kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
  » Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ali Poyrazoglu @ SABAH
 

Başkası olmak

Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü insanoğlunun... Yalnızca oyuncular değil, herkes bir karakter yaratıp, yüzünü, kılığını o karaktere dönüştürüp dolaşıyor ortalıkta... Kendine kıyak bir imaj yaratma derdinde herkes... Makyaj sanatı da en büyük yardımcısıdır bu işin... Sahne üstünde de sahne dışında da... Yüzdeki çizgiler yaşamımızın haritasıdır. Nereye gitmişiz? Nerede terk edilmişiz? Sevgilin ne zaman ölmüş? En çok sevindiğin gün, attığın kahkahalar devirdiğin kadehler yüzünde çizgi olarak kalır. Öptüğüm her dudak dudağımın hafızasında iz bırakır. Her ayrılık bir çizgidir gözümün kenarında. Bazen yılların yüzümüze çizdiklerini örtmek için yapılır makyaj... Bazen olduğundan daha olgun durmak için... Kendini daha genç göstermeye çalışırsın ya da daha yaşlı... Sen, senin üstüne başka birini çizersin... Başkası olmak, başkasını oynamak... Başkası gibi yapıp onun öykülerini anlatmak için; ya da onun öykülerine saklanıp, onun arkasına gizlenip kendi öykülerini anlatmak için... İçindeki binbir karakteri sergilemek, ortaya çıkarmak, onlarla tanışmak en büyük tutkularından biri insanoğlunun.

ROMAN KAHRAMANI
Başkalarını anlatırmış gibi yaparken kendini anlatmak... Başkalarının öykülerini izlerken, eğlenip düşünürken aradığın kendindir aslında... Gösteri sanatlarını ölümsüz kılan da bu giz... Tıpkı roman okurken, okuduğun kitabın içinde kendini aramak gibi... İçimde gizlenen hangi karakter, hangi yanım içimden kaçmışta bir roman kahramanına dönüşmüş... Ben, benden parçalar, hangi kitabın, hangi oyunun, hangi filmin içinde dolaşıyor... Bende kaç tane "öteki ben" var? Nerelerde gizleniyorlar? Onlarla nerde buluşup konuşabilirim? Ben ölmeden içime gizlenmiş hangi "benler" ölür; ebediyete göçer?.. Benimle tanışmadan, görüşmeden kimbilir kaç tane "ben" yaşamını sürdürüyor içimde... Bekliyorlar... Bilinç altından bilincin çayırlarına çıkıp hava almak için... Herkesin içi o kadar kalabalık ki. Oyuncu kendinden yola çıkar, etrafa bakar, ötekileri izler, gözlemler, araştırır... Düşünür, biriktirdiklerini, topladıklarını aklın süzgecinden geçirir, hayal gücünün emrine sunar; oynayacağı karakteri yaratır... Sahnede ya da özel hayatta, hepimiz karakter yaratma ustaları olmaya çalışıyoruz... Oynayacağımız karakterlerin ruhunu elimizde tutup, o olalım, onun öykülerini anlatalım ya da yaşayalım diye...

YAŞAM OYUNU
"Başkası olmak oyunu" yalnızca sahne üstünde değil yaşam da çok oynanan bir oyundur...Başkalarının seni istediğin gibi görmesi için boyanırsın, giyinirsin; ruh haline göre şekil verirsin kendine... Başkalarının seni görmelerini istediğin kılığa bürünürsün. Bazen olduğu gibi görünürsün bazen de göründüğün gibi olmaya çalışırsın.... Ya yaşamın yüzüne çizdiği haritayı iyice açığa çıkarmaya çalışırsın ya da örtmeye... Ya ruhuna makyaj yapmaya çalışırsın ya yüzüne... Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü insanoğlunun... Ancak unutmayalım ki içimizdeki başkalarının peşinde dolaşırken dışardaki "ötekini, ötekileri" anlama, keşfetme, kavrayabilme, kendini onun yerine koyabilme sanatında da ustalaşırsak, o zaman "içimizdeki ötekinin" ruhunu elimizde tutabiliriz.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Ben eskiden küçüktüm -2   / 17-12-2005
 Ben eskiden küçüktüm   / 10-12-2005
 Gülen düşenceler   / 03-12-2005
 Alt kimlik, üst kimlik derken...   / 26-11-2005
 Başkası olmak   / 19-11-2005
 Vur vur inlesin (2)   / 12-11-2005
 Vur vur inlesin   / 05-11-2005
 Mutluluk köprüsü   / 29-10-2005
 Her izleyici oyunu yeniden yazar   / 22-10-2005
 Öpüşmenin başkenti   / 15-10-2005
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Siren Ertan'a modacı demeyin
Seda Sayan Hanım ve...
ALİ POYRAZOĞLU
Seyirci olmanın dayanılmaz hafifliği
İstanbul... Deniz...
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar
67 yıldır Kumkapı'da hizmet veren Kör Agop Meyhanesi, balık çorbası ve Ermeni...
Menü lokantanın aynasıdır
Türkiye'nin en büyük yemek ve ziyafet menüleri koleksiyoncusu Muhtar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.