kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
  » Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 
Kardeşler kıskanırsa
Soru Cevap

Kardeşler kıskanırsa

Kardeş kavgaları, kıskançlıkları, kardeşler arasında dayanışma ve sevginin oluşturulması sık sorulan sorulardan biridir. Bu hafta boyu, kardeşime ilişkin Avrupa ve Türkiye basınında çıkan yazıları okurken onunla ilişkimizi hatırladım. Evet, Avrupa'nın bankacılık alanında yükselen yıldızları sıralamasında birinci, genel sıralamada üçüncü olan, Merrill Lynch'in genç ve başarılı yöneticisi Osman Semerci, benim küçük kardeşim. Doğmasını çok istediğim, ama eve ilk geldiğinde teyzemin alıp geri götürmesini dilediğim, bütün çocukluğumuz boyu didişmemize karşın, anne ve babama karşı her zaman ittifak yaptığımızı hatırladığım kardeşim. Çocukluk bitip gençliğimizin başladığı son 20 yılda ise en iyi dostum, ardımdaki güç, yüreğimdeki güzel sevgi, oğlumun harika dayısı... Çocukken benimle yarışan, karnelerimizi karşılaştırarak geçmeye çalışan, şimdi benden çok üstlerde, Avrupa'nın yükselen yıldızlarının başındaki tek Türk olmasına karşın, hala küçük kardeşim olmasından gurur duyduğum kişi. İyi ki doğdun dediğim, mutlu doğum günleri dilediğim canım. Peki biz kıskançlıktan, yarıştan, tartışmalardan buraya nasıl geldik?

ÇOCUĞU KENDİNİZ İÇİN YAPIN
Kardeşimle aramdaki bu ilişkinin oluşmasında en önemli etken anne babamızdı. Onu dünyaya, sadece bana kardeş olsun diye değil, bir çocuk daha istedikleri için getirmişlerdi. Kararı bana bırakmamışlardı. Dolayısıyla sorumluluk da bana kalmadı. Bana "sen büyüksün, ona bakmak ve korumak zorundasın" gibi sözler söylenerek kıskançlığım körüklenmedi. Aynı şekilde, ben kıskandığım zaman ailem "sen istedin" sözünün ardına sığınamadı. O geldiğinde tüm kıskançlığıma karşın, ilgi onun üstüne toplanmadığı için, anne ve babamın beni artık sevmediklerinden bir çocuk daha aldıklarını düşünmedim. Tartışmalarda büyük olmama karşın, benim de bir çocuk olduğum unutulmadı ve "sen büyüksün, ablasın, alttan al" denmedi. Şu anda bana "abla" demesi çok hoşuma gitmekle birlikte, çocukken "abla" olmak istemiyordum. Ailemin bunu görmesi, bizim birbirimize öfkelenmemizi engelledi. Biraz büyüyünce o beni kıskanmaya başladı. Bu sık görülen bir durumdur. Her zaman büyükler, yeni geleni kıskanmaz. Biraz büyüyünce küçük olan, yaşı nedeniyle kendinden daha çok hakka, daha fazla beceriye sahip olan büyüğü kıskanmaya ve engellemeye çalışır. Orada yine ailenin tutumları, bu kıskançlığı körükler ya da ortadan kaldırır. Bizim ki, kardeşimin kendi beceri ve haklarını fark etmesiyle yok olup dayanışmaya dönüşmüştü. Bunu sağlayan büyüklerin tutumlarıydı.

TARAF TUTMAMAK GEREK
Kardeş kavgalarından ve onların sonuçlarından yakınmak aileler için alışılmıştır. Genellikle sonlandıramamaktan ve her ikisine de yaranamamaktan yakınırlar. Çünkü kardeş kavgasını yatıştırmak için aralarına girip haklı haksız ayırmaya çalışılır, haksıza ceza verilir. Oysa genellikle kardeş kavgalarında haklı haksız olmaz. Birinde biri haklı ise, öbüründe diğeri haklıdır. Ama siz araya girdiğinizde taraf tutmak zorunda kalır ve her ikisini de memnun edemezsiniz. Sonunda biri diğerini daha çok sevmekle suçlayacaktır. Yapılması gereken birbirlerine zarar vermelerini engelleyip olayı hiç tartışmadan herbirini bir süre ayrı tutmaktır. Onların diğerine ilişkin şikayetlerini dinlemeyip kavga istemediğinizi ve birlikte olmayı başarana kadar ayrı durmaları gerektiğini, sorunu sonra kendilerinin halletmelerini söyleyip tarafsız kalmayı başarmaktır. Biz de kavga ettik. Ama kavgalarımızın çözümünü anne babamızda aramaktan çabucak vazgeçtik. Çünkü her defasında ikimize de kızıldı, ikimize de ceza verildi. Sonuç olarak ortak ve doğru yolu bulduk. Tüm zorluklarına karşın çocuk sahibi olmak da, kardeş sahibi olmak da çok zevkli bir şeydir. Yeter ki gereken değeri ve önemi verebilelim. Ama tek çocuksak, ya da çocuğumuz yoksa, onların yerini tutabilecek, sevgimizi verebileceğimiz evlatlar, kardeş gibi arkadaşlar bulma şansımızın her zaman olduğunu unutmayalım. Yeter ki isteyelim...

1- Kardeşler arasındaki yaş farkı önemlidir.

2- Yeni bir çocuk, olan çocuk kardeş istediği için değil, anne baba uygun bulduğu için yapılmalıdır.

3- Yeni bebek gelmesi, bir büyüğü abla ya da ağabey yapmaz. O hala çocuktur.

4- Büyük kardeşin, küçüğe bakmak, onu korumak gibi görevleri yoktur. Bunlar anne babanın görevleridir.

5- Kardeş kavgalarında aileler taraf tutmamalı, sadece birbirlerine zarar vermelerini engellemelidir.

6- Kardeş önemli olmakla birlikte, tek çocuk sorunlu demek değildir. Önemli olan onu sosyal ve başka çocuklarla paylaşmayı bilen birey olarak yetiştirmektir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Kardeşler kıskanırsa   / 17-12-2005
 Çocuklarda cinsel gelişim   / 10-12-2005
 Bebeğim üç yaşında   / 03-12-2005
 Çocuk neden yalan söyler?   / 26-11-2005
 Doğan bebek büyüyor   / 19-11-2005
 Çocuklar niçin küfür eder?   / 12-11-2005
 Çocuklarda dikkat eksikliği tedavi edilebilir   / 29-10-2005
 Ders çalışmak ödev değil   / 22-10-2005
 Yeni doğan bebekler   / 15-10-2005
 İğneden korkulur mu?   / 08-10-2005
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Unutulan güzellikler
Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve...
SUNAY AKIN
O en kuvvetli insan...
O'nunla karşılaştığında sekiz...
PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
Bağışıklık sisteminiz ne derecede etkin?
Bir yeriniz...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Çağan Irmak'ın babasıyla ilişkisi bence çok...
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar
67 yıldır Kumkapı'da hizmet veren Kör Agop Meyhanesi, balık çorbası...
Menü lokantanın aynasıdır
Türkiye'nin en büyük yemek ve ziyafet menüleri koleksiyoncusu Muhtar...
Cindy'nin protestosu sahnede
Oğlu Casey Irak Savaşı'nda öldüğü için Bush'un çiftliğinin önünde kamp kurup...
118 kadın içindeki tek erkek
Kadın girişimcileri desteklemek amacıyla işkadınları tarafından kurulan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.