kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    20. YILA ÖZEL
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Çiğdem Papila
Danışıklı dövüş kura
"Kuradan nasıl çıktı ben de bilmiyorum"

Bu ne şans!

994 hekim mecburi hizmet için kura çekti. 990 doktor doğuya gitti Dört hekime ise "piyango" vurdu... Dördü de mevcut illerinde kaldı.

Mecburi hizmet yerleri "bilgisayarla" belirlendi. Kuraya 994 hekim katıldı. Hedef doğudaki ihtiyacı gidermekti... Son anda Ankara'dan iki, İstanbul ile Kayseri'den birer doktor talebi geldi... Bu iller de kuraya dahil edildi.

Hedefi 12'den vurdu
Cerrahpaşa onkoloji alanında ihtiyaç bildirmişti... "Rastlantı!" sonucu, aynı hastanede çalışmakta olan Prof. Dr. Çiğdem Papila, kendi görev yerini çekti. Papila, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'ın yardımcısı olan Prof. Dr. İrfan Papila'nın eşi...

Üç keskin nişancı daha
Ankara'dan Dr. Nazan Dalgıç'a Ankara Çocuk Hastalıkları; Ankara Tıp'ta uzmanlık eğitimi alan Dr. Özgür Çınar'a Ankara Etlik Doğumevi; Kayseri Tıp'ta uzmanlık yapan Dr. Özgür Tiryaki'ye de kendi hastanesi çıktı. Diğer 990 hekim ise bavulunu topladı.


Danışıklı dövüş kura

Sağlık Bakanlığı'nın son kurasında doğu bölgeleri için düşünülen mecburi hizmet sınırlarına Ankara, İstanbul ve Kayseri de alındı. Ve 990 hekim doğuya giderken, "şanslı" 4 hekim 3 ili seçti.

Doktorların tepkisine rağmen, bu yıl içinde zorunlu hale getirilen mecburi hizmet kurasından skandal çıktı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "9 milyar liraya Doğu Güneydoğu Anadolu'ya gönderecek doktor bulamıyorum" feryatlarının ardından mecburi hizmet için ikinci dönem kuraları da çekildi. 25 Kasım'da Kültür Bakanlığı Dösim Salonu'nda bilgisayarla ve noter huzurunda gerçekleştirilen kuraya 848 pratisyen ve 146 uzman hekim katıldı. İllerden gelen talebe göre görevlendirmenin yapıldığı sistemde, İstanbul'dan onkoloji, Kayseri'den tıbbi farmakoloji, Ankara'dan ise çocuk enfeksiyon hastalıkları ile embriyoloji ve histoloji alanında uzmana ihtiyaç olduğu yönünde talep geldi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, bu illeri de mecburi hizmet kapsamına aldı. Ancak 4 hekime kuradan 'tesadüfen', uzmanlıklarını aldıkları kendi illerinin çıkması şüphe yarattı. Kuraya katılan 990 hekimin çoğu doğuya giderken, "çok şanslı" 4 doktor şöyle:

ŞANSLI DOKTORLAR
* İSTANBUL
Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıbbi onkoloji üzerine uzmanlık eğitimi alan Prof.Dr. Çiğdem Papila'ya kuradan kendi hastanesi çıktı. Dr. Papila'nın aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'ın danışmanı olan Prof. Dr. İrfan Papila'nın eşi olması dikkat çekti.

* TIBBİ farmakoloji üzerine uzmanlık eğitimini Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapan Dr. Özgür Tiryaki'ye yine aynı hastane çıktı.

* ÇOCUK enfeksiyon hastalıkları üzerine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimi yapan Dr. Nazan Dalgıç, Ankara Dr. Sami Uslu Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi'ni çekti.

* EMBRİYOLOJİ ve histolojide Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimini alan Dr. Özgür Çınar, Ankara Etlik Doğum Evi ve Kadın Hastalıkları Eğitim - Araştırma Hastanesi'ni çekti. Bu çok şanslı hekimlerin çekilişe katılmadan önce burada kalmalarını gerektirecek herhangi bir mazeret bildiriminde bulunmadığı öğrenildi. Mazereti olanlara mazeret kurasına girme hakkı tanınıyor.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI
İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, "Bu 4 kişi nasıl olmuş, neye göre kurayı çekmiş, bilmek mümkün değil" derken, Türk Tabipler Birliği ikinci Başkanı Metin Bakkalcı "Bu kadrolar her tarafta bulunabiliyor" dedi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise 4 doktorla ilgili kafa karıştıran bir açıklama yaptı. Yetkililer, söz konusu doktorların yan dal uzmanlığı yaptığını, bu nedenle öğrenci yetiştirebilecekleri düşünülerek kuradan çektikleri illere "yerleştirildiklerini" bildirdi. Yetkililer, o halde neden bu doktorları kuraya soktukları sorusunu yanıtsız bıraktı. Bu da akıllara kuranın "danışıklı dövüş" olduğu fikrini getirdi. Sağlık Bakanlığı, doğuya gitmek istemeyen doktorlara uzman ise uzmanlık belgesini, pratisyen ise diplomasını vermiyor. Birçok doktor uygulamanın iptali için dava açtı.

Ercan SARIKAYA / MERKEZ-İSTANBUL


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Paşaya 'dayak' davası
 Asker, borcunu 'canı pahasına' ödüyor
 Katiline aşk şiiri yazmış
 Araya giren polisi öldürdü
 'Gerekirse evimi satar peşlerini bırakmam'
 İl Sağlık Müdürü'nün iki çocuğu da salgın mağduru
 Aşkın gelemezse mahkeme gidecek
 Kuşkulu kazada sürücü er ile çavuş tutuklandı
 'Şiddet dağdaydı şimdi şehre indi'
 Şemdin Sakık'ın 'pişmanlığı'na ret
YILMAZ ÖZDİL
1 Türk dünyaya bedel... Ölürsen adam başı 3 lira
"Biz...
ÖMER LÜTFİ METE
Susurluk Don Kişot'luğu
Şemdinli vakası üstüne ancak...
UMUR TALU
İtibar ve intihar
Bir konuyla ve mağduriyetlerle...
FATİH ALTAYLI
CHP Genel Başkanlığı'na adayım var
CHP, muhalefette kan...
ERDAL ŞAFAK
Kışlada şiddet
Silahlı Kuvvetler'i şeffaflaştırmak ve AB...
Bush: Irak'ta zafer kazanacağız... Ama kimse inanmadı
Bush Irak politikasını açıkladı ama bu halkı iknaya yetmedi. ABD'nin...
CIA uçakları İngiliz hava sahasına girdi
CIA uçuşları bu sefer de İngiltere'de gündeme oturdu. Guardian ülkeye...
Bahtı Kara Kartal
Bahtı Kara Kartal
Beşiktaş, sezonun en iyi futbolunu Zenit'e karşı oynadı. Çok...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu