kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
"AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var"

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye'nin AB'ye değil, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Verheugen, Avrupa Komisyonu Bonn Bölge Bürosu'nda katıldığı "AB'nin Ekonomisi ve Enerji Politikası" konulu toplantıda, Türkiye'nin AB'ye değil, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu belirtti. Verheugen, "Ben hala Türkiye'nin bize değil, bizim onlara ihtiyacımız olduğu görüşündeyim. Bunun için pek çok neden var" dedi.

Türkiye'nin büyük bir İslam ülkesi olduğunu vurgulayan Verheugen, "Batıya
açık büyük bir İslam ülkesi olan Türkiye, batıyla İslam dünyası arasında köprü vazifesi görecek. Türkiye, bulunduğu coğrafi konum olarak da önem teşkil ediyor ve büyük bir ekonomik güce sahip, ayrıca kalabalık bir nüfusu var. Bunların yanında AB'ye üye olmak isteyen bir ülke. Sebepler çok kuvvetli" diye konuştu.

Verheugen, Türkiye'nin AB'ye girme sürecinin nasıl devam edeceğini zamanın göstereceğini vurgulayarak, daha pek çok gelişmenin de olması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde AB'nin de yapması gerekenler olduğuna işaret eden Verheugen, "Bazı şeyler el ele yapılarak sonuca ulaşır. Türkiye'nin çözmesi gereken sorunlardan birisi kadın hakları meselesi. Ayrıca güvenliğinin de sağlıklı olması gerekli" diye konuştu.

Günter Verheugen, bir soru üzerine Türkiye'nin şu andaki siyasi seyrini değerlendirmenin zor olacağını belirterek, "Benim Genişlemeden Sorumlu Komisyon üyesi olduğum 1999-2004 yılları arasındaki dönem için konuşmam daha doğru olur. Ecevit hükümeti döneminde az yol alınırken, Erdoğan'ın iktidara gelmesiyle kısa bir dönemde çok hızlı yol alındı.

Türkiye yapılması gerekenleri yapıyor. Doğru bir istikamete doğru yol alıyor" dedi. Türkiye'de bazen çok ilginç gelişmelerin de yaşandığını söyleyen Verheugen, her şeye rağmen Türkiye'nin gidişatından memnun olduğunu ifade etti.