kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Pazar Sabah
    İşte İnsan
    Sinema
    20. YILA ÖZEL
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Çifte diploma' dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Açık Lise'ye, ilköğretim okulu, ortaokul, MEB'e ve diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim okullarından ayrılanlar ve mezun olanlar, bir yükseköğretim kurumlarından ayrılanlar ve mezun olanlar ile yurtdışında öğrenim görmüş olanlar kayıt yaptırabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Aynı konudaki 1993 tarihli yönetmelik, yürürlükten kaldırıldı. Yönetmeliğe göre, Açık Lise'ye şu koşullardaki öğrenciler kayıt yaptırabilecekler:


''İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar, MEB'e ve diğer bakanlıklara bağlı orta öğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar ile mezun olanlar, bir yükseköğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar, yurtdışında öğrenim görmüş olanlar, denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birini taşıyanlar.''

Açık Lise'ye zihinsel engelli olanların kayıtları yapılmayacak, engeli sonradan anlaşılanların kayıtları silinecek. Yabancı uyrukluların kayıtlarında ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

Daha önceki yönetmelikte Açık Öğretim Lisesi'ne ilköğretim kurumlarını (ortaokul ve ilköğretim okulu ile bunların dengi yurtiçi ve yurtdışı okullar) bitirenler ile ortaöğretim kurumlarına bir süre devam edip ayrılanlar kayıt yaptırabiliyordu.

Açık Lise'de öğrenim görmek isteyenlerin kayıtları, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü'nce belirlenen tarihler arasında yapılacak.

Açık Lise'ye kayıt için nüfus cüzdanının fotokopisi, son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf, öğrenim durumunu gösterir belgenin aslı ve kayıt ücretinin yatırıldığına dair belgenin aslı gerekiyor.

ALANLARLA İLGİLİ DÜZENLEME

Açık Lise'ye kaydı yapılan öğrencilerin kayıt için sundukları öğrenim belgelerinin niteliğine göre uymaları gereken esaslar şöyle sıralandı:

''-İlköğretim okulu/ortaokul mezunları; lise programındaki ortak dersler ile tercih ettiği alandaki alan derslerinin tamamından sınava girmek ve mezuniyet kredisini tamamlayabilecek kadar alan, ortak ve seçmeli derslerden kredi almak zorundadırlar,

- Alan veya program değiştiren öğrenciler okumadıkları ortak ve alan dersleri ile okudukları halde haftalık ders saati sayısı farkı birden fazla olan ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar,

- Alanında öğrenimlerini tamamlamak isteyen öğrenciler, önceki sınıflarda başarısız oldukları ortak ve alan dersleri ile bu sınıflara sonradan konulan derslerden ve takip eden dönemlerdeki ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar,

- Döneminden önce ders seçimi yapılamaz. Ancak bir önceki dönem dersinden başarısız olanlar, bir alttaki başarısız oldukları dönem dersleri ile döneminin derslerini birlikte alabilirler,

- Orta öğretim okulu/kurumu mezunu olup, alan veya program değiştirmek için başvuranlarda dönem şartı aranmaz. Bu öğrenciler, birbirini takip eden dersleri birlikte alabilirler,

- Dönemlere göre haftalık ders saati sayısı dersin kredisidir. Dersi başaran öğrenci o dersin kredisini alır.

- Öğrenciler, bir dönemde en fazla 30 kredilik ders alabilirler/seçebilirler.''

Liseye kayıt yaptıran öğrenciler, alınması gereken ortak ve alan derslerinden sınava girmek, haftalık ders dağıtım çizelgelerinde gösterilen kadar alan, ortak ve seçmeli ders kredisini tamamlamak zorunda olacaklar. Ancak, üç kez sınava girilen ve başarısız olunan ortak derslerin kredisi alınmayacak, bu krediler seçmeli dersler alınarak tamamlanacak.

KREDİ SİSTEMİ


Açık Lise'de ders geçme ve kredi sistemi uygulanacak. Program, ortak, alan ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız iki dönemden oluşacak. Öğrenciler, yapılan sınavlarda başarılı oldukları derslerin kredisini kazanacaklar.

Öğrenciler, daha önce öğrenim gördükleri ortaöğretim kurumlarında başarılı oldukları ortak derslerin, alan derslerinin ve seçmeli derslerin kredisini almış sayılacaklar.

ÖĞRENİM SÜRESİ

Açık Lise'de öğrenim süresi, diğer liseler gibi 4 yıl (8 dönem) olarak belirlendi. Açık Lise'ye kayıt yaptıran öğrencilerden, ortaokul/ilköğretim okulu ve bunların dengi olan yurtdışı okullardan gelenler, en çok 12 dönemde mezun olabilecekler.

Ortaöğretim kurumları ile bunların dengi olan yurtdışı okulların ara sınıflarından gelen öğrencilerden ise ders geçme ve kredi uygulamasından gelenler, kullandıkları dönem haklarıyla birlikte en çok 12 dönemde; sınıf geçme uygulamasından gelenler, devam ettikleri her ders yılı iki dönem kabul edilerek kullandıkları dönem haklarıyla birlikte en çok 12 dönemde öğrencilik haklarından yararlanarak öğrenime devam edecekler.

Toplam 12 dönem sonunda mezun olamayan öğrenciler ile orta öğretimkurumları mezunları, yükseköğretim mezunları ve yükseköğretimden ayrılarak gelen öğrenciler, kayıt yenilemek şartıyla öğrenimlerine devam edecekler. Ancak, bu durumda olanlar, paso ve öğrenci kimlik belgesi gibi öğrencilik haklarından yararlanamayacaklar.

Öğrenci başarısı, merkezi sistemle yapılan sınavlarda alınan notlara göre belirlenecek. Bir dersten başarılı olabilmek için o dersten beşlik not sisteminde en az iki almak gerekecek.

Açık Lise'de herhangi bir ortak dersi başaramayan öğrenci, bu dersi iki dönem daha alabilecek. Bu iki dönem sonunda da başarısız olan öğrenci, bu dersin kredisini alamayacak, mezuniyet kredisini seçmeli derslerden tamamlayacak.

Öğrenci başarısız olduğu ortak dersi tekrar alabilecek. Herhangi bir seçmeli dersi başaramayan öğrenci, o dersin kredisini alıncaya kadar o dersi seçebileceği gibi bir başka seçmeli dersi de alabilecek.

Ortaöğretim kurumları mezunu ile bir yükseköğretim kurumundan ayrılarak Açık Lise'ye kayıt olup mezun olan öğrencilerin diploma notları, kayıt esnasında sundukları belgelerindeki diploma notu ile Açık Lise'de öğrenim süresince başardığı derslerden aldığı notların aritmetik ortalamasına göre hesaplanacak. Açık Lise öğrencileri kimlik ve paso ile ilgili haklardan yararlanacaklar.

ALANA GÖRE DİPLOMA

Açık Lise'den mezun olanlara, bitirdikleri alan türüne göre diploma verilecek. Diplomaları düzenlenememiş olanlara gerektiğinde ''Geçici Mezuniyet Belgesi'' verilecek.

Açık Lise'ye yeni kayıt olan veya kayıt yenileyen tüm öğrenciler, dönemlerine uygun olarak ortak, alan ve seçmeli derslerden belirlenen tarihlerde sınavlara girecekler. Sınavlar, MEB tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak.

Sınavlar, yılda iki kez dönem sonlarında ve bir kez de Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü'nce belirlenen tarihte şartları uygun olan öğrenciler için gerçekleştirilecek. Sınavlar, tüm sınav merkezlerinde belirlenen okul veya kurumlarda merkezi sistem ve test yöntemiyle yapılacak.

KILIK KIYAFET

Sınavlarda, kılık-kıyafetin öğrencinin rahatlıkla tanınmasını sağlayacak şekilde sade ve temiz olması esas olacak. Açık Lise'de örgün orta öğretim kurumlarında uygulanan disiplin hükümleri uygulanmayacak.

GEÇİCİ MADDELER

Yeni yönetmeliğe konulan geçici maddeye göre mevcut öğrencilerin kazanılmış hakları korunacak. Ortaöğrenim kurumu mezunu olup Açık Lise'ye, alan veya program değiştirmek için başvuran öğrenciler, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar 3 yıllık ders dağıtım çizelgelerine tabi olacaklar. Bu öğrencilerin sınava girecekleri dersler ve bu derslere ait krediler Talim ve Terbiye Kurulu'nca belirlenecek.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Türkiye'den Fehriye atağı
 Teziç: Yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracağız
 Kara listedeki ceplere kapatma
 Türk Eğitim Sen: İşine gelen diplomayı kullanacaklar
 Fehriye'nin iadesi için bize destek verin
 Aşkın doktorlarla mahkemede
 Böyle modern pazar Avrupa'da bile yok
 Şehr-i kültür-İstan(bul)
 Sayısal ikramiyesi her dakika artıyor
 Şemdinli Savcısı ölüm listesini doğruladı
 Dövizle askerlik duyurusu
 Edirne Belediyesi içkili alanları genişletti
 Türkeşler'i zamanaşımı kurtardı
 Polis, İstanbul'dan kaçmak istiyor
 Akmerkez'deki pasta kavgası notere patladı
 Hâkimler arası çekişme dava kilitledi
 Alçak klimaya ceza
YILMAZ ÖZDİL
Murtaza...
Hayatın gizemlerini Kurtlar Vadisi'nden...
FATİH ALTAYLI
Borcun yarısı ödendi
TMSF'yi kutlamak lazım. Bir kez...
UMUR TALU
Karıncalar
Dünyada çok karınca var tabii. Karınca...
ERDAL ŞAFAK
Ya av olmak ya da avcı
Başlık, 1985'te bir silah...
Varoşlara sıçradı
Avustralya'da ırkçılar ve Ortadoğulular arasındaki çatışmalar dış...
Kerkük'te yine seçim karmaşası
Irak'ta yarın yapılacak seçim direnişçi saldırıları durdurup...
Türkiye için kazan
Türkiye için kazan
Beşiktaş UEFA Kupası ikinci turunda son grup maçında Guimaraes...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu