kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
  » Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İnşaat tarihinin en ekolojik malzemesi!
İnşaat tarihinin en ekolojik malzemesi!

Kilin inşaat malzemesi olarak geçmişi insanlık tarihi kadar eski. 9 bin yıldan beri kullanıldığı tahmin edilen kilin popülerliği günümüzde de devam ediyor. Halen 2 milyar insan kil yapılarda yaşıyor.

Afrika denince akıllara genellikle safari, kurak araziler ve yoksulluk gelir. Peki ya teknoloji? Pek az insan Afrika'nın sanat ve teknoloji dünyasına getirdiği kazanımlardan haberdardır. Oysa yapılan araştırmalar insanlığın Güney Afrika'da doğup dünyanın geri kalan kısmına yayıldığını daha yıllar öncesinden gösterdi. İnsanlık hem sanat hem de teknoloji alanındaki ilk deneyim ve kazanımlarını bu kıtada yaptı. Yerleşik yaşamla ilgili ilk gelişmeler de yine Afrika'da oldu. Önce mağaralar, sonra hayvan derilerinden yapılan çadırlar ve ardından da çalıyla örülmüş ilk nesil evler bugünkü yerleşim alışkanlıklarımızın temelini oluşturdu. Ancak gerçek anlamda dayanıklı inşaat yapımı kil ile başladı. Bu malzeme insanlara inanılmaz derecede yaratıcılık fırsatı tanımasının yanı sıra onlara o güne kadar görülmemiş büyüklükte eserler yapma imkanı da verdi. Kilin geçmişi ise insanlık tarihi kadar eski. Yaklaşık 9 bin yıldan beri inşaat malzemesi olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Kilin en önemli özellikleri ise şunlar: Bedava, işçiliği kolay ve çöl iklimi için çok uygun bir yapıya sahip. Malzeme bu niteliklerinden dolayı hâlâ yaygın olarak kullanılıyor. Günümüzde bile dünya üzerinde 2 milyar insan kilden yapılma evlerde oturuyor.

Yalnızca ev değil...
Afrika'nın batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine kadar hemen her bölgede kilden yapılma evlerin farklı türevleri bulunuyor. Yer kürenin bu kısmında ise yaşam şartları insanlar için hiç kolay değil. Yüzyıllardan beri güneş, gölgede 45 dereceye varan ısısıyla bu toprakları adeta kavurdu. Akşam saatlerinde ise hava tam tersine dondurucu oldu. Yılın dokuz ayı süren kuraklık döneminde ise Sahra'dan esen kum fırtınaları insanlara göz açtırmadı. Ancak kilin inşaat malzemesi olarak kullanılması da yine bu amansız iklim şartları nedeniyle oldu. İnsan tabiatın kendine verdiği imkanları kullanarak bu şartlarda bile mükemmel eserler vermeyi başardı. Bugün Mali, Burkina Faso, Nijer, Gana, Togo, Benin ve Nijerya'ya bakıldığında ülkelerin büyük bir bölümünde topraktan garip ama aynı zamanda da çok ihtişamlı yapıların yükseldiği görülüyor. Duvarlar, kemerler, sütunlar, teraslar, evler ve kuleler ilk bakışta göze çarpan eserlerin başında geliyor. Bizzat insanlar tarafından yapılmış olmalarına rağmen sanki topraktan çıkmış, doğanın bir paçasıymış gibi duruyor.

Gündüz serin, gece sıcak
Ancak kilin çok benzersiz ama bu bölge için hayati bir özelliği daha var. Isıyı depolama niteliği. Bölgede hüküm süren çöl iklimi nedeniyle Afrika'nın büyük bir kısmında geceleri hava oldukça serinliyor. Bu serinlik ise kil yapılar tarafından emiliyor. Böylece gündüz dışarısı sıcaktan kavrulurken kil evlerin içerisinde serin bir hava hakim oluyor. Gece ise sıcaklık hızla düşüşe geçince bu sefer de gün boyu sıcaklığı depolayan kil duvarlar sıcaklığı yapı içerisine yansıtıyor. Kilin tek düşmanı ise yoğun şekilde yağan yağmur. Ancak yoğun yağmur dünyanın bu bölgesinde neredeyse hiç görülmüyor. Dokuz ay süren kuraklığın ardından genellikle çok kısa süreli yağmur dönemleri oluyor. İşte bu yağmur esnasında kili benzersiz kılan olağanüstü bir olay yaşanıyor: İnsanlar yağmurla birlikte yumuşayan kil yapılarına yeniden şekil vermeye başlıyor. Duvarlar yeniden elden geçiriliyor veya yer değiştiriyor. Odalar küçültülüyor veya ihtiyaca göre büyütülüyor. Yıl boyunca farklı işlerle uğraşan insanlar bu dönemde adeta birer mimar gibi yaşam alanlarına yeniden şekil verip benzersiz eserler oluşturuyor. Örneğin Mali'de bulunan ünlü Büyük Dyen Camii... Yapı, Sahra civarında bulunan en büyük kil yapı olarak biliniyor.

100 yıldır ayakta
1907 yılında inşa edilen yapı günümüze kadar yıkılmadan geldi. Her yağmur döneminde elden geçirilen yapı dönem sonunda yenilenmiş haliyle göz kamaştırır hale geliyor. Bina üzerindeki kazık çıkıntılar ise camiyi yenileyen işçiler için basamak görevi üstleniyor. Eşsiz kil binaların bulunduğu bir başka yer olarak ise Burkina Faso ve Ghana sınırında yaşayan Kessana toplumunun yaşadığı bölge gösteriliyor. Nesillerden beri aynı bölgede yaşayan halk, içerisinde yaşadıkları kil evleri adeta değerli bir vazo gibi işliyor. Seçilen renkler doğayla tam anlamıyla mükemmel bir uyum içerisinde. Birbirine yakın olarak inşa edilmiş köylerde aileler kendilerine ait çok sayıda yapı kompleksi içerisinde yaşıyor. İnsanlar yaşadıkları bölgeleri terk ettikleri zaman ise geride bıraktıkları bunca mükemmel yapı zaman içerisinde yine geldiği yere, yani toprağa geri dönüyor. Sanki daha önce hiç orada olmamışçasına...

Mahmut Sancak

DİĞER EMLAK HABERLERİ
 Kredide taksit yarıya düşecek
 Kurtköy'de 230 bin dolara 2 teraslı villa
 'Tüm evler oyuncaktır kullanışsızsa kenara atılır'
 İstanbul'un bağımlılık yapan ilçesi Bakırköy!
 96 'Sardunya'lı daire 2 yılda teslim
 'Lüks' altın çağını yaşıyor
 ESEN EVRAN : Semt müdavimleri
 Çelik villalı siteler toplu konuta rakip
 171 tane 'Lal' ev satışa sunuluyor
 'Binalar dost gibi durmalı hakimiyet kurmamalı'
 Robot işçiler Ay'da yerleşim kuracak
 Gelecekte 'akıllı ev'ler yaşayacak
 Aktürk villaları bitti sıra yeni konutlarda
 Nişantaşı'na 125 milyon dolarlık alışveriş merkezi
 Yılın başarılı kalıpları seçilecek
 Mimarlık politikası...
 Hektaş 856 evi satışa çıkardı
 'YTL faizi düşer döviz yükselir'
 Misstanbul'da 213 bin YTL'ye 3+1'ler
Akıllı hasta olmayı bu kitapla öğrenin
Prof. Dr. Mehmet Öz, satış rekorları kıracak yeni kitabını çıkardı. Bu kez öğütler, bilinçli hasta olmak...
78. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu
Akademi ödülleri olarak da bilinen Oscar Ödülleri'nin 78'incisi Los Angeles'ta düzenlenen muhteşem bir...
Dünyanın otomobil şovu
Bu yıl 76'ıncısı düzenlenen Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, meraklılarıyla buluşuyor. 2-12 Mart...
Torino 20. Kış Olimpiyatları
2006 Kış Olimpiyatları, İtalya'nın Torino kentinde 10 Şubat'ta başladı. Yoko Ono ve Peter Gabriel'den Imagine...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.