...
'Avrupa'nın hasta adamı'
Newsweek dergisi, seçimler öncesinde Berlusconi'yi ağır eleştirdi.
Yalnız da yürüdüler: 2-0
Yalnız da yürüdüler: 2-0
Duymuşsunuzdur daha önce... Nitekim ilk seyircisiz oynama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu