kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
  » Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Memurlara ek ödeme

Ek ödeme alamayan memurlara bu yılın Ocak ayından itibaren 40, Temmuz ayından itibaren 40 YTL daha ek ödeme yapılmasını öngören yasa tasarısı, bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Tasarının, Genel Kurul'da 8 Mart Çarşamba günü görüşülmesi bekleniyor. Tasarıyla, ek ödeme alamayan memurlara 2006 Ocak'tan itibaren her ay 40 YTL, Temmuz'dan itibaren de ilave 40 YTL olmak üzere 80 YTL ek ödeme yapılmasına olanak tanınıyor. Ayrıca, polis ve din görevlilerine aylık ortalama 100 YTL'lik daha artış yapılacak.

Tasarıya göre,
ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan merkezi sınavlarda, başvuru hizmetlerini yürütmek için görevlendirilen Milli Eğitim Bakanlığı personeline, başvuru için adaydan alınan 2 YTL tutarındaki hizmet bedelinin yarısı verilecek. Alınan başvuru bedelinin diğer yarısı da okul aile birliklerine gelir olarak kaydedilecek.

MEB'de norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması durumunda, öğretmenler de sözleşmeli olarak istihdam edilecek. Teknik hizmetler sınıfında bulunan ve açık mahallerde fiilen çalışan personele verilen ek özel hizmet tazminatları 100 YTL'ye yükseltilecek.

DSİ ve Karayolları ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerinde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıların özel hizmet tazminatları, yapılan artışla 120 YTL'ye çıkarılacak. Din ile emniyet hizmetleri tazminat gösterge rakamları yükseltildi. Buna göre, 80 YTL ek ödemenin yanı sıra polis ve din görevlilerine aylık ortalama 100 YTL'lik daha artış yapılacak. Din görevlilerinin alacağı tazminattan, Diyanet İşleri Başkanlığı Genel İdari Hizmetler kadrosunda çalışan personel de faydalanacak.

ÜCRET GÖSTERGELERİ ARTIRILDI

Öğretmenlerin ek ders ücretleri de 3.6 YTL'den 5 YTL'ye çıkarılıyor.

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler de haftalık ders saatlerini aşmaları halinde, okuttukları her bir ders saati için ek ders ücreti alabilecek.

YÖK genel sekreter yardımcıları, Üniversitelerarası Kurul Genel Sekreteri ve yardımcıları, ÖSYM Başkanlığı Genel Sekreterliği, üniversite daire başkanları ve hukuk müşavirleri ile bazı denetim elemanları ve kariyer uzmanlarına makam tazminatı verilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan avukatlar ile hukuk müşavirlerinin ücretlerinin hesaplanmasında kullanılan 6.000 gösterge rakamı, 10.000'e yükseltilecek.

Birinci sınıfa ayrılmış, bu sınıfa ayrıldığı tarihten itibaren meslekte 3 yılını doldurmuş, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kazanmış hakim ve savcılar için belirlenen 5.800 ek gösterge rakamı, 6.400'e çıkarılacak. Böylece bu hakim ve savcılara 45 YTL ödeme yapılacak.

Mesai saatleri dışında, genel tatil günlerinde veya hafta sonu tatillerinde nöbet tutan adli yargı hakim, cumhuriyet başsavcısı, cumhuriyet başsavcı vekili ve cumhuriyet savcılarına, adli yargıda bunlarla birlikte nöbet tutan adli personele ödenen nöbet ücreti gösterge rakamları da artırılacak.

EMEKLİ PİLOTLARA SAĞLIK YARDIMI

Emekli pilot subayların yeniden THY'de çalışmaları halinde, tedavi yardımından faydalanmasına imkan tanınacak. Emniyet hizmetleri sınıfları ile çarşı ve mahalle bekçisi kadrolarından emekli aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay 100 YTL ödenecek.

ÜST KURULLARIN AĞIRLAMA GİDERLERİNE SINIRLAMA

Kurum, kurul, üst kurul, enstitü, teşebbüs, fon ve diğer adlarla kurulmuş kamu kurum ve kuruluşlarında, kanunlarda aksine hükümler olsa dahi, kendi özel mevzuatındaki hükümler uyarınca yapılacak temsil ve ağırlama giderlerinin yıllık toplamı, başkan ile temsil yetkisini haiz personelin bir aylık ortalama net ücretinin 2 katını geçemeyecek.

Adli Tıp Kurumu personeline, döner sermaye gelirlerinden karşılanmak üzere yapılan ödemeler de yükseltilecek. Sendika üyesi personele, sendika aidatlarından kaynaklanan kesintilerin telafisi için aylık 5 YTL ek ödeme yapılacak. Aile yardımı ödeneği gösterge rakamı 1.250'den 1.500'e çıkarılacak.

EK ÖDEME ALACAK KURUMLAR

Ek ödeme alacak kurumlar şunlar: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Yüksek Seçim Kurulu, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, AB Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı ile bağlı kuruluşları, Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu, üniversiteler ile yüksek teknoloji enstitüleri, Emniyet, DSİ, Karayolları, Tapu ve Kadastro, Orman, Tarım Reformu, Petrol İşleri, SHÇEK, Basın-Yayın ve Enformasyon, Gençlik ve Spor, Vakıflar, Sivil Havacılık, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, İller Bankası, Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlükleri, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların bağlı kuruluşları, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları mahalli idare birlikleri ile Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü'nün merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında yer alanlar ile subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar.

EK ÖDEME ALAMAYACAK OLANLAR

Ek ödeme alamayacak kurumlar ise şöyle: Makam, yüksek hakimlik, temsil veya görev tazminatlarından yararlananlar, kadro karşılığı sözleşmeli olarak istihdam edilenler, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlananlar, bir kadroya vekalet edenler.

Kadro karşılığı sözleşmeli personel hariç olmak üzere, çeşitli statülerde istihdam edilen sözleşmeli personele, sözleşme ücretiyle ilişkilendirilmeksizin, tasarıda belirtilen tutarı aşmamak üzere ek ödeme yapılmasına, ilgisine göre Yüksek Planlama Kurulu (YPK) ile Bakanlar Kurulu yetkili olacak.


(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 Asgari ücretin 3'te 1'ine bir sepet meyve
 Vakıfbank'tan kredi kartı borç transferi
 Maastrich kriterlerini 2006'da yakalarız
 Piyasalarda geçen hafta
 'Kaptan köşkünü bırakmayız'
 4 aydır yükselen TÜFE şubatta 2005 hedefini bile aştı: %8.15
 Utangaç off-shore'cuya 2 milyon YTL'lik ceza
 Libananco'ya karşı iki koz
 2001'de sermaye arıyordu şimdi 4. büyük özel banka
 Şubelerdeki personelin yıldızı yeniden parlayacak
 990 dairelik dev rezidans gelecek, ciro katlanacak
 Alışverişte 1 milyar Euro'luk çokuluslu yatırıma ilk imza!
 Türkiye'de 2.5 milyon konuta ihtiyaç var
 Carrefour: Mağazalar yasası, büyükleri kaçırır
 Doany Telekom'da yeni genel müdür Ekinalan ise 'Proje...
 Şehir içi telefonda rekabet başlıyor
 İnternet genişbant hizmeti ile ucuzlayacak
 Çikolata petrol gibi değerlenecek
 Dolarda turuncu devrim dönemi
 Reklamın saniyesi 60 bin $
 Serdengeçti'nin yardımcısı emekli oluyor
 Türk eurobondlarına ilgi giderek artacak
 Doğalgaz santrallerine prensip kararıyla izin
 TMSF silah satacak
 Borsa yüzde 1.1 düştü
 EPDK üyeleri TÜPRAŞ'ı gezdi
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Tekstilin umudu Paris'te yeşerdi
Tekstil son günlerin en...
MELİHA OKUR
Akbank'ın gözü dev bir partnerle kamuda
Türkiye çok acı...
Doktor da yeşil karta başvurdu
Uzman doktor, ataması yapılmayınca yoksullara verilen yeşil kart için...
İki canın bedeli 10 milyar mı?
Kürtajda ölen kadının babası, doktor hakkındaki şikâyetinden...
Suç cehenneminden ana baba kucağına
Suç cehenneminden ana baba kucağına
Kapkaç çeteleri 'hava köprüsü' kurdu. Güneydoğu'dan kaçırıldıktan...
İslami kesimde yeni trend 'Erdoğan tarzı'
İslami kesimde yeni trend 'Erdoğan tarzı'
''TESEV'in yaptığı araştırmaya göre Başbakan Erdoğan, yaşam biçimiyle...
IMKB
E: 46.366 D:% -1,12
DOLAR
S: 1,302 D:% -0,192
EURO
S: 1,567 D:% 0,352
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu