kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Engellilerin sema grubu
Down sendromlu semazenler

Ölümünün 732'inci yılında Mevlana'yı anma etkinlikleri yapılırken İstanbul'daki farklı bir sema gösterisi dikkat çekiyor. Altı down sendromlu gencin kurduğu grup izleyenleri şaşırtıyor.


Engellilerin sema grubu

Mevlana'nın anıldığı bu günlerde down sendromlu altı gencin kurduğu sema grubu izleyenleri hayran bırakıyor.

Ölümünün 732'inci yılında Mevlana'yı anma etkinliklerinin yapıldığı şu günlerde İstanbul'da farklı bir sema gösterisi dikkat çekiyor. Şişli Belediyesi Zihinsel Engelliler Derneği'nde eğitim alan altı down sendromlu gencin kurduğu sema grubu izleyenleri şaşırtıyor. Hastalıkları nedeniyle öğrenme güçlüğü çeken engelli çocuklar sema tutkuları sayesinde her türlü güçlüğü aşabildiklerini gösteriyorlar. Eğitmenleri Reyhan Angın yönetiminde sema dönen gençleri aileleri de yakından destekliyor.

OYUNLA BAŞLADILAR
Çocukların dans eğitmenliğini yapan ve aynı zamanda Dernek Başkanı olan Reyhan Angın engelli çocuklardan oluşan sema grubunun kuruluşunun bir oyun esnasında ortaya çıktığını söylüyor. Çocukların dönmeyi çok sevdiğini fark eden dernek yöneticileri tuttukları bir hocayla onlara sema öğretmeyi planlamış. Bu konuda kısa bir süre bir tiyatrocudan yardım alan çocuklar öğretmenlerinin ayrılmasıyla önce büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlar. "Onların üzüntülerini görünce ne yapıp edip onlara bunu kendim öğretmeye karar verdim" diyen Angın şunları anlatıyor: "Belgesellerden, video kasetlerinden yararlanarak bu konuda önce kendimi geliştirdim. Sonra da çocukların başına geçerek onlara sema yapmayı öğretmeye çalıştım. Tabii ki elimden geldiği kadarıyla. Ama bu bile onların mutlu olmasına yetti." Çocukların yüzlerindeki masumiyeti, içlerindeki sımsıcak sevgiyi en güzel sema yoluyla yansıttıkları ve bu nedenle semayı tercih ettiklerini söyleyen Angın, içinin manevi huzurla dolduğunu söylüyor. Şimdiye dek bir çok organizasyonda sahne alan çocuklar sema için farklı illere de gidiyorlar. Kayseri'ye gidip Develi Belediyesi'nin organize ettiği bir gecede gösteri yaptıklarını anlatan Angın, "İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ve Ramazan ayında Bahçelievler Ramazan Şenlikleri'nde sahne aldılar" diyor. Grup, önümüzdeki Mayıs'ta, engelliler haftasına denk gelen 'Kumkapı Bahara Merhaba Geceleri'ne katılacak. Bu yıl içinde Kıbrıs'a gitmeyi planlayan grup, yaşadıkları şehrin dışına çıktıkları zaman çok heyecanlanıyor.

"EVLERE KAPATMAYIN"
Down sendromlu çocukların gösterilerinin ilgi görmesinden hem aileler hem de çocukları mutlu. Toplumda genel olarak kapalı kapılar ardında yaşayan ve sosyal hayata katılmayan diğer zihinsel engelli çocukların aksine bu gençler hayatta var olduklarını gösterebiliyor. Grubu organize eden Reyhan Angın ise zihinsel engelli çocukların ailelerine çağrıda bulunuyor: "Çocukları eve kapatmak yerine sosyal hayata alıştırın. Çocuk zihinsel engelli olabilir fakat ev dışına çıkabilen çocuk daha kolay eğitiliyor ve her şeyi daha çabuk öğreniyor. Lütfen bu çocukların eğitilmesine izin verin".

SIRADA KORO VAR
Derneklerine gelen çocukların hepsinin çok yetenekli olduğunun altını çizen Angın, " Bu çocuklar her şeyi çok çabuk öğrendi, beni hiç yormadı. Şimdi bir de zihinsel engelli çocuklar korosu kurma planlarımız var" diyor. Repertuarlarında Türk Sanat Müziği eserlerine yer verecek olan Angın, diğer projelerin de yolda olduğunun sinyallerini veriyor. Emel Sindar (19), Berk Demircioğlu (18), Zekiye Büyükcan (18),Gökhan Çalışkan (19), Fatih Özdemir (16) ve Şenay Gümüş (12)'ten oluşan Sema grubu, dernekte eğitim almayı hala sürdürüyor. Fatih Özdemir'in annesi Kezban Özdemir, oğlunun Sema gurubu üyesi olmasından gurur duyuyor. Özdemir, "Oğlum konuşmayı sevmiyor. Fakat müzik duyunca semadan kendini alamıyor. Onun bu gelişiminden çok memnunum. O eğitildikçe başarılı oluyor ve mutluluğunu gözlerinden okuyorum. Bu hayatta daha ne isteyebilirim ki" diye konuşuyor.

Nurdeniz KUTSEL/ HABER MERKEZİ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Cindy'nin protestosu sahnede
 118 kadın içindeki tek erkek
 Kuş meraklıları bayılacak
 Bir Noel'in düşündürdükleri
 Fatih Ürek olmak isteyenler var ama kimse Bülent Ersoy...
 177 bin dolarlık arşiv hangarda bekliyor
 Harvard'a giden yol yardımseverlikten geçiyor
 Tavlada dünyanın bileğini büktü
 Nice yıllara Candan
 Aşk acısı insana neler yaptırıyor
 En yakın arkadaşım Madonna
 Gökten üç Blues divası düşmüş
 O filmleri melekler çekti yavrucuğum...
 Eminem de böyle yaptı
 Datça'nın nadir çiçekleri tehlikede
 Modern sanat müzesi rekabeti kızışıyor
 İş yerinde psikolojik taciz artıyor
 TV dizisi tiyatro için yeniden doğdu
 Paris operasında din
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Siren Ertan'a modacı demeyin
Seda Sayan Hanım ve...
ALİ POYRAZOĞLU
Seyirci olmanın dayanılmaz hafifliği
İstanbul... Deniz...
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar
67 yıldır Kumkapı'da hizmet veren Kör Agop Meyhanesi, balık çorbası ve Ermeni...
Menü lokantanın aynasıdır
Türkiye'nin en büyük yemek ve ziyafet menüleri koleksiyoncusu Muhtar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.