kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Büyükanıt'tan Başbakan'a 'acil kod'lu PKK uyarısı
Görüşme rutin abartılmamalı

Paşa'dan Başbakan'a PKK uyarısı

Erdoğan ile sürpriz bir görüşme yapan Büyükanıt Nevruz sonrası muhtemel eylemler konusunda devlete teyakkuz çağrısında bulundu.

Erdoğan, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Büyükanıt ile 2 saat görüştü. Büyükanıt görüşmede PKK'ya karşı sadece TSK'nın değil tüm devlet birimlerinin teyakkuza geçmesi gerektiğini söyledi. Şemdinli iddianamesine değinen Başbakan da değerli bir komutanın yıpratılmasına izin vermeyecekleri mesajını verdi.

Büyükanıt'tan Başbakan'a 'acil kod'lu PKK uyarısı

Kara Kuvvetleri Komutanı Başbakan'la görüşmesinde, PKK'nın muhtemel eylemlerine karşı tüm devlet birimlerinin teyakkuz durumuna geçmesini istedi. Büyükanıt baharda kapsamlı bir operasyon sinyali de verdi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde nevruz ertesinde terörist PKK'nın muhtemel kanlı eylemleri konusunda sadece TSK'nın değil tüm devlet birimlerinin teyakkuz durumuna geçirilmesi konusunda uyarıda bulundu. Büyükanıt Paşa bahar ayının gelmesiyle TSK'nın PKK'ya yönelik kapsamlı bir temizlik operasyonu başlatabileceği yönünde de sinyal verdi. Başbakanlık Konutu'nda yaklaşık 2 saat süren görüşme talebinin Erdoğan'dan geldiği, Erdoğan'ın görüşmeden sonra Büyükanıt'ı kapıya kadar uğurladığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, görüşmede askeri istihbarat birimlerinin de hazırladığı özel bir raporu Başbakana sunan Orgeneral Büyükanıt AB reform yasalarının ardından oluşan ortamın bazı siyasi oluşumları istismar ettiğine dikkat çekerek, "Nevruz törenlerinde gördük ki terörist PKK artık şehre resmi kutlamalara bile inmiştir. Silahlı Kuvvetlerin boşalttığı yerler PKK'lılara kalmıştır" dedi.

EMNİYETİ UYARMASINI İSTEDİ
PKK'nın nevruzun ardından başta canlı bombalar olmak üzere birçok eylem gerçekleştireceğini söyleyen Büyükanıt, Başbakan'dan tüm emniyet birimlerini bu konuda uyarmasını istedi. Ayrıca Kuzey Irak'ta peşmerge grupları ve bunları kontrol edenlerle PKK arasında ilişki olduğuna işaret eden Büyükanıt, "PKK'lı teröristlere peşmerge gruplarından ayda 100'er dolar maaş veriliyor. KDP PKK kamplarına hertürlü lojistik desteği sağlıyor. Kimilerine pasaport veriyor. Bu teröristlerde elini kolunu sallaya sallaya Türkiye'ye giriyor. Bu konuda başta Irak yönetimi ve ABD olmak üzere uyarılarda bulunulmalı" dedi. Orgeneral Büyükanıt ayrıca hükümetin bazı Avrupa ülkelerine PKK konusunda baskılarını artırmasını isteyerek, "PKK bazı batı başkentlerinden yüz buluyor ve başta uyuşturucu olmak üzere birçok finansal girdi sağlıyor" dedi. Görüşmede Şemdinli olayları da konuşuldu. Büyükanıt'ın sivil otoriteden bazı kişilerin Şemdinli iddianame sürecine müdahil oldukları yönünde askerlerin rahatsızlığını ilettiği de öne sürüldü. Başbakan'ın, TSK'nın ve değerli bir komutanının yıpratılmasına asla izin vermeyecekleri mesajını verdiği belirtildi. Müfettişlerin raporlarını yazdığını belirten Başbakan, ilk bilgilere göre, Savcı'nın yaptığı işlemin Askeri Yargılama Usul Kanunu'na ve Adalet Bakanlığı'nın genelgesine aykırı olduğu tespitini iletti, iddianamede "usul" hatası yapıldığını düşündüklerini vurguladı. Büyükanıt, görüşmeden sonra Terörizm Sempozyumu'nun yapıldığı Bilkent Otel'e geldi ve Meriç Salonu'na girdi. Daha sonra salona Başbakan'ın askeri danışmanı Bekir Kalyoncu, Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Ergun Saygın, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök girdi.

Metehan DEMİR - Bülent AYDEMİR / ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Eski büyük üstat: Masonluk battı
 Bu bıçaklar geleceğimize
 Çelik: Kavak eken sopa rüzgâr eken fırtına biçer
 Pace, PKK için 'sabır' istedi
 Picasso, İstanbul'da son günlerini yaşıyor!
 Zana'ya göre 'Şiddeti Öcalan durdurabilir'
 Cerrah'a DNA tepkisi
 Edremit'te 'Dalton Kardeşler' öfkesi
 Mehmetçiğe kışlada kadın dövmeyin' dersi
 Havada ilkyardım kurtardı
 Cevap Ve Düzeltme Metnidir
FATİH ALTAYLI
Savcının arkasındakiler
Emniyet İstihbarat Dairesi...
ERDAL ŞAFAK
Sahi hazır mısınız?
DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, ETA'nın...
MEHMET ALTAN
Şemdinli'de bombaları kim atmıştı?
Bazen Türkiye'de...
Chirac yine kriz çıkardı
Heyecanı olmayan Avrupa Birliği zirvesine Fransızca krizi renk kattı.
Hava sahası yalanlaması
KKTC Başbakan Yardımcısı Denktaş'ın "Türkiye hava sahasını Rumlar'a...
Oy aman Toraman: 0-1
Oy aman Toraman: 0-1
UEFA şansını kovalayan Beşiktaş, İbrahim Toraman'ın kendi kalesine...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu