kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Şaron ölse de bu imza atılacak
Şaron ölse de bu imza atılacak
İsrail ihaleyi sordu: 'Ulusal Marker' niye iptal edildi?

Şaron ölse de bu imza atılacak

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un beyin ölümünün gerçekleştiği saatlerde, onun öncülüğünde başlatılan barış sürecine gidecek imza, mütevazı bir törenle atıldı. İsrail Dışişleri Bakanı Şalom, "Üzgünüz, ama Şaron ölse bile bu imza atılacak" dedi.

Ortadoğu'da barışın tesisi için dev adım niteliğindeki Erez Sanayi Bölgesi'ni canlandırma projesi, Devlet Başkanı Ariel Şaron'un sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle mütevazi bir törenle de olsa ertelenmeden imzalandı. İsrail'in Gazze'den çekilmesinden sonra, İsrail-Filistin sınırında canlandırılması planlanan Erez sanayi bölgesine yönelik projenin mutabakat belgesine önceki gün Filistin Dışişleri Bakanı ile imza atan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün de İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile imza attı. Şalom, Şaron'un sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine, törenden önce, Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi aracılığıyla Gül'e "Bugün bizim için yaşanması çok güç bir gün. Şaron ölse bile bu imza atılacak. Ancak acı çekiyoruz. Şimdi kutlama zamanı değil. İmza törenini düşük profilli tutmak istiyoruz" mesajı gönderdi. Şalom ayrıca, Şaron'un yetkilerini devralan Başbakan Vekili Ehud Olmert'in törene katılmayacağını, dışişleri bakanları olarak yapacakları basın toplantısının da iptal edilmesini istedi. Gül de, "Yaklaşımınızı büyük bir anlayışla karşılıyoruz. Olması gereken de bu. Sağlığına kavuşması için dua ediyoruz" karşılığı verdi. SABAH'ın İsrailli kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Şaron'un beyin ölümünün gerçekleştiği yönünde duyumlar, dün öğle saatlerinde İsrail yönetimine geldi. Ancak yönetim, halkı ölüme hazırlamak ve bundan sonraki süreç ve cenaze törenine ilişkin hazırlık yapabilmek için bu yönde bir açıklama için bekleme kararı aldı.

ŞARON'UN ESERİYDİ
Program gereği, planlanan saatte Kudüs'teki İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda mütevazı imza töreni gerçekleşti. Gül, törenin iptal edilmemesine çok duygulandığını belirterek, "Bu proje Şaron'un eseriydi. Bugün İsrail için zor bir gün. Acil şifalar diliyorum. İnanıyoruz ki Şaron'un cesur kararlarıyla başlayan barış süreci devam edecek" dedi. Ne olursa olsun barış sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Gül, İsrailli muhatabına ayrıca şu kritik mesajları iletti:

* Doğu Kudüs'te seçime izin vermelisiniz.
* Provokasyonlara gelmeyin. Mescid-i Aksa'nın
* Müslümanlar için kutsallığına karşı girişimlerden rahatsızız.
Şaron'u "Barış için cesur adımlar atan bir lider" sözlerini, "38 yıllık işgalden sonra Gazze'den vazgeçilmişti. Arkasının gelmesi gerekiyordu. İsrail halkının üzüntülerini paylaşıyoruz. İnanıyoruz ki onun cesur kararlarıyla başlayan barış süreci devam edecek" dedi. Şalom da "İsrail için birlik ve beraberlik zamanıdır. Türk Hükümeti'ne barışa katkılarından dolayı teşekkür ederim" karşılığını verdi.

ŞALOM'DAN SURİYE İŞARETİ
Görüşmede Şalom, Suriye'ye ilişkin kaygılarını da dile getirerek, "Hariri suikastini araştıran Mehlis raporunda tüm parmaklar Suriye'yi gösteriyor" dedi. Şalom, İsrail-Filistin ihtilafına ilişkin de "Hamas bizi çok endişelendiriyor. Şimdi Filistin seçime gidecek ama Hamas birçok yerde Fatah'a göre çok daha üstün görünüyor" diye konuştu. Bakan Gül iki tarafın da provokasyonlara gelmemesi uyarısı yapınca Şalom, "Ancak bazen provokasyonlara tamamen seyirci kalmak da zor. Filistin'in de sorumlu davranması gerekiyor" dedi.

İRAN GÜNDEMİ
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Şalom ve Gül, İran ile ilgili gelişmeleri de konuştular. Şalom, İran'ın nükleer faaliyetleri ve Ahmedinecad'ın İsrail karşıtı söylemlerine ilişkin rahatsızlığını dile getirdi.

EVREN MESCİ


1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Toz duman olmayacağız
 AİHM'den Türkiye'ye jest
 İçtüzük ve RTÜK için uzlaşma arayışı
 Başbakan'ın Cumhurbaşkanı olma hakkı var
 Dubai Emiri Mahdum'a son görev
 Dünyanın en şık lideri Karzai'den samimi ziyaret
MAHMUT ÖVÜR
CHP'nin 4 üvey evladı
CHP Merkez Yürütme Kurulu, parti...
YAVUZ DONAT
Karne
Türkiye bayram tatiline giriyor... Okullar tatil..
Dostları acılı gününde Can'ı yalnız bırakmadı
Sanatçı Sibel Can'ın önceki gün yaşamını yitiren annesi Sezer...
Eurovision temsilcimiz Sibel Tüzün
TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, 18-20 Mayıs 2006 tarihleri arasında...
Doğu'da ölüm kanat çırpıyor
Doğu'da ölüm kanat çırpıyor
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi’nin çocuk servisindeki uzun...
Ölenler ikiye çıktı, şüpheli 23
Ölenler ikiye çıktı, şüpheli 23
Koçyiğit ailesinden bir kişi daha yaşamını yitirdi. Fatma Koçyiğit...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu