kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Çanakkale'ye yeni bir yüz
Gelecek yıl törenlere gelenler şaşıracak
Çanakkale'ye yeni bir yüz

Çanakkale'ye yeni bir yüz


Birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Opet, bu kez Gelibolu Yarımadası'nı güzelleştirecek. Tarihe Saygı Projesi'nin ilk etabı 18 Mart'ta Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde açılacak.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol ve Örnek Köy gibi projeleriyle adından sık söz ettiren Türkiye'nin en büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinden Opet, bu kez Gelibolu Yarımadası'nın çehresini değiştirecek. Öncekilerde olduğu gibi bu projeye de imza atan Opet Petrolcülük A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk. Türkiye açısından büyük önem taşıyan Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası, son yıllardaki turizm potansiyeli ile de dikkat çekiyor. 2001'de sadece 250 bin kişinin ziyaret ettiği bölgeye geçen yıl 2 milyon 700 bin kişi gelmiş. Bu nedenle bölgede yapılacak iyileştirmeler birçok açıdan önemli. Öztürk'ün "Tarihe Saygı Projesi" adını verdiği üç yıllık projeyle bölgedeki Eceabat ve 12 köy, güzelleştirilecek. Ayrıca Çanakkale Boğazı'nda gözü rahatsız eden yapılar boyanacak ve sahil şeridi ışıklandırılacak. 5 milyon dolarlık bu proje tamamlandığında, Gelibolu Yarımadası bambaşka bir görünüme kavuşacak. Evlerinden meydanına, hediyelik eşya stantlarından kahvehanelerine kadar yenilenen Alçıtepe'nin açılışı 18 Mart Cumartesi günü yapılacak. Kendini sosyal projelere adayan Opet Petrolcülük Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk ile bu projeyi konuştuk. Bize projenin ortaya çıkış öyküsünü anlattı: "Geçen yıl haziran ayında Milli Eğitim Müdürlüğü'- nün daveti üzerine Çanakkale'ye gitmiştim. 'Niye Çanakkale'de örnek köy yapmıyorsunuz?" diye sordular. Ben de 'Bir köy önerin, yapayım' dedim." Öztürk, Gelibolu Yarımadası'nı gezerek geri dönmüş. Bölgeden çok etkilenmiş ancak gördüğü çirkinlikler karşısında da hayli üzülmüş. Çanakkale Valisi'ni ziyaret ettiğini anlatan Öztürk, şöyle devam ediyor: "Şehitliklere giden yol üzerindeki Alçıtepe'- yi Örnek Köy Projesi kapsamına almamı önerdi. Bölgede keşif gezileri yaptım ve gördüm ki, bir köyü güzelleştirmek hiçbir anlam ifade etmeyecek. Gelibolu Yarımadası'nı kapsayan bir proje yapmaya ve adını Tarihe Saygı koymaya karar verip kolları sıvadım. Milli park sınırları içine alınmış, şehitliklere giden yollar üzerindeki 12 köyü proje kapsamına aldık."

BÖLGE HALKI EĞİTİLİYOR
İşe eğitimden başladıklarını anlatan Öztürk, Alçıtepe'de pansiyonculk, Eceabat'ta İngilizce, Anafartalar'da da el sanatları kurslarının sürdüğünü belirtiyor. Peki Alçıtepe'de neler yapılmış? Proje sahibinden dinleyelim: "Opet'in fahri müfettiş sistemimi var. 'Bu projede de destek verin' dedik. Alçıtepe'de ev ev dolaştılar, perdesinden dış kapısına kadar incelediler. Pansiyon olacak evler tesbit ettiler. Halkı pansiyonculuğa teşvik edelim diye düşündük. Pansiyonculuk yapan evlerle çok ihtiyacı olanlara öncelik sırasına koyarak evlere de destekler yapılıyor. Evler boyandı. Kahvelere girdik, kötü görünen ne varsa her şeyi değiştirdik. Restoranlara tabak, bardak, masa örtüsü verdik. Satış reyonları çok kötüydü, onları attık. Bizim yaptırdığımız stantları koyduk." İş bununla da bitmemiş, müze restore edilmiş, evlere çiçekler verilmiş, köy meydanına banklar konulmuş. Kısacası köyde gözü rahatsız eden hiçbir görüntü kalmamış.
DİĞER GURME HABERLERİ
 İstediği şarabı içebilen var mı?
 Türkler evde en çok balkabaklı mantı istiyor
 Şili'de bağbozumu zamanı
 Kişiye özel beste yapılır
 Gökçeada belgeseli Osmanlı Bankası Müzesi'nde
 Ankara'da film haftası başlıyor
 Nefes kesen bu şov yirmi yıldan beri hiç durmadan devam...
 Sanal alem Marquez'ini arıyor
 Soframızda nur kaza bela geri dur
 İstanbul akrobasi ile şenlenecek
 Kapitalizm ve Kayserili Kalvinist
 Sakıp Bey'siz hayat zor geliyor
 Küçük buluşlarıyla servet kazandılar
 Ünlülerin favori siteleri
 Kardeşini sokaklara bırakmadı ve kazandı
 Çıkmaz sokakta bir yaz gecesi cinayeti
 Çikolatada kalite devrimi
 Türbanlılar aşkı hak ettiği gibi yaşamıyor
 Şehirli, örtülü ve meslek sahibi
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
  » Gurme
    İyi Yaşa
İslami holdinglerin darbesi ağır oldu
İslami holdinglerin darbesi ağır oldu
İslami holding adı altında topladıkları birikimleri batırıp birçok...
Matematik aşkta da işe yarar
Matematik aşkta da işe yarar
Üniversiteye hazırlık için gittiği dershanede harçlığını çıkarmak...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.