kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Erdoğan:"Laf değil iş üretiyoruz"
Erdoğan:"Laf değil iş üretiyoruz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınlara seslenerek, ''3 sene önce aynı parayla kaç ekmek alıyordun şimdi kaç ekmek alıyorsun. Az alıyorsan, bana bedduanı yap, çok alıyorsan duanı yap'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Düzce'ye doğalgaz verilmesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 558 konutun anahtar teslimi için düzenlenen ortak törene katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde iç borç faizlerinin yüzde 70 olduğunu, ancak şu anda yüzde 14'e düştüğünü belirterek, yüzde 56'lık farkla Türkiye'ye
son 3 yılda 90 katrilyon lira kazandırdıklarını söyledi.

Erdoğan, ''Bunun adı finans yönetimidir. Sadece mal alışverişi yapılmaz, bir de para alışverişi yapılır. İşte biz parayı ucuza satın aldık, fark budur. Onlar bunu anlamadılar... Çünkü akılları başka şeylere çalışıyor'' diye konuştu.

TOKİ tarafından yapılan dairelerin daha proje aşamasında satıldığını ifade eden Erdoğan, ''Yetiştiremiyoruz. Yıl sonuna kadar 56 bin konutu teslim etmiş olacağız. 2006 yılında 200 bin, 2007 sonuna kadar 250 bin konuta ulaşmayı hedefliyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, 20 yılda 43 bin konut yapıldığını, ancak kendilerinin son 3 yılda 56 bin konutu tamamlamış olacaklarını belirterek şöyle devam etti:

''Biz laf değil iş üretiyoruz. Şu anda önceki iktidarların bıraktığı, 15-20 yıl önce temeli atılmış, ortada bıraktıkları yatırımları biz tamamlıyoruz. Onları da tamamen ortalıktan temizleyeceğiz. Çok proje yaparsın bu önemli değil, aslolan proje alıpda rafa koymak değil, bitirmektir, yoksa raflar dolu...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na geldiğimde baktım belediye rafları proje dolu. Ama projeleri hayata geçirmenin bir anlamı var. Bunun için takip etmek, inanmak gerekir. İş bilenin kılıç kuşananındır, bunu unutmayınız. Şu anda Anadolu'nun dört bir yanında konutlarımız yükseliyor. Dar gelirliye, orta tabakaya, üst gelir grubuna, hepsine göre konut üretiyoruz.''

''KİRA ÖDER GİBİ...''


Ankara'nın Esenboğa Havalimanı girişinde yol boyunca gecekondular bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, göreve geldiklerinde bunları yıkacaklarını söylediklerini, büyük bölümünün yıkıldığını, çalışmalarını hızla sürdürüldüğünü kaydetti.

Erdoğan, TOKİ'nin, ''ev sahibi olmayı hayal bile edemeyen yüzbinlerce vatandaşı, 15-20 yıl gibi sürelerle kira öder gibi taksit ödemek suretiyle konut sahibi yaptığını'' söyledi.

TOKİ'nin Düzce'deki çalışmalarını da anlatan Erdoğan, 558 konutun anahtar teslimini yapacaklarını belirtti.

Erdoğan, Düzce-TEM bağlantılı 7 kilometrelik yolun yapımı için de Ankara'ya döner dönmez Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'a talimat vereceğini bildirdi.

Düzce Nalbantoğlu mevkiinde, 15 bin metrekare büyüklüğündeki arsanın, engelli vatandaşlar için ayrıldığını söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin ilk engelli köyü, engelli yaşam alanı haline gelecek projenin konut inşaatına başlandığını ifade etti. Erdoğan, bu konutların, yıl sonunda tamamlanarak hak sahiplerine teslim edileceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, ''verdikleri sözleri havada bırakan, attıkları temeli yarıda bırakan bir hükümet olmadıklarını'' belirterek, verdikleri sözleri yerine getirmek için azami gayret gösterdiklerini dile getirdi.

''60 BİN DERSLİK BİTİRDİK''

Eğitimde, Cumhuriyet tarihinde ulaşılamamış neticeye vardıklarını belirten Erdoğan, 60 bin derslik bitirdiklerini kaydetti.

Erdoğan, ''Hani bunlar; 'çağdaşlık, mağdaşlık falan' diyorlar ya bunların çağdaşlıkla mağdaşlıkla yakından uzaktan alakası yok. Tüm okulları internet ağına almayı hedefliyoruz. 2006'nın 3. ayının sonuna kadar bilişim teknolojisi sınıflarının açılmadığı bir tek okul kalmayacak. Bu, 320 bin bilgisayara tekabül ediyor. Bunun 120 binini MEB aldı, 120 binini hayırsever vatandaşlar aldı, 80 bin açığımız var.

Bunu da MEB ve hayırsever vatandaşlar birlikte onu da halledeceğiz. Geçen Şemdinli, Hakkari, Yüksekova'yı ziyaret ettim. Şemdinli de girdim bir ilköğretim okuluna, girdim bir bilişim teknolojileri sınıfına, baktım yavrularımız bilgisayarların başında tuşlara basıyorlar, bundan büyük mutluluk olur mu? Edirne'de, Sinop'ta, Hatay'da aynı tablo var. Bu, arzuladığımız, beklediğimiz Türkiye...''

Muasır medeniyetler seviyesine çıkma budur. Olay budur yoksa lafla bunlar olmuyor. Yol, su bunlar medeniyettir. Biz bunları yapıyoruz eksiklerimiz yok mu? Var. Ama kusura bakmayın, 3 Kasım 2002'yi unutmayın.

Biz nasıl bir Türkiye devraldık unutmayın. Bunlar hesap kitap bilmiyor. Soruyoruz, '2 kere 2 kaç eder, 5' diyorlar, '3' diyorlar. Bilmiyorlar ki iki kere iki, dört. Yazın da kışın da gece de sabah da dört. Bu değişmez. Çünkü bunlar hakikati göremeyen, ama gözü olanlardan. Bunlar o takımdan.''

''PAÇAYI KAPTIRIR''


Türkiye'nin borcunun artığı eleştirilerinin olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Evet Türkiye'nin borcu artıyor. Fakat neden artan milli gelirimizi söylemiyorsun'' dedi.

Milli gelirin de artığını, ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:''Çünkü onu söylediği zaman paçayı kaptıracak. Bunun hesabı nasıl yapılır? Milli gelir karşısında borcunuzun oranı nedir, buna bakılarak yapılır hesap. Biz geldiğimizde bunun oranı yüzde 90'ının üzerindeydi.

Şimdi ne? yüzde 63.4. Yani 3.5 puan daha indirirsek, şuanda AB üyesi ülkelerin yakalamayı hedeflediği Mastrich kriterlerini yakalamış oluyoruz, olay bu. Enflasyon yüzde 34'tü, şimdi yüzde 8'lere düştü. Enflasyon bir canavar değil miydi? Cebinizdeki parayı çalan modern hırsızların mekanizması değil miydi?''

''KURU SIKI ATIYORLAR''

Kadınlara da seslenen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
''3 sene önce aynı parayla kaç ekmek alıyordun şimdi kaç ekmek alıyorsun. Az alıyorsan, bana bedduanı yap, çok alıyorsan duanı yap.Bu kadar açık konuşuyorum. Hesap yapıyorum da onun için. Aynı şekilde, ne kadar kuru fasulye alıyordun, şimdi ne kadar alıyorsun ona bak. Kaç litre süt alıyordun, şimdi kaç litre alıyorsun ona bak. Halep ordaysa arşın burada. Olay bu. Onlar sadece kuru sıkı atıyorlar.''

Samimi ve dürüst olunması gerektiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Ben hesapları böyle yapıyorum. Çünkü ben halkımın bir defa vücut diline göre hareket ediyorum. Devlet böyle yönetilir, yoksa otur masaya, önüne getirsinler kağıtları, o kağıtlara bak sonra halkın karşına çık, devlet böyle yönetilmez. Halkının karşısına çıkacaksın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, vatandaşlara beyaz eşya satan yerlere giderek, fiyatlarda artış olup olmadığını sormalarını isteyerek, gittiklerinde fiyatların düştüğünü, aynı zamanda satışların da iyi gittiğin göreceklerini söyledi.

Erdoğan, ''bunun nedeni ne biliyor musunuz? Bu ya evlenmelerin artığını gösterir. Ya vatandaş beyaz eşyalarını değiştiriyor ya da evlilikler arttı demektir. Bizim örfümüzde şu var, çeyizinizin içinde mutlaka buzdolabı, tv olacak. Demek ki bunda bir artış var'' diye konuştu.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 AKP'ye ihtar istemi
 CHP'den 'CIA' sorusu
 Mumcu: "Roj TV'ye konuşmadım"
 'Öteki Türkiye' öfkesi
 Baykal: Zenci alt kültür peki sarışın ne oluyor?
 Dışişleri'nde sprey paniği
 Erdoğan izcilerle birlikte
 Ankara'da kararname belirsizliği
 "Pamuk hapse girmez, eminim"
 YÖK'e 'açıktan atama'ya iptal
 Mottaki Ankara'ya geliyor
MUHARREM SARIKAYA
'Gongo'lar dönemi
Uzun süredir batılı devletlerce...
YAVUZ DONAT
Devlet Bahçeli'nin dili şişti
Devlet Bahçeli ile Rıza...
'The İmam'ın kızı
Televizyon dizilerinde oyunculuk yapan Elif Tayhan, ortaokulu imam...
Kıskançlıkla gelen vahşi cinayet
Cep mesajları yüzünden aldatıldığını düşünen üniversite öğrencisi,...
Suç 'devlete karşı isyan'
Suç 'devlete karşı isyan'
"Lokal mi, genel mi" diye tartışılan Şemdinli’ye yargının tespiti...
Türkiye'den Kuzey Irak'a doğrudan uçuş başlıyor
Türkiye'den Kuzey Irak'a doğrudan uçuş başlıyor
Irak'a uçmak için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nden izin alan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu