kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
  » Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Refik Durbas @ SABAH
 

Galataport'ta Assos taşları

Hakir ve fakir Evliya Çelebi, "Seyahatname"sinde şöyle anlatır zamanındaki İstanbul'un kapılarını: "Yedikule'nin dışındaki hendek kenarınca ta Eyyubel-Ensari kapısına gelinceye kadar 8810 adım ve 6 kapıdır. Küçük Ayvansaray kapısından Bahçekapısı'na kadar 6.500 adım ve 14 kapıdır. Yenisaray ki padişah sarayıdır- Arap ambarı dibinde Kireççibaşı kapısından Yenisaray'ın tamamen etrafı 16 kapıdır. Ahırkapı'nın dışında yeni yapılan umumi yol üzerinde ta Yedikule köşesine kadar 10.000 adım ve 7 kapıdır." Üstadın hesabına göre İstanbul'un dünyaya açılan 43 kapısı bulunmakta... Devir değişti, çağ değişti; yedi tepeli İstanbul, 77 tepeli bir metropole dönüştü. Çelebi'nin saptadığı 43 kapının yerini bugün yedi kapı almakta: 1) Atatürk Havalimanı, 2) Esenler Otogarı, 3) Haydarpaşa Limanı; 4) Sirkeci Garı, 5) Sultanmahmet Meydanı; 6) Haydarpaşa Garı, 7) Tophane Rıhtımı. Haydarpaşa ve Galataport projelerinin gündeme gelmesiyle, bu kapılardan, İstanbul'un deniz yolu bağlantısını kuran Tophane rıhtımı ve Haydarpaşa limanı, raylı sistemle ilişkisini sürdüren Haydarpaşa garı, acaba kapanmak üzere mi? Açtığı dava ile Haydarparpaşa limanının "yapımlı kira" adı altında özelleştirilmesine olanak sağlayan yönetmeliğin yürürlüğünü durduran Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Raif Kılıç, "İstanbul'da liman hizmetlerini yapacak yer kalmadığına dikkat çekiyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu da, Galataport projesine "kıyıların kamu kullanımından çıkacağı, kentkıyı ilişkisinin yok edileceği" endişesiyle karşı duruyor. İhale şartnamesine göre Galataport Projesi'nde şunların yapılması öngürülmekte: "En az bir adedi enternasyonal standartlarda beş yıldızlı olmak üzere uluslararası zincirler tarafından işletilecek nitelikte iki adet otel; apart oteller; dükkanlar vb. satış üniteleri; yeme içme alanları; sinema, müze vb. eğlence tesisleri; otoparak, kapalı garaj vb. yapılar ve bunlara ilişkin altyapı ile teknik mahallerden oluşan turizm merkezindeki diğer fonksiyonlar..."

RIHTIMIN YÜZÜ
Haydarpaşa ise, İstanbul'un sanki siluetini doldurmamış da ihtiyacı varmış gibi, gökdelenler ile donatılacak... Her ne kadar İstanbul'un 77 tepesinde hala denizi görüp bilmeden yaşayan birtakım insanlar bulunsa da, iki başkan da gerekçelerinde haklı. Geçen ayın sonlarında aramızdan ayrılan ve Çanakkale Assos kazılarının 25 yıl başkanlığını yürütmüş olan Prof.Dr. Ümit Serdaroğlu, 1996'da "Yeni Yüzyıl" gazetesinde yer alan bir konuşmasında, Bilge Türkben'e Assos'un yakın geçmişini şöyle anlatıyordu: "Ben buraya ilk geldiğimde harabelerin üstünde bir bölük asker vardı, başlarında da bir yüzbaşı. Buradaki blok taşları hayvanlara yükleyip kıyıya indiriyorlardi. Buradan gemilere yüklenen taşlar, inşaatlarda kullanılmak üzere İstanbul'a gönderiliyordu." Nitekim, Tophane rıhtımının büyük bir bölümü bu taşlarla yapılacaktı. Bu rıhtımın bir yüzünde de İstanbul Modern duruyor; onun halinin ne olacağını da elbette düşünüyorum, ama gerek Galata'da, gerek Haydarpaşa'da "tarih"in "yahşi" gökdelenler namına "inşaat malzemesi" olmasını anlayamıyorum.
* BOYNER Büyük Mağazacılık A.Ş.'nin Cumhuriyet'in 82. yılı nedeniyle Maslak ve Şaşkınbakkal mağazalarında düzenlediği "Cumhuriyet Etkinliği" kapsamında iki mağazayı ziyaret edenler, özel olarak hazırlanmış kartlara "Türkiye'de ve dünyada cumhuriyet, demokrasi ve barış" ile ilgili mesajlarını yazdıktan sonra "Mesaj Ağaçları"na asacaklar ve en iyi mesajı yazanlar çeşitli ödüller kazanacaklar; seçici kurulun üyelerinden biri de benim.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Yeni yıla alfabe   / 01-01-2006
 Siena ve Ülkerspor kültür maçı   / 25-12-2005
 Gönülden düşen şiir   / 18-12-2005
 Kars'tan, Picasso'dan Blues'dan üç fotoğraf...   / 27-11-2005
 Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde   / 20-11-2005
 Farkında mıydık Sulhi Dölek'in?   / 13-11-2005
 Camaltında devr-i alem   / 30-10-2005
 Borusan Filarmoni sezonu açtı   / 23-10-2005
 "Mücevher" bir konser, bir kitap   / 16-10-2005
 Galataport'ta Assos taşları   / 09-10-2005
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Karlık
Batman'dan İstanbul'a her geldiğimde iki eli...
REFİK DURBAŞ
Herkesin içinde bir aymazoğlu
Sürekli olarak yangınların...
Alkolle çalışan uçak geliyor
Alkolle çalışan uçak geliyor
Embraer'in geliştirdiği etanolle çalışan uçak EMB Ipanema 202 deneme...
Yelken fırsatını kaçırmayın
Yelken fırsatını kaçırmayın
Yelken, her mevsim ve ailece yapılabilecek bir spor. Henüz...
Başkalarının hayatını yaşamayın
Çevremizdekilerin bize uygun gördüğü hayatı yaşamaya çalışmaktan,...
Botoksun Fransız kralı
Hollywood yıldızlarından Avrupa jet sosyetesine pek çok ünlü isim...
Soros'dan sonra meclis de zeytini keşfetti
Aziz milletimiz zeytinyağını seviyor mu? Hadi sevdi, alabiliyor mu? İşte işin...
Mutfakları şenlendiren yemek kitapları
Anı kitapları, yeme içme kültürümüze ışık tutmaya başladı. Güzel tarifler ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.