kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Marketlere kısıtlama TBMM'de

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan'ın, büyük mağazaları tanımlayan ve çalışma usullerini belirleyen kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklif, büyük mağazaların, hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında çalışmasını öngörüyor. Bu mağazaların haftada 1 gün kapalı tutulmasına da odalar ve belediyeler karar verecek.

Büyük mağazaların kurulmaları ve ticari faaliyette bulunmaları iledenetlenmelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen teklif, hangi ad altında olursa olsun, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri sınırları
içinde kalan, toplam alanı 400 metrekare üzerinde satış alanına sahip veya 3'ten fazla şubesi olan mağazaları kapsayacak.

Teklif, büyük mağazayı, ''400 metrekarenin üzerinde satış alanına sahip olan süpermarket, hipermarket, megamarket, grosmarket, tanzim satış mağazası ve benzeri isimler altında tüketim maddeleri ile ihtiyaç malzemelerinin toptan veya perakende satışının yapıldığı işyerlerini, 3 ve üzeri zincir mağazaları'' olarak tanımlıyor.

Buna göre, büyük mağazaların kuruluşuna, büyükşehir belediyeleri ile belediyeler tarafından izin verilecek.

Satış alanı 10 bin metrekareyi geçmeyen büyük mağazaların kuruluş izinleri, imar planında ticaret merkezi olarak ayrılmış alanlarda, doğrudan büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından verilecek. İmar planlarında ticaret merkezi olarak ayrılmamış alanlarda, bu izin, ilgili odanın görüşü alınarak verilecek.

Satış alanı 10 bin metrekareden fazla olan büyük mağazaların kuruluş izinleri ise imar planlarında ticaret merkezi olarak ayrılmış alanlarda, ildeki dernek ve odaların görüşü alınarak, doğrudan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanacak. Büyük mağazaların yakınlığı, birbirine 500 metreden az olmayacak.

BÜYÜK MAĞAZALAR SİCİLİ

Her ilde ticaret ve sanayi odası bünyesinde, ''büyük mağazalar sicili'' oluşturulacak. Yetkili makamlarca kuruluş izni verilen büyük mağazalar, ''sicil defterine'' kaydedilerek bir sicil numarası alacaklar. Büyük mağazalar ile büyüklüklerine bakılmaksızın, bu mağazaların satış zincirleri ve şubelerine ait belgeler, sicil dosyasında saklanacak.
Büyük mağazaların aynı yerleşim merkezinde doğrudan veya dolaylı olarak satış mağazaları zinciri kurmaları ve şube açmaları da bu kanunhükümlerine tabi olacak.
Büyük mağazalar, büyükşehir belediyesi veya belediye mücavir alanlarında, satış alanları toplamının en az yarısına, bunun dışındakiyerlerde toplam alanın tamamına karşılık gelecek bir alanı otopark olarak düzenleyecekler.

İSTİSNALAR

Teklifte, satış alanı itibariyle 400 metrekareyi aşmayan veya 3'ten fazla şubesi olmayan mağazalar, ilaç ve ecza depoları ile eczaneler, mahalli idareler tarafından oluşturulan ve ruhsatlı esnafınyer aldığı semt pazarları, sadece ürettikleri mamulleri doğrudan halkasatmak kaydıyla bin metrekareyi aşmayan fabrikaların satış mağazaları,kuruluş izninin dışında tutuluyor.

İZİNSİZ KAMPANYA YASAK

Büyük mağazalar, ürünlerin etiket fiyatını, tedarik fiyatının altında belirleyemeyecek. Aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa, bu mağazalar, tedarikçi veya üreticiden hizmet, raf, katılım, anons bedeli ve benzeri uygulamalarla herhangi bir ücret talep edemeyecek. Son kullanma tarihini açıkça etiketinde belirtmeden, tüketim mallarınailişkin indirimli veya hediyeli satış kampanyası düzenleyemeyecekler. Bu mağazalar, zamanı ve süresi belirlenmemiş indirimli satış kampanyaları yapamayacaklar. İndirimli satış kampanyalarını, ancak bağlı bulundukları odadan izin almak kaydıyla, bayramlarda ve özel günlerde, ticari faaliyetlerinin tasfiyesi ve işyeri değişikliği halleri ile yaz ve kış sezonu bitiminde, mevsim sonu indirimi olarak yapabilecekler.

GECE ÇALIŞMA YASAK, HAFTA BİR GÜN TATİL

Hafta içi çalışma saatleri sabah 10.00, akşam 20.00 olacak. Büyük mağazaların haftanın bir gününde faaliyet gösteremeyecekleri, odanın görüşü alınarak, bakanlık, büyükşehir belediyesi ve belediyelerce karara bağlanacak. Bu hüküm, belediye mücavir alanı dışında kurulan büyük mağazalara uygulanmayacak.

Mücavir alan içinde olanlar, müşteri taşıma servisçiliği yapamayacaklar veya yaptıramayacaklar.

İZİNSİZ MAĞAZALARA, 100 M2 BAŞINA 1000 YTL CEZA

Kuruluş izni almaksızın kurulan ve ticari faaliyette bulunan büyükmağazalar, büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından kapatılacak ve bunların işletmecileri, satış alanları itibariyle 100 metrekare başına 1000 YTL para cezasıyla cezalandırılacaklar.
Büyük mağazaların, rekabeti bozucu nitelikteki faaliyetleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Rekabet Kurumu'na iletilecek. Büyük mağazaların tedarikçileri veya üreticileri ile yaptıkları sözleşmelerden doğan ihtilaflar, sözleşmelerinde belirtilmesi halinde oda veya TOBB tahkim kurullarında çözülecek.

'AB MÜKTESEBATINA UYGUN'

Teklifin gerekçesinde, özellikle yerleşim merkezlerinde kurulan vebüyük mağaza olarak adlandırılan alışveriş merkezlerinin yeterli otoparklarının olmamasının, müşteri ve araç trafik yoğunluğu şikayetlerine yol açtığı belirtildi.

Gerekçede, büyük mağazaların kurulmasının ve ticari faaliyette bulunmasının onaya bağlanması ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslarının belirlenmesinin zorunluluk taşıdığı vurgulandı.

60 milyar dolarlık bir piyasayı ilgilendiren yasa teklifinin, mevcut haliyle AB müktesebatına uygun olduğu ifade edilen gerekçede, şu görüşlere yer verildi:

''Bugün ülkemizde yaklaşık 122 bin bakkal, 62 bin büfe vardır. Satış alanı 400 metrekarenin altında ayrıca 16 bin, satış alanı 400 metrekarenin üzerinde ise 14 bin market faaliyet göstermektedir.

Teklifin yasalaşması halinde, serbest piyasa ekonomisi, rekabet koşulları, haksız rekabetin önlenmesi, piyasa işleyişinin sağlıklı yürütülmesi açısından küçük esnafımız rahatlayacaktır.

Teklif, büyük alışveriş merkezlerinin çalışma saatleriyle ilgili olarak AB ülkelerinde yürürlükte olan mevzuat baz alınarak, işçilerin çalışma saatlerine ilişkin zorunluluk getirmektedir.''

'TEKLİF, OLİGOPOLÜ ÖNLEME KAYGISI TAŞIYOR'

Dünyanın her yerinde marketlerin uyacağı kuralların yasayla belirlendiği kaydedilen gerekçede, Türkiye'de ise bu konuda yasal bir düzenleme bulunmadığı, bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmelerin, esnafın, bakkalların ve marketlerin ezilmesinin devam edeceği, büyük mağazaların da ticari yoğunluktan dolayı aşırı rekabet yapacağı belirtildi. Gerekçede, ''Teklif, bu nedenle muhtemel oligopol durumunuönleme kaygısı taşımaktadır'' denildi.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Vekil çocuklarına kırmızı pasaport
 İsrail'den geri adım
 "Rum yönetimi AB'yi aldattı"
 'Komşuyla' aramız çok iyi
 Ak Parti binasında patlama
 ABD: Türkiye bilgilendirdi
 Hamas randevusu ahlaki sorumluluk
 Türbanı çözemedik Hamas'ı çözelim hali
 ABD elçisi Wilson'dan üstü kapalı uyarı
 İsrail'le buzlar AKP'de eridi
 Condi bizi es geçip gitti
 Ağar: Davet edip sonra kaçmak olmaz
 Gürbüz RTÜK üyeliğini bıraktı
 Başbakan'a sürpriz doğum günü partisi
MUHARREM SARIKAYA
Yolgeçen tebliği...
Ankara bir süredir Dış Ticaret...
YAVUZ DONAT
Kırmızı alarm
Celal Sönmez'i uzun uzun anlatmaya gerek...
Seray'dan ortaya karışık albüm
İddiaya göre 'Yeni Bir Karar' adlı şarkıyı önce Seray Sever, sonra...
Futbol erkeği bozar mı?
İngilizler araştırdı: 'Futbol fanatiği erkek kız gibi tepki verir'...
'Sauna Çetesi'ne asker el koydu
'Sauna Çetesi'ne asker el koydu
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ün "gereği yapılsın" talimatı...
İzinsiz gösteriler artık demokratik eylem
İzinsiz gösteriler artık demokratik eylem
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl yapılan yüzlerce izinsiz...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu