kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Konuşulmayanların kitabı
Konuşulmayanların kitabı

Gazeteci Önder Şuşoğlu'nun yazdığı "İçe Kanayan Yara" adlı kitap hep karanlıkta kalan ensest vakalarına ışık tutuyor. Kitap polis kayıtlarına dayanarak yaşanmış ensest vakalarına yer veriyor.

Toplumda üstü kapatılan, görmezden gelinen, hiç yokmuş varsayılan ensest ve çocuk tecavüzü hikayeleri ilk kez tüm gerçekliği ile gözler önüne seriliyor. Daha önce Etiler Koğuşu, Sarı Duman gibi kitaplara imza atan polisadliye muhabiri Önder Şuşoğlu'nun kaleme aldığı "İçe Kanayan Yara", polis kayıtlarına geçmiş ensest ilişkileri ve çocuk tecavüzlerini konu alıyor. Kitabın önsözünde yazar Meltem Arıkan'ın da dediği gibi İçe Kanayan Yara'yı okurken canınız acıyor, zaman zaman devam etmek istemiyorsunuz ama tüm bu yaşananlara kayıtsız da kalamıyorsunuz. Polis kayıtlarına geçen ifadeleri birebir kitabına alan Önder Şuşoğlu, amacının ensest ve çocuk tecavüzleri konusunu gündeme getirerek insanların dikkatini çekmek ve bu konuda kanunlar çıkarılmasını sağlamak olduğunu söylüyor: "Ensest saklı kalıyor ve yüzlerce çocuk kurban oluyor. Yaşananlar aileler dağılmasın diye gizleniyor. Bu şekilde olaylar devam edip gidiyor ve kimse de dur demiyor." Şuşoğlu kitabında sadece olayları tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermekle kalmamış; uzmanlara, psikologlara danışarak bu olaylara maruz kalanların neler yapması gerektiğini, nereye başvuracaklarını, onlara nasıl yaklaşılacağını, tedavi yolarını da anlatmış. Şuşoğlu kitabı hazırlarken bazı insanlardan tepkiler gördüğünü, hatta sapık olarak nitelendirilmekten de korktuğunu ifade etmekten çekinmiyor: "Ama yargıya, emniyete gidip böyle bir kitap hazırlamak istediğimi söyledim. Onlar da bu konuda çalışmaların olmadığını, böyle bir kitabın hazırlanması gerektiğini söylediler."

BÜTÜN DÜNYADA AYNI
Kitaptan ensest ve çocuk tecavüzlerinin İngiltere, İsviçre gibi gelişmiş ülkelerde bile yoğun olarak görüldüğünü öğreniyoruz. Örneğin araştırmalar İngiltere'deki kadınların beşte üçünün çocukluğunda cinsel tacize uğradığını gösteriyor. Türkiye için ise böyle bir oran vermek mümkün değil. Çünkü bu vakalar ortaya çıkmıyor ve doğru dürüst tarama çalışmaları yapılmıyor. Her ne kadar kesin verilere ulaşmak mümkün olmasa da Türkiye'de de bu vakalara en az diğer ülkeler kadar rastlandığı biliniyor. Amca, dayı, hala, teyze çocuklarının birlikteliğinin diğer ülkelerde ensest olarak kabul edilmesine rağmen Türkiye'de son derece doğal görüldüğünü düşünürsek bizde rakamların çok daha fazla çıkacağını tahmin etmek zor olmaz. Tabii Güney Amerika ve Kamboçya'da kızlarıyla evlenen babalar olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Türkiye'de ensest vakalarına bakıldığı zaman ağırlıklı olarak babaların kız çocuklarına tecavüz ettiği görülüyor. Ama dünya geneline bakıldığında istatistiklerin üst sıralarında daha çok ergen çocuklar var. Şaşırtıcı noktalardan biri ise kültürlü, ünversite mezunu, düzgün bir işe sahip insanların bile kendi çocuklarına ya da başka çocuklara tecavüz etmeleri. "Zaman geçtikçe insanların daha çok bilinçlenmesi bu olayların azalmasını sağlamıyor. Tam tersine gelişen teknoloji sayesinde internet yoluyla porno yayınlara daha kolay ulaşılabiliyorlar." diyen Önder Şuşoğlu, zanlıların büyük çoğunluğunun kendilerinin de çocukluklarında cinsel tacize ve şiddete maruz kalmış insanlar olduklarına dikkat çekiyor.

MAĞDURLAR KIZ ÇOCUK
Araştırmalara göre ensest ilişki söz konusu olunca mağdurlar çoğunlukla kız çocukları. Ama iş çocuk tecavüzlerine gelince, sokakta yaşayanların sayısı çok olduğu için erkek çocukların da azımsanmayacak kadar fazla olduğu görülüyor. Çocukluğunda cinsel şiddete ve tacize uğramış kişiler ileriki yaşlarda güvensiz, korkak, şiddet yanlısı insanlar olarak topluma karışıyor. Çocuklar için, özellikle kardeşler arasında bazı şeyler oyunla da başlayabiliyor. Ama belli bir yaşa gelip akılları ermeye başladığı zaman büyük travmalar yaşıyorlar. Enseste ve tacize maruz kalan çocukların büyük çoğunluğu yaşadıklarının su yüzüne çıkmasını istemiyor. Bir kısmı ailesini korumak istediği için bu yolu seçerken bir kısmı da tüm yaşananlardan kendisini sorumlu tutuyor ve kendisini suçluyor. Aslında belki de işin en vahim yanlarından biri de annelerin tüm olanları bilmesine rağmen sesini çıkarmaması ve herşeyi görmezden gelmesi. Hatta kitaba yansıyan vakalardan birinde "Hadi git babanın gönlünü yap" diyen anneler bile olduğunu görüyoruz.

Eylem BİLGİÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Büyükelçinin hayatını kurtaran zırh
 Avrupa'yı titreten adam: Miller
 Herge 99 Tenten ve Milu 77 yaşında
 Truvalı Helen şimdi bir opera sanatçısı
 Tarihi salon yıkıldı herkesin dili açıldı
 İSKİ bozdu Marmaray kurtaracak
 Sosyetenin yaptığı takılar sınıfta kaldı
 Huzur dağıtan kadınlar
 Cinayet günü 21 büyük saksı almıştı
 Sayemizde Türkiye'de sorunu olan insan kalmadı
 Radyo Günleri'nin kahramanı
 Bomba patlayınca seçim olacak zannediyorlardı
 Piri Reis haritasının esrarı yok
 Ünlü Saray Sineması tam anlamıyla tarih oldu
 Yeni yılda yeni bir başlangıç
 Pesto sos ve Belluci İstanbul'da
 Gerçeğin tanığı gazetecinin içimize işleyen fotoğrafları
 820 Ali işte, 134 Zeynep sokakta
 Oğlanlar okula kızlar işe
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Karlık
Batman'dan İstanbul'a her geldiğimde iki eli...
REFİK DURBAŞ
Herkesin içinde bir aymazoğlu
Sürekli olarak yangınların...
Alkolle çalışan uçak geliyor
Alkolle çalışan uçak geliyor
Embraer'in geliştirdiği etanolle çalışan uçak EMB Ipanema 202 deneme...
Yelken fırsatını kaçırmayın
Yelken fırsatını kaçırmayın
Yelken, her mevsim ve ailece yapılabilecek bir spor. Henüz...
Başkalarının hayatını yaşamayın
Çevremizdekilerin bize uygun gördüğü hayatı yaşamaya çalışmaktan,...
Botoksun Fransız kralı
Hollywood yıldızlarından Avrupa jet sosyetesine pek çok ünlü isim...
Soros'dan sonra meclis de zeytini keşfetti
Aziz milletimiz zeytinyağını seviyor mu? Hadi sevdi, alabiliyor mu? İşte işin...
Mutfakları şenlendiren yemek kitapları
Anı kitapları, yeme içme kültürümüze ışık tutmaya başladı. Güzel tarifler ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.