kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
  » Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Depresyon! 2020'de ikinci ölüm nedeni
Uykusuzluk çekiyorsanız...

Depresyon! 2020'de ikinci ölüm nedeni

ABD'li Prof. Dr. Charles Nemeroff, depresyonun ileriki yıllarda dünyadaki en ciddi sorunların başında geleceğini söylüyor. Elde edilen bilimsel verilere göre; genellikle uykusuzlukla başlayan depresyon hali, 2020 yılından itibaren kalp hastalıklarından sonra insanların ikinci ölüm nedeni olacak

Ergenlik çağında yaşanan sorunlar, eşler arasında uyuşmazlık, suistimal, ölüm, işsizlik ve stres; çağımızın hastalığı haline gelen depresyonun en önemli nedenleri. Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası ve Harvard Üniversitesi'nin araştırmalarına göre; 2020 yılında depresif bozukluklar, kalp hastalıklarından sonra yaşamı ikinci derecede etkileyen hastalık olacak. Dünyanın önde gelen psikiyatristlerinden Amerikalı Prof. Dr. Charles Nemeroff, depresyonda erken tedavinin önemine değinerek, 1960'lı yıllarda depresyon hastalığındaki başlama yaşı 55 iken; günümüzde 24'e kadar indiğine dikkat çekiyor. Amerika'da yayınlanan Neuropsychopharmacology dergisinin genel yayın yönetmeni olan, Ulusal Zihin Sağlığı Enstitüsü Zihin Sağlığı Danışma Konseyi ve NASA Biyomedikal Araştırma Konseyi'nde görev yapan Nemeroff; depresyon sonucu geçen yıl ABD'de 11 bin cinayet işlendiğini ve 28 bin intihar vakası görüldüğünü söylüyor.

KADINLAR ÇOK DEPRESİF
Dünya Sağlık Örgütü'nün depresyonu dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından biri olarak kabul ettiğini belirten Nemeroff, Dünya Sağlık Örgütü, Harvard Üniversitesi ve Dünya Bankası işbirliğinde depresyon üzerine bir çalışma yapıldığını anlatıyor. Araştırma sonuçlarında depresyonun kişiler için büyük bir engellilik sebebi olarak ortaya çıktığını ifade eden Nemeroff, şöyle konuşuyor: "Araştırmada hastalığın sebepleri ve ileriye dönük olarak bakıldığında; 2020 yılı itibariyle ortaya çıkacak maluliyet ve engellilik durumu irdelendi. Depresyon büyük bir engellilik nedeni olarak ortaya çıktı. Depresyon ve onunla birlikte gelen intihar, dünya çapında büyük bir sorun. Kalp hastalığı, inme, diyabet ve hatta bazı kanser türlerine bile sebep olabiliyor. Yani depresyon hastası olmak beraberinde diğer ciddi hastalıklara da hassasiyeti getiriyor." Depresyonun ergenlik çağı öncesindeki kadın ve erkeklerde görülme sıklığı aynı oranda. Ancak ergenlik sonrası tüm dünyada kadınların erkeklere oranla iki kat daha fazla risk altında olduğu ortaya çıkıyor. Özellikle doğum sonrasında kadınların bir kısmının ciddi depresyona yakalandığını vurgulayan Nemeroff, "Kadınların yüzde 10'u doğum sonrasında ciddi depresyona giriyor. Doğum sonrası depresyon bir sendromdur. Kadın gece uyuyamaz ve yemek yiyemez hale gelir. Çocuğu ile duygusal anlamda bir araya gelemez, çocuğunun varlığı onu rahatsız eder ve intiharın hayalini kurar. Hatta çocuğunu şeytan olarak görüp, ona zarar vermeye çalışan kadınlar da vardır" diye konuşuyor.

MACARİSTAN VE JAPONYA
Depresyonun en çok Japonya ve Macaristan'da görüldüğünü vurgulayan Nemeroff, Türkiye'deki depresyon oranının da dünya ortalamalarında olduğunu dile getiriyor. "Depresyon tedavisi konusunda pek çok yöntem var" diyen Nemeroff, orta şiddetli depresyonda bilişsel-davranışsal tedavinin çok etkin olduğunu söylüyor. Charles Nemeroff, şöyle konuşuyor: "Ayrıca belirli antidepresan ilaçları var. Daha ağır depresyon hastalarında hastanede tedavi gerçekleştiriyoruz. Ama depresyon hastaları, genellikle doktora gitmiyor. Örneğin ABD nüfusu için 300 dersek, 300 kişinin sadece yüzde 17'si depresyon hastası. Bu yüzde 17'lik kısmın sadece üçte biri doktora başvuruyor. Doktora başvuranların ise sadece yarısına yeterli tedavi uygulanabiliyor."
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Yorgunluk Siroz Belirtisi Olabilir
 Detoksla Vücudunuzu Arındırın
 Stres Yaşlanmayı Hızlandırıyor
 Şimdi Tam Detoks Zamanıdır!
 Yorgunluk Birçok Hastalığa Karşı Korur Ve Güçlendirir
 Tükenmişlik Sendromu Kapınızda
 Depresyon! 2020'de İkinci Ölüm Nedeni
 Kök Hücre Uygulamalarım Bir Deney Değil Tedavidir
 Fizik Tedavi Bağımlılıktan Kurtarır
 Omurilik Deneyleri Paralı Olursa Türkiye'nin Tıp İtibarı...
 Felçliler Bir Gün Yürüyecek
 Omuriliğe Kök Hücre Tedavisi Mucize Mi Skandal Mı?
 Kokunun Seks Gücünü Keşfedin
 Aşk Cinsel Sorunların En İyi İlacı
İstanbul'un tarihi baleyle anlatılacak
İstanbul'un tarihi baleyle anlatılacak
Balerin Hülya Aksular, İstanbul'un 550 yıllık tarihini dans...
'Fikriye ve Latife' 8 Mart'ta sahnede
'Fikriye ve Latife' 8 Mart'ta sahnede
Dilruba Saatçi'nin yazıp sahneye koyduğu 'Fikriye ve Latife- Mustafa...
Sen de mi Akın Akın bey!
Sen de mi Akın Akın bey!
Milano'daki moda haftasına giden bir arkadaşım emekli bankacı...
Kümeli'den kopamıyor!
Kümeli'den kopamıyor!
Pınar Altuğ'un hayatının hemen her döneminde kilolarıyla başı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.