kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İngiltere'den pasaport eziyeti

İngiltere'de yabancı vatandaşların vize işlemlerini takip eden İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göçmenlik Ofisi, beş bine yakın Türk vatandaşın pasaportunu elinde tutuyor. Çok sayıda kişinin sınırdışı edilme ihtimalinin bulunduğu ülkede, Türk vatandaşların tepkisi giderek büyüyor.

İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Antlaşması soruna dönüştü. İngiltere, bu haktan yararlanmak isteyen yaklaşık beş bin Türk vatandaşın pasaportunu elinde tutuyor. Ankara Antlaşması, İngiltere'ye yatırım yapmak isteyen Türk girişimcilere oturum hakkı
tanıyor. Ancak anlaşması çerçevesinde oturum hakkı almak için vizeye başvuran vatandaşların sayısı yaklaşık 5 bini buluyor. Vizeye başvuran Türk vatandaşlar ise hiç bir sonuç alamamaktan yakınıyor. Oturum hakkını elde etmek amacıyla başvuran vatandaşlardan pasaportu gelenler ise red cevabı alıyor. Yıllardır pasaportunun gelmesini bekleyen Türklerin tepkisi gittikçe büyüyor.

Konuyla ilgili olarak "Türk-İngiliz Hukukçular Birliği", Lordlar Kamarası'nda Ankara Antlaşması'nı tartışmak üzere bir oturum düzenledi. Lordlar Kamarası'nda gerçekleşen oturumda, İngiltere'nin karışılıklı yükümlülükler içeren bir modelde kendi yükümlülüklerini neden yerine getirmediği ve neden uluslararası hukuka saygı gösterilmediği tartışıldı. Oturumda, konuyla ilgili Birleşik Krallık'ın siyası tutumunu açıklığa kavuşturmak için Göçmenlik İşleri'nde sorumlu İçişleri Bakanı Tony McNulty ve Ankara Antlaşması alanında çeşitli davalar yürütmüş olar Avukat Simon Cox, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Haluk Kabaoğlu'nun yanısıra bir çok Türk ve İngiliz Avukat da katıldı.

Tüm dikkatlerin üzerinde olduğu Göçmenlik İşlerinden Sorumlu Tony McNulty, avukatların Türk vatandaşları galeyana getirerek bu işten rant sağladıklarını savundu. Göçmenlik ofisine yapılan başvuruların yoğunluğundan yakınan McNulty, "Başvuranlar nerdeyse yıllar oldu diyorlar, ancak çok büyük bir yoğunluk var. Biz bu yoğunluğa hazır değiliz." dedi. Başvuruların belgelerini incelemek için çalışmalarına hız verdiklerini belirten McNulty, "Yeni bir sistem getirdik. Ankara Antlaşması'na yapılan başvuruları inceleyen memurların sayısını iki katına çıkardı. Önceden 4 memur bakıyordu, bu sayıyı 8'e çıkardık."diye konuştu. McNulty ayrıca, önümüzdeki yıl AB'ye girmesi beklenen Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının başvurularının, İngiliz Göçmenlik Ofisi'nde bir yoğunluğa neden olduğuna dikkat çekti. Başvuruların üç binin üzerinde olduğunu kabul eden McNulty son olarak şöyle konuştu: "Ankara Antlaşması sadece İngiltere'ye yatırım için gelmiş ve kendi adına işyeri sahibi olan vatandaşlar için geçerlidir. Mülteciler için değil."diye konuştu.

Oturuma Türkiye'den katılan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Haluk Kabaalioğlu ise, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle imzaladığı tüm anlaşmalara uyduğunu, Gümrük Birliği'ni ise AB üyesi olmayan tek ülke olarak yıllar önce kabul ettiğine dikkat çekti. İngiliz yetkililerin Ankara Antlaşması ile imzalanan hukuk kurallarına uyması çağrısında bulunan Haluk Kabaalioğlu, İngiltere'de Ankara Antlaşması'na başvuran çok sayıda Türk vatandaşın yıllardır cevap alamadıklarını, pasaportlarının Göçmenlik Ofisi'nde olması nedeniyle de kendi ülkelerinde hayatına kaybeden yakınların cenaze törenine bile katılamadıklarını anlattı.

Bu arada Londra'daki Türk akademisyenlerinden İhsan Yılmaz ise, şu ana kadar sonuçlanan başvuruların yüzde 95'inin olumsuz çıktığını ifade etti. Başvuruda sağlam deliller gösterilmesinin önemine değinen Yılmaz, "Başvurunun kimin yaptığı ya da hangi avukat olduğu çok önemli değildir. Bizim başvuranlara tavsiyemiz, başvuru dosyasında bulunan belgelerin ne kadar sağlam olduğudur."şeklinde konuştu.

(CHA)


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Dünya Bankası: ÖSS eşitsizliği büyütüyor
 Öğretmene tuğlalı saldırı
 "Anzak yolu" sıkıntılı
 'Zorunlu hizmet' kura başvuruları başladı
 Öğretmen servisi kaza yaptı: 17 yaralı
 "Kadınsın" dediler süt vermediler!..
 45 yıllık gazeteci medya patronlarını anlattı
 285 odalı saraydan iki odalı daireye...
 Manukyan'ın kadınları hukuk savaşı veriyor
 Fatih 5 kişiye 'can' verdi
 Böbrek nakli için yardım bekliyor
 Adnan Hoca'nın vakfı bağışlarla kurtulmuş
 Ordu'ya bayrak dayanmıyor
 Köpek yarışması şeref konuğunu Kafkas Çoban ısırdı
ALİ KIRCA
Trençkot mafyası
Hatırlarsınız belki; ABD'nin Colorado...
ERGUN BABAHAN
Fatih'in yedeği var mı?
Şemdinli İddianamesi...
UMUR TALU
Üç tarz-ı saf!
Saf kelimesinin boşu boşuna üç anlamı...
ERDAL ŞAFAK
AB'den AB'ye
Yazık! Başbakan Erdoğan'ın bugün başlayacak...
MEHMET ALTAN
Şimşon
Şimşon, bizler tarafından Samson olarak bilinir.
Seçim sonrası ilk icraat: Operasyon
Bölgeyi de yakından ilgilendiren seçimde en güçlü aday geçici...
'ABD beni 10 ay işkenceye yolladı'
El Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle dört yıl önce tutuklanıp CIA'nın...
Mehmet Malatyalı: 2-0
Mehmet Malatyalı: 2-0
İlk yarıdaki Malatya maçında 2 gol atıp F.Bahçe'yi sırtlayan Mehmet...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu