kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kültür Bakanı Atilla Koç
PKK Koç'u öldürecekti
'Tabağa rağmen nazar değdi'
'Çakıcı çok yakışıklıydı'
Yarın

PKK Koç'u öldürecekti

Sedat Karagül, 1991'de dönemin Siirt Valisi olan Turizm Bakanı Koç ile Belediye Başkanı Çalakulu ve kendisini 3 PKK'lının öldürmeyi planladığını, başkanın vurulduğunu açıkladı.

Hukuk sisteminin çarpık yanlarını tüm gerçekleriyle ortaya koyan Sedat Karagül, çarpıcı açıklamalarını sürdürdü. Karagül, bugünün Turizm Bakanı Atilla Koç'u Siirt'te Ağır Ceza Reisi iken tanıdığını belirterek, "O dönem Atilla Koç, Siirt Valisiydi. Ama hiç uyumazdı. Hatta ikimize suikast düzenleneceğini haber almıştık. PKK'lılar bizi kara listeye almıştı" diye söze başladı. Siirt'te görev yaparken, 1991 yılında üç PKK'lının Siirt'e gelerek bir gardiyanın evinde kaldıklarını anlatan Karagül, "Sonradan öğrendiğime göre, üç kişinin görevi de ayrıymış. Biri ağır ceza reisini yani beni vurmaya gelmiş. Oysa beni tanımıyor, etmiyor. Bir tanesi dönemin Valisi Atilla Koç'u vurmayı planlamış. Diğeri de belediye başkanı Mahmut Çalakulu'yu vurmak üzere gelmiş. Başkanı gerçekten vurdular, hatta çocuğuyla birlikte" dedi ve ekledi: "Sonra eve baskın yapmışlar. Birini ayağından yaralı olarak yakalamışlar. Bu kişi itirafçı oldu ve çok büyük faydaları dokundu. Emniyet o dönem bana söylemedi. O zamanki Tugay Komutanı da şimdiki Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök. Emniyet Müdürü, olayı nice sonra bana söyledi. İtirafçı, 'Ses getirsin diye reisi öldürmek istedim' demiş. Halbuki beni hiç tanımıyordu." Atilla Koç'la Bakan olunca görüşmeyi kestiğini belirten Karagül, "Koç, Siirt'ten sonra Giresun'a gitti. Ama bakan olunca irtibatımız kesildi. Ne yapayım, hoşlanmıyorum öyle şeylerden" dedi. Karagül, olay açıklamalarını şöyle sürdürdü:

İBDA-C TEHDİT ETTİ

*
"Bugüne dek İBDA-C'nin dışında hiç kimseden tehdit almadım. Hatta ben ayrılırken bir PKK avukatı, 'Sen başkaları gibi hiç endişe duyma, sen bize çok güven verdin, sağcısı solcusu, esrarcısı eroinmanı herkes sana güveniyor. Bizim örgütlerden hiçbir kötülük bekleme' dedi. İBDA-C ise iki kez ölümle tehdit etti beni. Duruşmada beni tehdit ettiler. Ben işaret edince kıyamet koptu, kan gövdeyi götürdü. Çok üzüldüm sonra. Kızlar da vardı aralarında. 'Reis bunlar hep senin yüzünden, sen görürsün' dediler bana. Daha sonra İBDA-C'nin ölüm listesinde adımın olduğunu öğrendim. Korkmadım, ama endişelendim tabii."

* "Mirzabeyoğlu, ilk gün duruşmada çok kötü durumdaydı. Savunma yapamadı. Devlet otoritesinin hiçe indiği bir davadır bu. Devlet otoritesi sıfır olmuştur. Mirzabeyoğlu'nu duruşmaya getiremiyorlardı. Sonra herkese 'Ya getirirsiniz, ya da hakkınızda işlem yapacağım' dedim. Güçlükle getirebildiler."

'KAĞIT BULAMAZDIK'

*
"Yargıda elinizi neye atsanız sorun. Yine sorunlar şimdi biraz daha azaldı gibi. Bizim dönemimizde en basiti kırtasiye sorunu korkunçtu. Mesela ben duruşmaya kağıt bulamazdım. Türk zekası üstün ya. Seçim mazbataları vardı büyük büyük kağıtlar. Onları kesiyorduk. Mübaşirler hazırlıyordu. Çok adi bir kağıttı ama. Arkasında insanların isimleri var, kimi parmak basmış, kimi imza atmış. Çok çirkin bir durum. Çok üzülürdüm. Sonra karar yazacağız ya, onunla karar yazacak halimiz yok ya. Gidip kaymakamdan, jandarma komutanından kağıt isterdik."

* "Fiziksel şartlar da adalete uygun değildi ki. Adalet Sarayı diyorsun ama üstte maliye, altta adliye, en altta cezaevi vardı. O zaman duruşma salonu yok. Duruşmaları odamda yapıyorum. Odada eski tip odun sobası var. Hatta erken kalkıp mübaşire siz hazırlayın diyordum, sobayı ben yakıyordum. Binalar kokuyordu. Hatta bir daktilo şeridini korkumdan saklamıştım. Lazım olur diye. 1970-77 yılları arasında biz bu şartlarda görev yaptık. Ama şimdi şartlar değişti."

Özlem Yılmaz Murat Keklikçi


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Boğaz hattına hızlı sefer
 Bayraklı karşılama
 'Doğubayazıt özel mi seçildi?'
 Türk halkından ağlatan destek
 Iğdır'dan Keşmir'e yardım için geldiler
 Suikast silahları Zaho'dan mı geldi?
 Başkanın imamlık hevesi yaktı
 Sahte rakı içenlerin savaşı
 Savcıdan vekile tazminat davası
 Van ve Hakkâri'de 168 köy yolu kapalı
 Sivas'ta 900 kişilik aile bayramlaştı
ÖMER LÜTFİ METE
27 Mayıs'tan Ağca'ya
Kendini kahraman hissetmesi için...
ERDAL ŞAFAK
Aylanur'dan Ağca'ya
İnfaz savcısının hesabı doğru veya...
Hacılar Mina'da birbirini ezdi
İzdihamda 3 Türk ölürken 14'ünden haber yok 2 Türk ise...
"İran'la artık çıkmaz bir sokaktayız"
İran nükleer tesislerdeki mühürleri söküp çalışmalara başlarken,...
İki proje tek hedef
İki proje tek hedef
Seyrantepe arazisinde en yetkili isim olan Şişli Belediye Başkanı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu