kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sarıyer'in yıldızı 'zemin'iyle parladı
Sarıyer'in yıldızı 'zemin'iyle parladı

Deprem haritasında en sağlam bölge olarak görülen Sarıyer, güvenlik ve lüksü birarada isteyenler yüzünden talep patlaması yaşıyor. Daireler 200 bin dolardan başlıyor
Dört mevsim emlak piyasası hareketli bir semt Sarıyer. Bu durumun birkaç nedeni var. Bir kere haftasonu gezmesi ya da pazar kahvaltısı için Sarıyer'e yolu düşenler, denize birkaç dakika mesafede evlerin sıralandığı, sırtlarına tırmandıkça Karadeniz ormanlarıyla bütünleşen bu sakin semtte yaşamanın cezbedici hayaline kapılıyor. Bütçesi el verenler arasında, bir hevesle ev alıp yerleşen çok oluyor. Ancak henüz bir yılı doldurmadan, "şehre uzakmış" diyerek evlerini satanların sayısı da az değil. Öte yandan depremden en az etkilenen 4. bölge olması da, her yeni söylentide deprem korkusuna kapılanları Sarıyer'e çekiyor.

İyi bir daire 200 bin $
Yoğun talep karşısında emlakçılar da bugüne kadar alıştıklarının dışında sahnelere tanıklık ediyor. Başvuranlar arasında 1-2 milyar maaşı olup da 100-150 bin dolara arayanlan çoğunlukta. Ancak beğendikleri evleri alabilmek için bankalara başvurduklarında kredi taleplerinin geri dönmesiyle büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü konut kredisi ile Sarıyer'deki evleri alabilmek için ciddi bir peşinat gerekiyor. Her ne kadar Sarıyer'in muhtelif yerlerinde 150-180 bin dolara daire bulmak mümkünse de yeni bir binada, üç oda bir salon, biraz da yeşil veya deniz manzarası olan bir daire arzu edenlerin en az 200 bin doları gözden çıkarması gerekiyor. Bu da ortalama bin 500-2 bin YTL taksit ödenmesi anlamına geliyor.

Siteler bölgesi revaçta
Sarıyer'de ev fiyatları 200 bin dolardan başlayıp 1 milyon dolara kadar çıkıyor. Semtin merkezindeki evlerin çoğu tapusuz olduğundan emlak satışlarında konut kredisi kullanmak mümkün değil. Merkezden Zekeriyaköy'e tırmanan yol üzerindeki sırtlarda toplam 14 site yer alıyor. Sahile yaklaşık 3 km. mesafede yeni inşa edilmiş, uygun fiyatlı ve çok sayıda farklı konut tipinin bulunması, emlakçıların da müşterileri öncelikle siteler bölgesine yönlendirmesine neden oluyor. Acarlar, Gürgensu, Pera Konakları, Pelikan Park Evleri gibi sitelerde normal, dubleks daireler, villa ve konakları konut kredisi kullanarak almak mümkün. Tarabya sahilinin bir üst paralelinde, yada İstinye sahilinin birkaç sokak gerisindeki sitelerden ev alınabiliyor. Tarabya'da site içi normal dairelerin fiyatları da 200 bin dolardan başlıyor. Polat, Nurol, Yenibeldemiz, Adalet ve Sanatçılar Sitesi ev bulunabilecek merkeze yakın siteler.

Örneğin; Santaçılar Sitesi'nde natamam 2+1 daireler yaklaşık 100 bin YTL'ye satılıyor. İçi tamamlanınca bu rakam 130-140 bin dolara çıkıyor. Yeniköy'de ise kısmen bahçe kullanımı ve boğaz manzarası olan evler var. Üst taraflarda koru içlerinde villa siteleri, sahil bandında apartman daireleri ve deniz tarafında da yalı ve yalı apartmanları bulunuyor. Aşağı yukarı minimum değer 250 bin YTL. İç kesiminde bulunan Akyap sitesinde kısmen de olsa manzara gören, 120-150 metrekare aralığında 3+1 salon daireler bulunuyor. Sahile yakın Armanlı ve Tugay sitelerinde daireler 150- 200 metrekare aralığında. Fiyatlarda manzaralı evler 500 bin dolardan başlıyor. Yeniköy sırtlarındaki koru sitelerindeki fiyatlar ise 1.5. milyon dolar civarında. Üstay, Poyraz, Yeniköy ve Viltaş Vilları bunların birkaçı.

Ucuza da evler var
Siteler bölgesi dışında Yeniköy ve Sarıyer sırtlarında nispeten ucuza evler bulmak da mümkün ancak evlerin çoğu tapusuz olduğundan sorun yaşanıyor. Yeniköy'de 140 bin dolara 3 oda bir salon daire bulmak mümkün. Aynı büyüklükte bir daire Tarabya'da minimum 150 bin dolar. Sarıyer sırtlarında kimi daireler ise 90-100 bin dolara satılıyor. Bölgeye olan yoğun ilgi kiraları da yükseltiyor. Kira bedelleri 400 YTL'den 10 bin dolara kadar çıkıyor. Yeniköy ve Tarabya'da kiralar ortalama bin YTL iken, Sarıyer'de 400 YTL'ye kiralık daire bulunabiliyor. Daha da ileri gidip Bahçeköy'e vardığınızda burada evler 70-80 bin YTL'ye satın alınabiliyor.


PERA KONAKLARI

SARIYER'İN en ihtişamlı sitelerinden biri. Konak ve villa tipi evler 300-700 metrekare büyüklüğünde. Fiyatları ise 400 bin-900 bin dolar arasında. Konak tipi 6+2 ve iki mutfak, villa tipi ise 4 oda iki salon bulunuyor.

ACARLAR SİTESİ

BİRİNCİ etapta 485, ikinci etapta 285 hane bulunuyor. Müstakil villalar ve apartman daireleri var. Binaların en üst katlarında çatı dubleksleri var. 185 metrekare, 3 oda bir salon dairelerin fiyatları 200-280 bin dolar arasında.

PELİKAN PARK EVLERİ

SARIYER'DEN yukarı tırmanırken Zekeriyaköy'e girmeden sağda bulunan on yıl önce inşa edilmiş Pelikan Park Evleri'nde yaklaşık 250 konut var. Daireler 220 metrekare, 4 oda bir salon. Fiyatları 300 bin dolar civarında.

GÜRGENSU EVLERİ

BAHÇELİ ev arayanlar için oldukça makul fiyatları olan bir site ancak şu anda satılık yalnızca bir villa var. Evlerin ortalama ederi yaklaşık 200-250 bin dolar. Daha kapısından geçerken, karşılıklı yer alan evlerin arasından ufku kaplayan deniz manzarası gözünüze çarpıyor. Her evin bahçesi çam ağaçları ve çiçeklerle bezeli.

ARIKÖY KONUT YAPI KOOPARATİFİ

TEKNİK Üniversite'nin yaptığı kooparatif. Emlakçılara göre Arıköy son dönemde çok revaçta. Yürüyerek Gümüşdere pilajına iniliyor. İnşa halindeki evler 150 bin dolar, bitmişler ise 200 -250 bin dolar civarında. Bahçeli villaların fiyatları ise 600 bin dolar.

GARANTİ YONCA

2000 yılında tamamlanan Garanti Yonca Sitesi 5 katlı binalardan oluşuyor. Dairelerin fiyatları 180 ile 250 bin dolar arasınde değişiyor.

YILDIZ ATEŞ

DİĞER HABERLERİ
 Duvarın öte yanı
 Beylikdüzü'nde 4 aya teslim daireler
 Şimdi de sosyetenin semti Etiler'i 'cami' stresi sardı!
 Ümraniye'de 489 konutluk lüks proje
 "Yerini unuttuğumuz arazilerimiz var"
 110 bin dolara barbekü ve tenis kortlu daireler
 Ekşioğlu'ndan Bulgurlu'da 165 daire hemen teslim
 Led sistemi nasıl kuruluyor?
 Bitkilerin topraklarını onlar uyurken değiştirin
 Para harcamadan lüks ev yaratın
 Avrupa mortgage'a 3.4 trilyon $ yatırdı
 Oturun klavyenin başına, ev döşeyin
 Ekpaş, 300'den fazla bayiyle boru döşüyor
 Konut kredileri halkın tasarruf anlayışını değiştirdi
 Binalar artık ışıkla giydiriliyor
 Mortgage dünyada felaketler sonrası gelişti
 Salondaki obur yaratık
 Konutta ideal kredi süresi 10 yıl mı?
Irak'ta seçimler
Irak'ta 15 Aralık 2005 tarihinde yapılan genel seçimlerde, 30 Ocak seçimlerine oranla özellikle Sünni...
Cep telefonları kayıt altında
Cep telefonu kullanımı ve ticaretine ilişkin düzenlemeler getiren kanun Resmi Gazete'de sayısında yayımlandı.
50 yıllık Türk Ticaret Kanunu değişiyor
1 Ocak 1957'de yürürlüge giren Türk Ticaret Kanunu, yaklaşık 50 yıllık süre içinde, ihtiyaçlar dikkate...
Türk Borçlar Kanunu Tasarısı
Alışverişten iş hayatına günlük ekonomik ilişkileri düzenleyen Borçlar Kanunu Tasarısı,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.