kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
  » Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Filiz Akin @ SABAH
 

Acı yok kazanç da

"Kemoterapi her hücreyi zehirlediği, radyoterapi de yaktığı için yalnız burun arkası, ağız, boğaz değil, vücudun geri kalan bölümü de kuru, kemikler, kaslar da etkilenmiş bunları mutlaka güçlendirmek gerek" demişti bir spor hocası. Uzmanlık alanına giren tai-chi, shiatsu, karate, İsveç masajı, sofroloji gibi kendine has bir tekniği varmış. Fakat Uzakdoğu teknikleriyle yaptırmak istediği hareketler çok yorucu. Benim gibi tedaviden sonra üç merdiven çıkınca nefes nefese kalan, ağzı kuruyan, en ufak terle, üşütmeyle hastalanan biri için imkansız göründü, vazgeçtim.

UMUT VE MÜCADELE
Tam tersini iddia ederek bana şöyle bir misal verdi. İki kurbağa, köylülerin süt biriktirdiği ağaçtan oyulmuş yere düşmüşler. Bir tanesi çırpınmış, çırpınmış "Ay bunun ne faydası var? Benim de gücüm bitti" deyip dibe çökmüş. Diğeri ise umut ödüllendirilir hesabı çok yorulduğu halde devam etmiş. Çırpınmış, çırpınmış. Onun, süte verdiği hareketle vaktinden önce yoğurtlaşmış süt. O da üstüne basıp kabın dışına sıçramış. Yani doğru olan şu galiba. Yaşamda talihsizlikleri yenenler can çiçekleri gibi sonuna kadar mücadele edenler... "No pain no gain". Acı çekmeden kazanılmıyor yani zorlukların üstesinden gelinmiyor.

MUSTAFA AMCA
Spor hocası ama mezoterapi yöntemiyle iyileştirici, ağrı kesici, alternatif tıpla da ilgili eğitim aldığını söyleyen biri. Bir ara Karadeniz'de bir ilde çalışmış. Yağmurun hiç durmadan yağdığı bir gün kapı çalınmış. Hoca yardımcısına "Kimdi o" diye seslenince "Dilenci herhalde. Kovdum onu" demiş evde çalışan hanım. "Bu havada dilenci bile sokağa çıkmaz. Çabuk onu geri çağır" diye çıkışmış. Üstünden sular akan adama kendi eşofmanlarını giydirmiş. Sıcak bir yerde oturtup karnını doyurmuşlar. Bakmış sırtında bir kemik çıkıntısı var. Oralara iğne yapıp acısını dindirmiş. Hiç giymediği bir çift ayakkabısını da giydirip "sonra getirirsin" diye bir de şemsiye verip eve yollamışlar. Hayatına böyle giren Mustafa Amca böyle çıkmamış. Günler sonra ziyarete gelen amca aldığı ücreti yazan tabelaya bakmış, bakmış. "Ben sana tedavi olmak istiyordum ama benim bu kadar param yok" deyivermiş. Hoca "Bak amca ben senden hiç para istemiyorum. Yeter ki iyileşinceye kadar aksatmadan gel" diye sırtını sıvazlamış. Gel zaman git zaman tedavi bitmiş ama amca yok olmuş. Baharda çıkagelmiş. Mahçup bir şekilde gazeteye sardığı paraları uzatıp "Allah razı olsun senden çok iyiyim. Parayı ancak denkleştirdim. Pazar günü seni köyümüze bekliyoruz" deyip kaçıp gitmiş. Hoca çok kızmış bıraktığı parayı da alıp köye gitmiş. Bir de bakmış ki hanımı, çoluk, çocuk, torunlar hatta zor bir yamaçta yaşayan küçük köyde herkes onu bekliyor. Yöre yemekleriyle çok güzel bir gün yaşatmışlar ona. Yine bakmış ki herkesin ineği var. Mustafa Amca'nın yok. Borcunu ödemek için satmış ineğini. Hoca ona şefkatle sarılmış. "Mustafa Amca biz seninle böyle anlaşmamıştık. Şimdi sen bu bıraktığın parayla bir inek alacaksın. Ben doğal sütü çok seviyorum. Bana süt getireceksin" diye zorla ikna etmiş. Sonra dönünce eşe dosta söylemiş. Köylüler bütün mahalleye süt taşımışlar. Böylelikle çaresizlikten belki de dilenci olmayı düşünen Mustafa Amca sütçü olmuş. Bütün köy sonradan daha da çeşitlendirdikleri doğal ürünlerden iyi de para kazanmışlar.
NOT: "Elveda" adlı ilk CD'sini yollamışlar, beğendim. Özgün ismini bir kenara not edelim. Yalın ve Kenan Doğulu gibi gençlerin sevgilisi olacak.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Kaderinizi siz yönlendirin!   / 17-12-2005
 Dereden tepeden   / 10-12-2005
 Hayatın provası yoktur   / 03-12-2005
 Bazen yanlış anlaşılıyor   / 26-11-2005
 Acı yok kazanç da   / 19-11-2005
 Annemin çocuğu ve kediler   / 12-11-2005
 Film gibi bayram ziyareti   / 05-11-2005
 Bazen ağlamak iyi gelir mi?   / 29-10-2005
 Ramazan paketleri   / 22-10-2005
 Gerçekten Türkler çılgın mı?   / 15-10-2005
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Siren Ertan'a modacı demeyin
Seda Sayan Hanım ve...
ALİ POYRAZOĞLU
Seyirci olmanın dayanılmaz hafifliği
İstanbul... Deniz...
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar
67 yıldır Kumkapı'da hizmet veren Kör Agop Meyhanesi, balık çorbası ve Ermeni...
Menü lokantanın aynasıdır
Türkiye'nin en büyük yemek ve ziyafet menüleri koleksiyoncusu Muhtar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.