kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
  » Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Refik Durbas @ SABAH
 

Camaltında devr-i alem

Şahmaran, Ortadoğu ve Anadolu halk inancında başı kadın, gövdesi yılan biçiminde olan, insan gibi konuşan, olağanüstü ve efsanevi bir varlıktır, yeraltı aleminde yaşayan bir ejderha; daha doğrusu yılanların şahı. Hikayeye göre Danyal Peygamberin, ölümüne yakın Camasb adında bir oğlu olur. Odunculuk yapan Camasb, bir gün dağdan odun getirirken arkadaşları ile yağmura tutulur ve içinde bal kuyusu bulunan bir mağaraya sığınırlar. Kuyudaki balı çıkarıp satarlar; dibinde kalanı da çıkarmak için Camasb, kuyuya iner. Fakat arkadaşları Camasb'ı kuyuda bırakıp giderler. O da kuyuda bir delik görür, buradan geçerek bahçelik bir yere ulaşır. Burası, insanların gazabından kaçarak gizlenen Şahmaran'ın ülkesidir. Pera Müzesi, bugünlerde bir Şahmaran ülkesi... Başta "Şahmaran" olmak üzere, camın arka yüzeyine toz boya, guvaş, yağlıboya ve akrilikle yapılan ve Antik Çağlar'dan bu yana uygulanan resim tekniği yapılan camaltı resimleri, dünyanın dört bir yanından toplanan örnekler ile "Camaltında Devr-i Alem" başlığı altında Pera Müzesi'nde sergileniyor çünkü... Neveser Aksoy, sergi kataloğunda, bu ülkenin fotografisini şöyle çıkarıyor: "20. yüzyılın ortalarına kadar çok yaygın olan bu resimler, evlerin dışında mescit, tekke, türbe gibi dinsel mekanlarda, kahvelerde, şekerci, kasap ve berber dükkanında sık sık kullanılmıştır. Bugün ise ancak çok az sayıda, bazı eski mahallelerdeki dükkanlarda, dinsel yerlerde ve köy evlerinde görülebilmektedir. Canlı ve parlak renkleriyle göze hoş gelen ve bir zamanlar çok moda olan bu resimlerin çoğunlukla dinsel olan konuları, zamanla bunlarda insanı nazara, hastalıklara karşı koruyucu bir güç bulunduğuna ve bulundukları yere bereket, bolluk getirdiklerine inanılmasına yol açmıştır." Serginin dikkate değer bir özelliği de Türkİslam sanatında "suret" yasak olduğu için, hat sanatının olağanüstü güzellikte, adeta bir resim olarak camaltına yansıması; buna karşılık Avrupa ve Amerika'da yapılanların klasik resim anlayışıyla paralellik göstermesi... Bu, bir anlamda iki farklı kültürün, iki ayrı dünyanın cama yansıması... Neveser Aksoy'un şu görüşüne de katılmamak mümkün değil: "Camaltı resimleri çok az araştırmacıyı ilgilendirmiştir. Müzelerimizdeki paha biçilmez tarihi eserlerin yanında sanat tarihçi ve araştırmacıları vitray ve diğer cam işlerine gösterdikleri ilgiyi camaltı resimlerine göstermemişlerdir. Müzelerimiz de camaltı resim koleksiyonu bakımından zengin olmadığı gibi, olan yapıtlar da pek sergilenmemektedir." 8 Ocak 2006 tarihine kadar zamanınız var. Pera Müzesi'ni gezin ve kimi camaltı resimlerinde yer alan aynaya bakarak hem geçmiş ve geleceğinizin, hem "Şahmaran" ın ülkesinde keyifli bir geziye çıkın. Kendinizle birlikte, Türk halk sanatının önemli bir dalını ve özelliğini de keşfedeceksiniz.

MELİH CEVDET'E SAYGI
Geçen yıllarda kaybettiğimiz şair, romancı, deneme yazarı Melih Cevdet Anday yarın akşam 19.00'da, Beşiktaş Belediyesi'nin Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Ustalara Saygı" etkinliğinde anılıyor. Faruk Şüyün'ün sunacağı geceye İsa Çelik, Arif Damar, Atilla Şendil, Deniz Gökçer, Yıldız Kenter, Doğan Hızlan, İlhan Selçuk, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Orhan Kahyaoğlu, Özen Yula, Turgay Fişekçi, Zeliha Berksoy, Zeynep Oral katılacak, ben de Anday ile ilgili anılarımı anlatacağım.

BOYNER'DEN BARIŞ MESAJI
Boyner Mağazaları'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlediği "Dünyada Barış İçin Mesajım Var" yarışmasında Murat Mete, "Her yarışın bir galibi vardır. Ama savaşın asla... 'Barış İçin Yarışın'. Asla Yenilmezsiniz..." mesajı ile birinci oldu. Murat Araş'ın ikinci, Ceyda Mete'nin üçüncü olduğu yarışmada seçici kurul Hande Öz, Kaan E. Bilge ve Jale Aytaçoğlu'nu da jüri özel ödülüne değer buldu.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Yeni yıla alfabe   / 01-01-2006
 Siena ve Ülkerspor kültür maçı   / 25-12-2005
 Gönülden düşen şiir   / 18-12-2005
 Kars'tan, Picasso'dan Blues'dan üç fotoğraf...   / 27-11-2005
 Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde   / 20-11-2005
 Farkında mıydık Sulhi Dölek'in?   / 13-11-2005
 Camaltında devr-i alem   / 30-10-2005
 Borusan Filarmoni sezonu açtı   / 23-10-2005
 "Mücevher" bir konser, bir kitap   / 16-10-2005
 Galataport'ta Assos taşları   / 09-10-2005
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Karlık
Batman'dan İstanbul'a her geldiğimde iki eli...
REFİK DURBAŞ
Herkesin içinde bir aymazoğlu
Sürekli olarak yangınların...
Alkolle çalışan uçak geliyor
Alkolle çalışan uçak geliyor
Embraer'in geliştirdiği etanolle çalışan uçak EMB Ipanema 202 deneme...
Yelken fırsatını kaçırmayın
Yelken fırsatını kaçırmayın
Yelken, her mevsim ve ailece yapılabilecek bir spor. Henüz...
Başkalarının hayatını yaşamayın
Çevremizdekilerin bize uygun gördüğü hayatı yaşamaya çalışmaktan,...
Botoksun Fransız kralı
Hollywood yıldızlarından Avrupa jet sosyetesine pek çok ünlü isim...
Soros'dan sonra meclis de zeytini keşfetti
Aziz milletimiz zeytinyağını seviyor mu? Hadi sevdi, alabiliyor mu? İşte işin...
Mutfakları şenlendiren yemek kitapları
Anı kitapları, yeme içme kültürümüze ışık tutmaya başladı. Güzel tarifler ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.