kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Polisin stresi şapkadan
Polisin stresi şapkadan
Eski kıyafetler daha şık
Her baş ölçüsüne göre üretilecek
Renk değişecek

Saç döken polis şapkaları değişiyor

Modacı Faruk Saraç, polislere kıyafet tasarlıyor. İşe şapkadan başlayan Saraç'a göre polislerin stresli olmasının bir nedeni de şapka. Ayrıca terleme ve saç dökülmesinden de yakınıyorlar.


Polisin stresi şapkadan

Erkek modasının ünlü ismi Faruk Saraç bu yıl polisler için çalışacak. "Şu anki şapkalar elektriğin beyinde toplanmasına neden oluyor. Bu da stres yapıyor" diyen Saraç, yeni şapka ve kıyafet tasarlıyor.

Yıllardır milletvekillerinden haber spikerlerine, sanatçılardan işadamlarına kadar Türkiye'nin önde gelen erkeklerini giydiren modacı Faruk Saraç, şimdi de polisler için giysi ve şapka tasarlıyor. Polisleri yeni bir görünüm kazandırmaya şapkadan başlayacak olan Faruk Saraç, aylardır çeşitli tasarımlar üzerine çalışıyor. Saraç, polislerin şu anda kullandığı şapkaları birçok açıdan sakıncalı buluyor: "Bir kere gerçek deri kullanılmadığı için birçok kötü sonuç doğuruyor. Şapkalar polyester veya suni deriden üretildiği için hava almıyor ve terletiyor. Bu saç dökülmesinden strese kadar birçok olumsuzluk yaratıyor. Polislerin sinirli ve stresli olmasının sebeplerinden biri de bence kullandıkları şapkalar. Çünkü şapkaları beyinlerinde elektriğin toplanmasına yol açıyor. Beyinde toplanan elektrik, hava bile almayan şapkadan çıkamıyor. Bu da stres ve sinir yapıyor." Polislerdeki saç dökülmelerini de şapkaya bağlayan ünlü modacı, "Ben polislere yeni şapka tasarlamadan önce en az 150 polisle konuştum. Hepsi de aşırı terlemeden ve saçlarının dökülmesinden yakındı. Ayrıca numaralı üretilmediği için başlarına oturmuyormuş, koşarken başlarından düşüyormuş" diyor. Faruk Saraç, bunları Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'e anlatmış, Aydıner de kendisine hak vermiş. Bu yıl meslekte 25. yılını kutlayan Faruk Saraç'ın, polisler için yaptığı şapka ve kıyafet tasarımından maddi hiçbir kazancı olmayacak. "25. yılımda ülkem için, ülkemin polisleri için çalışmak istiyorum. Müşterilerle ilgilenmeyi bıraktım, kendimi bu işlere adadım. Çünkü bu çalışmalar beni çok mutlu ediyor" diyen Saraç, bu yıl polislerle ilgili başka işlere de imza atacak. Faruk Saraç polislere yeni şapka ve kıyafet düşünürken bir taraftan da onlar için çok büyük bir proje üzerine çalışıyor. Modacı 10 Nisan'da Ankara'da polis teşkilatının kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak Polis Balosu'nda çok özel bir defile sunacak. Defilede, 1845'te kurulan Polis Teşkilatı'nda o yıllardan bugüne kadar giyilen kıyafetlerden örnekler sunulacak.

MÜZE DE AÇACAK
Faruk Saraç bu defile için 4 aydır aralıksız çalışıyor. Önce Emniyet Genel Müdürlüğü arşivi başta olmak üzere çeşitli arşivlerden tarih boyunca giyilen polis kıyafetlerinin resim ve fotoğraflarını toplayan ünlü modacı, 400 kıyafet seçmiş. Çoğu kumaşı yurtdışında veya Denizli gibi illerde özel dokutmuş. Yine orijinaline sadık kalarak şapka, ayakkabı, yemeni, hançer, nişan, madalyon gibi kıyafeti tamamlayan giysi ve aksesuarlar bulmuş veya yeni ürettirmiş. Örneğin oğlak derisinden özel ayakkabı dikilmiş, kullukçu çavuşunun kıyafetinde asılı olan diviti bulmak için üç ay uğraşmış. Defileye bir aydan az bir süre kala koreograf Uğurkan Erez ile birlikte Levent'teki merkezinde sık sık bir araya gelip çalışan Faruk Saraç'tan defile hakkında ayrıntılı bilgi alıyoruz: "Atilla Saral, Burak Hakkı, Murat Mısırlı, Sema Şimşek, Sinem Öztufan gibi 25 profesyonel manken görev alacak. Ayrıca 20 de gerçek polisi podyuma çıkartacağız. Örneğin Nejat Uygur Cibalı Karakolu oyunundan bir bölüm sunacak. Defileyi 11 Nisan'da da Çırağan'da tekrarlayacağız." Bu defileden sonra Faruk Saraç bir polis müzesi kuracak. Emniyet Genel Müdürlüğü müze için Faruk Saraç'a Cibali Karakolu'nu göstermiş.
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Amerikalılar giremedi Esra Beyaz Saray'da
 Gençler seslerini Avrupa'da duyuracak
 Büyüyünce tiyatro izleyicisi olacaklar
 Evde yemek yaparken Tarkan'dan teklif geldi
 "Ey öfke, korku ve öç ustaları"
 Yeniden doğsam yine Memduh'a aşık olurdum
 Erkek adamın erkek çocuğu olur!
 Sokak sokak gezdi Nazlısı'nı buldu
 Ankara sokaklarında itlaf ekipleri olabilir
 Evcil hayvanlara diyet listesi hazırlıyorlar
 Urartular'ın en sadık bekçisi
 Fransız stil ikonu adına özel bir koleksiyon
 2 günde en az kilo
 Ciltteki güneş ve yaşlılık lekelerini silmek mümkün
 Akne, sivilce ve siyah noktalardan kurtulun
 Alexiou İstanbul'a geliyor
 Tarancı şiir dinletisi
 En 'pahalı' şov 22 Mart'ta başlıyor
 14 erkekle savaşıp baklavacı oldu
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Öldür gitsin...
Anne son bir kez yavrusunu burnuyla...
FİLİZ AKIN
Arnavutköy'de köfte ısmarlamak istiyorum
"Okuya, okuya...
SUNAY AKIN
Akgün Akova fotoğraf çekmese ne olur?
O, Ankara'da...
ALİ POYRAZOĞLU
Sayın Bakanlar... Gölgede Muhabbet
Bendeniz, Alem FM'de...
Türk mutfağının kendine özgü bir kokusu olmalı
Sevim Gökyıldız profesyonel yöneticilik yaşamına paralel olarak, Mutfak...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.